Reklam
Reklam
Beykozlu grup Alman ZDF’i dize getirdi

Beykozlu grup Alman ZDF’i dize getirdi

Beykoz’dan bir grup Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret içeren bir şiir yayınlayan Alman ZDF kanalına geri adım attırdı.

Alman ZDF kanalı Beykoz’dan 150 kişilik "Cumhurbaşkanını Sevenler" adlı grup tarafından protesto edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içeren bir şiir yayınlayan Alman kanalı ZDF kanalı protestoların ardından videoyu yayından kaldırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içeren bir şiir yayınlayan Alman kanalı ZDF, Beykoz’dan bir grup tarafından tekrar protesto edildi. Eylem nedeniyle çok sayıda çevik kuvvet polisi, kanalın ofisinin bulunduğu bina önünde önlem aldı. Cadde her iki yönden araç trafiğine kapatıldı; bina çevresine TOMA’lar konuşlandırıldı. 

Gümüşsuyu İnönü Caddesi üzerinde bulunan Alman Devlet Televizyonu ZDF’nin İstanbul Bürosu önünde toplanan Beykoz’dan 150 kişilik "Cumhurbaşkanını Sevenler" adlı grup, Türk Bayrakları ile ‘Milli irade milli güç hedef 2023’, ‘ZDF hesabını vermeli’ yazılı pankart açarak ‘Recep Tayyip Erdoğan milletimizdir’, ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın askerleriyiz’ şeklinde slogan attı. Basın açıklamasından önce güvenlik önlemi alan polis, caddeyi bir süre trafiğe kapattı. 

İskender Közen: Asla kabul edilemez…

Grup adına basın açıklaması yapan İskender Közen, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Alman Televizyonu ZDF’nin yapmış olduğu kliplerden dolayı burada bulunmaktayız. Kamuya ait yayın yapan ZDF tarafından ırkçılık ve ayrımcılığa uğradığımız sözde televizyon yayını hakkında görüşlerimizi Almanya kamuoyuna ve Federal Almanya yetkililerine bu basın açıklamasını iletiyorum. Irkçılık, ayrımcılık ve kişisel onura dokunulması konusunda ifade özgürlüğünün sınırları vardır. Yukarıda adı geçen yayının ve orada sarf edilmiş sözlerin kişisel temel hakları çiğneyip çiğnemediğine yargı organları karar verecektir. Yayında Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı kullanarak ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı hakkında bu şekilde aşağılayıcı ve alaycı bir biçimde söz edilmesi izahı ve eleştiriyi aşmakta alenen hakaret edilmektedir. Bahsedilen basın ve fikir özgürlüğü adı altında başka bir ülkenin cumhurbaşkanına aşağılanmış ve onunla birlikte büyük bir toplumsal kesim ve temsil ettiği kesim ve tüm fertleri hakarete uğratılmıştır.” diye konuştu. 

Közen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ayrıca bu yapılanlar, demokratik seçimlerle halkın çoğunluğu tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanına yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın sadece Türkiye’de yaşayan Türklerin değil Almanya’da da yaşayan Türklerin de kişisel hakarete uğramasına hoşgörü gösterilmez ve asla kabul edilemez. Yetkililerin yayını ZDF’nin sitesinden kaldırdığını açıklaması veya saçma sapan bir yayın olduğunu söylemeleri tatmin edici olmaktan uzak aksine olayı kapatma ve örtbas etmeye yönelik yetersiz bir tutumdur. İlgili programcının kanal ile ilişkisinin kesilmesi, programın yayından kaldırılması ve Türklerden özür dilenmesi en azından bu yayın içeriğini kabullenmediğinin ve onaylamadığının bir göstergesi olacaktır.” 

ZDF vidoyu yayından kaldırdı

Açıklamanın ardından grup içerisinden bir kişi üzerinde ’ZDF’ yazan siyah çelengi ofisin bulunduğu bina önüne bıraktı. Bir süre daha slogan atan kalabalık eylemin ardından olaysız dağıldı.

Üst üste gelen yoğun protestoların ardından Alman kanalı ZDF, vidoyu yayından kaldırdığı öğrenildi.

YORUMLAR...