Reklam
Reklam
Beykoz’da Gürcü, Kafkas ve Azeri esintileri

Beykoz’da Gürcü, Kafkas ve Azeri esintileri

Anadolu’nun zengin kültürünü yansıtan Yöre Geceleri’nde bu hafta Beykoz Artvinliler Derneği ağırlandı.

Anadolu’nun zengin kültürünü yansıtan Yöre Geceleri’nde bu hafta Beykoz Artvinliler Derneği ağırlandı. Halk oyunlarıyla şölenine dönüşen gecede tarihi ve doğal güzelliklerle mutfak kültürü tanıtıldı.

Anadoluhisarı Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen geceye, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Beykozlu Artvinliler Derneği Başkanı Mehmet Uzun ve yönetim kurulu üyeleri, İstanbul Arhavililer Derneği Başkanı Hüseyin Altun, Artvin Hizmet Vakfı Yönetimi,  Artvin Halkoyunları Federasyon Başkanı Özcan Uğurtekin, ilçe protokolü STK ve yöre derneklerinden temsilcileri katıldı.  

Mavi Karadeniz TV’den canlı yayınlanan program, Artvin’in tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerinin  tanıtıldığı slayt gösterimiyle başladı.  

Halk Oyunları Şöleni

Gecede Akordeon, Tulum, Davul, Zurna, Bağlama, Kemençe ve Mey gibi yöreye özgü sazlar eşliğinde Karadeniz ve Kafkas kültürüne has müzikler icra edilirken, Ata Barı, Deli Horon, Ağır Bar, Hemşin ve Borçka Horonu, Arhavi Canlısı, Cilveloy gibi yöresel halk oyunları da oynandı.

Artvin’e has fotoğrafların sergilendiği etkinlikte yöre sanatçıları  Evin Can Vahiç ve Mavi Göç Faik Pala sahne alırken 13 yaşındaki Artvin’li Yağmur Keskin adlı öğrenci enfes bir keman dinletisi sundu.  

Yöreye ait Laz Böreği, Karalahana Dolması, Cevizli Börek, Hamsili Ekmek kokteyl eşliğinde davetlilere ikram edildi ve mutfak, giysi ve tarım eşyaları sergilendi.

Kazım Koyuncu’ya Vefa

İlçe sakinlerine Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in selamlarını ileten Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu: “Artvin, doğasıyla, insanıyla eşsiz bir bölge. Belediye Meclisimizde aldığımız kararla Borçka, kardeş şehrimiz oldu. Borçka’da 2 meydan yenileme projesi yürüteceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş, iş adamı İsmet Acar’da Artvin’in yetiştirdiği değerlerden. Artvin’li merhum sanatçı Kazım Koyuncu’yu da saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

Beykozlu Artvinliler Derneği Başkanı Mehmet Uzun ev sahibi Beykoz Belediyesi’ne teşekkür ederek Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’na içinde Artvin yöre ürünlerinin yer aldığı sepet hediye etti.

YORUMLAR...