Reklam
Reklam
Giresunlular ’Yöresel Geceler’de şehitleri yad etti

Giresunlular ’Yöresel Geceler’de şehitleri yad etti

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin "Yöresel Geceler" programında şehitler yad edildi.

Beykoz Belediyesi’nin düzenlediği "Yöresel Geceler" programına bu hafta Beykozlu Giresunlular Derneği konuk oldu. Mavi Karadeniz TV ve Beykoz Belediyesi Web TV’den canlı yayınlanan programda Giresun’un gelenek-görenekleri, yöresel ezgileri, tarihi güzellikleri ve kültürel renkleri tanıtıldı.

Beykoz Belediye meydanındaki programa, İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mustafa Tahmaz, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, Giresunlular Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Ali Bilir, meclis üyeleri Nevzat Oral, Cavit Gül ve Süleyman Kılıç, başkan danışmanları, yöre dernek başkanları, STK temsilcileri, muhtarlar ve ilçe sakinleri katıldı.

Ülkenin son zamanlarda hassas bir dönemden geçtiğine vurgu yapılan programda başta Giresun’un milli kahramanı Topal Osman Ağa ve Giresun’lu şehitler ve tüm şehitlerimiz saygı duruşuyla İstiklal Marşı okunarak rahmetle yad edildi. Ardından ilçe sakinlerine Türk Bayrağı dağıtıldı.

Program kapsamında Giresun’a ait Hoşmak, Otluk, Pazı Kavurması, Yufka tatlısı Taflan ve Kiraz Turşusu, sarma, ısırgan, baklava gibi özgün lezzetleri tanıtılarak, konuklara ikram edildi.  Yöreye ait mutfak kültürü ve el ürünleri, hediyelik aksesuarlar sergilenerek, satışa sunuldu.Programda sahne alan Giresun yöre sanatçısı Mahmut Uzunöner, kemençe eşliğinde bölgesel türküleri seslendirdi.

Salim Öztürk “ Yöre Gecelerini Tüm Beykozlu Hemşerilerimizi Kucaklamak İçin Düzenliyoruz”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in selamlarını ileten Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, “Burada aynı zamanda dernek yönetim kurulu üyesi olarak da bulunuyorum. Yöre Gecelerini tüm Beykozlu hemşerilerimizi kucaklamak için düzenliyoruz. Beykozlu Giresunlular Derneği, çalışmalarıyla sivil toplum kuruluşları arasında ses getirmiştir. Programların insanlarımızın kaynaşmasına vesile olmasını dilerim” diye konuşarak, Dernek Başkanı Ali Bilir’e plaket hediye etti.

Mehmet Kuğu “Allah Türkiye Cumhuriyeti’ne Bir Daha Kurtuluş Savaşı Yaşatmasın”

Giresunlular Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, tüm hemşerileriyle ortamı paylaşmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Allah Türkiye Cumhuriyeti’ne bir daha Kurtuluş Savaşı yaşatmasın. Ramazan ayı öncesi insanlarımızla gönül birlikteliğine vesile olan herkesi kutluyorum” diye konuştu.

Ali Bilir, “Her Gün Birlik Beraberliğe İhtiyacımız Var”

Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Ali Bilir, “Beykoz’da yaşarken kendi geleneklerimizi yaşatıyoruz. Her gün birlik beraberliğe ihtiyacımız var. Son dönemde kaybettiğimiz şehitlerimizi de anarak programımızı yapıyoruz. Beykoz’da nüfusu en yoğun olan hemşehri grubuyuz. Ülkemizin dört bir yanında bölünmez bütünlüğe emek vermiş insanlarız. Giresunlular, milletimiz için her zaman cepheye koşmuşlardır. Onlar, gurbetten memlekete dönerken gazi veya şehit olur, evine ay yıldızlı bayrağıyla döner. Başta Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR...