Reklam
Ev hanımları yöresel yemeklerini yarıştırdı

Ev hanımları yöresel yemeklerini yarıştırdı

Beykoz Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği “22. Geleneksel Ev Hanımları Arası Yöresel Yemek Yarışması”nı gerçekleştirildi.

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Turizm İl Müdürlüğü, Beykoz Belediyesi ve Beykoz Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “22. Geleneksel Ev Hanımları Arası Yöresel Yemek Yarışması” gerçekleştirildi.

Sabancı Öğretmenler Evi’nde yapılan yemek yarışmasına Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, İl Turizm Şube Müdürü Süreyya Büyükçınar,  Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz İlçe Tarım Müdürü Halil İbrahim Keskin, Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur ve mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

İlçe turizmine katkı sunmak, yöresel yemek kültürünü yaşatmak ve tanıtmak amacıyla bu yıl 22. si yapılan yemek yarışmasında  28 ev hanımı maharetli ellerinden çıkmış olan lezzetleri jürinin beğenisine sundu.

Programın açılış konuşmasını yapan Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz “ev hanımlarımız evdeki yöresel sanatlarını 22 yıldır bir gelenek haline gelen bu yarışma ile sürdürmekte. “ diyerek suların kesik olması dolayısı ile katılımın bu yıl düşük olduğunu söyledi.

Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’da yapmış olduğu konuşmasında “Turizm Haftası’nın son günlerinde düzenlenen bu yarışma ile ağzımızı tatlandıracağız. Hanımların iş hayatında da bu kadar yoğun çalışmaya devam ederse Anadolu Hisarı Derneği bundan sonraki yıllarda erkeler arasında da yemek yarışması yapma ihtiyacı duyacaktır.” diyerek yarışmaya katılan ev hanımlara başarılar diledi.

Son konuşmacı olan Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ise; “Beykoz son günlerde öyle güzellikler yaşıyor ki. Kutlu Doğum Haftası’nı kutladık, Turizm Haftası’nı kutluyoruz ve haftasonu Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Beykoz’da yapılacak. 160 ülkenin televizyonlarında canlı yayınlayacağı bisiklet turu ile ilçemizi tanıtma şansımız olacak. O gün dostluğun ve kardeşliğin Beykoz yollarında geçtiğini göstermek için Beykozluları güzergah boyunca yol kenarlarında ellerinde bayraklarla beklemeye davet ediyorum.” dedi.

Geleneksel tatlarımızın şık sunumları ve lezzetleriyle yer aldığı yarışmada Ana Yemek dalında birincilik ödülünü Pırasa Sarması ile Canan Bağdatlı, Börek dalında Boşnak Böreği ile Hanife Metin ve Tatlı dalında ise Parmak Tatlısı ile Seval Ege kazandı.

YORUMLAR...