Reklam
Reklam
Mustafa Babuz

Karadan değil maviden!

Sevgili Beykozlular,

İlçemiz hiçbir ilçeye nasip olmayacak  doğal, tarih, kültür özelliklerini barındıran tarifsiz bir güzelliğe sahiptir. Tabii ki bunun yanı sıra coğrafi konum itibarı ile de deniz ulaşımının en çok olduğu  veya olması gerektiği  bölge özelliğini taşıyor. Aynı zamanda da turizm potansiyelinin değişmezlerinden, lakin biz bu özellikleri değerlendirebiliyor muyuz veya ilgili kurumlar yeterli çalışmaları yapabiliyor mu? Gördüğüm kadarıyla bir yerler de eksiklik var, Öncelikler bizler  yöneticileri bu eksiklikler konusunda bilgilendirip güzel çalışmalar yapmaya  yönlendirmeliyiz  veya görünmeyen unutulan çalışmaları hissettirmeli bu bilice alıştırmalıyız.

Güncel hayatımızdaki hızlı gelişen ve her geçen gün nüfus artışıyla birlikte beton ve metal yığını olan, tabiat değerlerinden uzaklaşan mega dediğimiz kent yaşamı artık toplumumuzu içinden çıkamayacağı sorunlarla baş başa bırakmaktadır. Bu durumun içinden çıkmak için ve turizmin de gelişmesini cazip hale gelmesini  sağlamak için, ulaşım sorununa çözüm bulmak gerekmektedir.

İşte bu önemli durum ilçemizin en eski turizm amaçlı kurulan derneği olan Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneğinin de bulunduğu boğazdaki 11 semt derneğinin oluşturduğu BODEP (Boğaziçi Dernekler Platformu)’nu harekete geçirmiş ve önemli bir STK çalışmasının hayata geçmesi için ilk adımın atılmasına karar verilmiştir. BODEP dönem  Başkanı Kamile Yılmaz’ın bildirisi; Boğaz kıyıları boyunca trafiğin durma noktasına geldiğini, otopark sorunun çözülemez boyutlara ulaştığını belirten başkana, bu hassas konuda destek olmalı ve idarecilerin dikkatlerini  bu alana çekmeliyiz, bu sorun hepimizin müşterek sorunudur. Bu projenin adı ise  anlamlı ; "Karadan değil Maviden" gerçekten de bu böyle, şimdi ise imza kampanyası ile başlayan bu sorunu inşallah duyarlı yöneticilerimizin de anlayışı ile çözüme kavuşturacağımıza inanıyorum. Turizm haftası programına ev sahipliği yapan ilçemiz üzerine düşen ve her zaman cazipliğini koruyan hiç bitmeyecek bir sektör olan turizm potansiyelini Beykoz’a Kazandıracağı birçok faydanın bilincinde olmalıyız. Çünkü ulaşım, konaklama gibi önemli unsurların etkin olması turizm acentelerini ve turistleri ilçemize çekecektir. Bu durum hem işletmelerimizi canlandıracak, hem de ülkemizin önemli sorunlarından biri olan işsizliğe de çözüm olacaktır.

Aslında Beykoz’umuzda turizmi etkileyecek daha çok sanatsal ürünler bulunmaktadır (camcılık-çömlekçilik vb.) fakat bu kadar önemli unsurların kucakladığı Beykoz’umuzun konumunu daha güzel yerlere taşımak, bizlerin ve tüm ilgilerin aslı görevidir. Artık soluk almanın büyük keyif verdiği ilçemizin kalitesini yükseltmek için medya başta olmak üzere hepimize önemli görevler düşmektedir. O zaman Karadan değil Maviden bir imza atıp, trafik stresinden uzak keyifli günlere yelken açalım.

Tüm Boğaziçi’nde yaşayanların yaşamlarına huzur  getirmesi dileği ile...

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...