Reklam
Beykoz’da 4. köprü kuruluyor!

Beykoz’da 4. köprü kuruluyor!

Amerikalı çağdaş mozaik sanatçısı Laurel True ile Beykozlu kız öğrencilerin buluştuğu “Barış Mozaiği” Projesi başladı.

Amerikalı çağdaş mozaik sanatçısı Laurel True ile Beykozlu kız öğrencilerin buluştuğu “Barış Mozaiği” Projesi başladı. Mozaik eserde köprüler temasıyla Beykoz’dan Dünya’ya barış mesajı verilecek.

Beykoz Belediyesi, Amerikan Başkonsolosluğu ve Amerikan Meridian International Center işbirliğiyle başlatılan proje kapsamında ortaya çıkacak eser ilçedeki Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin duvarına uygulanacak.

Son olarak Haiti’de benzer bir projeyi hayata geçiren sanatçı, Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 20 kız öğrenciyle kültür merkezindeki ön cephesindeki alanda çalışmaya başladı.  Türkiye’den ise projeye Uluslararası Mozaik Sanatçısı Süha Semerci destek veriyor.

Geleneksel Motifler Barışla Harmanlanacak

ABD’li sanatçı, Selçuklu, Osmanlı ve Türk sanatıyla Anadolu kültürlerinden motiflerin yanı sıra dostluk, barış teması, doğal güzelliklerle birlikte sentezleyen bir eser oluşturacak, köprüler temasıyla barış vurgulanacak.

Projenin açılışı ve basın tanıtımı Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Amerikan Konsolosluğu Kültür Ateşesi Adrienne Bory, ABD’li sanatçı Laurel True, Türk mozaik sanatçısı Süha Semerci ve kız öğrencilerin katıldığı toplantıyla yapıldı.

Kaşıtoğlu: “Kardeşliğin ve Barışın Köprüsü Kuruluyor”

Beykoz ilçesinde uygulanan projeye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu: “Köprü bizim dünyamızda iki kültürü bir araya getiren yaklaştıran bir unsurdur. Üç köprüye ev sahipliği yapan ilçemizde 4. köprü kuruluyor. Bu da kardeşliğin ve barışın köprüsüdür” dedi.

Türk ve doğa motiflerini çok beğendiğini ifade eden sanatçı Laurel True: “Türk motiflerini çok seviyorum. Eserde lale motifi de yer alacak, çiçek formlarını yanında Türk sanatlarından diğer doğa motifleri de. Barış simgesi olarak ise köprüyü kullanacağız” şeklinde konuştu.

Barış Mozaiği’nin açılışı 11 Mayıs Çarşamba günü yapılacak.

YORUMLAR...