Reklam
İstanbul’un simgesi Lale Beykoz’a çok yakışıyor

İstanbul’un simgesi Lale Beykoz’a çok yakışıyor

Baharın gelişiyle İstanbul’un dört bir yanını kuşatan laleler, Beykoz’un park, bahçe, koru ve köşklerini renklendirdi.

Baharın gelişiyle İstanbul’un dört bir yanını kuşatan laleler, Beykoz’un park, bahçe, koru ve köşklerini renklendirdi. Şehrin en yeşil ilçesi lalelerin açmasıyla görsel bir şölen sunmaya başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 11. İstanbul Lale Festivali kapsamında her sene olduğu gibi bu yıl da Boğaz’ın incisi Beykoz’un sokak, bahçe ve meydanlarını rengârenk lalelerle süsledi. İBB ve Beykoz Belediyesi ekipleri tarafından Beykoz Korusu, Hidiv Kasrı Korusu, meydanlar, kavşak ve sahillere 25 farklı türde 279 bin 650 adet lale soğanı dikildi.

Havaların ısınmasıyla açan laleler ilçeyi renk cümbüşüne dönüştürdü. Beykoz’un güzelliklerini yaşamak isteyen vatandaşlar koru, kasır ve sahillerde ortaya çıkaran manzarada bol bol fotoğraf çektiriyor.

İstanbul’un zarif simgesi lalenin şehrin en yeşil ve doğal ilçesi Beykoz’a çok yakıştığını ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Beykoz yem yeşil dokusu, ormanları, koruları ve mesireleriyle baharın yaşanacağı en güzel ilçe. Rengârenk açan lalelerle ilçemiz çok daha güzelleşti. Bu enfes manzaraların seyrine vesile olan çalışmaları için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’a ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Dünyanın En Büyük Lale Halısı Sultanahmet’te

Lale, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilmek ilmek halıya dokunuyor. İstanbul’un sembol çiçeği laleden su kültüründe lale yetiştiriciliği yöntemi ile dünyada ilk kez laleden halı motifi yine İstanbul’da yapılıyor. Böylece lale, Türkiye’nin simgesi haline geliyor. Toplam 1.728 m2  alanlı, 563 bin lalenin kullanılacağı Lale Halısı, Sultanahmet Meydanı’nda bu yıl ikinci kez İstanbulluları bekleyecek

En Güzel Lale Fotoğraf Yarışması

Lale festivali kapsamında ayrıca İBB tarafından düzenlenen İstanbul’un en güzel lalelerinin yer alacağı  ‘En Güzel Lale’  adlı bir de Fotoğraf Yarışması yapılacak.  Detaylar:  www.ibb.istanbul ve www.ifsak.org.tr

Reklam

YORUMLAR...