Reklam
Reklam
Mustafa Minga

Ne kadar fetih nesliyiz

Her zamankinden daha fazla Fetih nesline ihtiyacımızın olduğu bu sene,  fethin 563. Yılını kutlamaktayız. Herkese kutlu olsun.

Lakin o emanete hakkıyla sahip çıkabildiğimiz söylenemez.

Fetih;  barışı, kardeşliği, huzuru ve güven ortamını getirmişti. Ama günümüzde bu saydıklarımızın hiçbirisi tam kemale ermiş değil. Fethin getirdiklerine sahip çıkamadık, Milli olamadık, yabancılara özendik, kıyafetimizden tutunda yiyeceklerimize kadar hiçbirisi fetih ruhuna uymuyor.  Televizyonlarımız, gazetelerimiz 24 saat gece gündüz Fetih ruhuna zıt yayınlar yaparak Fethin torunlarını Fetihten uzaklaştırıyor.

Fetih, ilim, basiret, feraset, cesaret demektir.  Bunlar olmadan fetih ruhu olmaz, peki bunlar nasıl olacak, Fethi nasıl öğreneceğiz, caddelerimizde, sokaklarımızda,  evimizde,  işyerlerimizde, fatih ruhunu nasıl yaşayacağız,  Fetihle nasıl bütünleşeceğiz?

Fethin orijinal Osmanlıca olarak makalelerini okumak için tercümana ihtiyacımız var. Fetih ruhundan koparıldık. Harf devrimi yaparak, ceddimizin kitabelerine yabancı kaldık, hepsinden bihaber nesil haline getirildik ve getirilmeye devam ediyoruz.

Fethin akabinde, Hristiyan Katolik Bizans halkı bile kendisini güvende hissediyordu, ceddimizin adaletine, merhametine, devlet yönetimine güven tam ve sonsuzdu. Fetihten ve onun manevi ruhundan yüz çevirdik, sonuç olarak şimdi ne zaman nerede bir bomba patlar belli değil. Güvensizlik,  İstanbul Ankara Gibi büyük şehirlerde bile hakim oldu. Sadece mesele güvenlik meselesi değil, zamanın zenginleri üzerlerine farz olan zekatı vermek için zekat verecek veya sadaka verecek insan bulmakta zorlanırlar, belli yerlere konulan sadaka taşlarına sadakalarını koyarlar ve fakir olanlar gelir kendilerine yetecek kadar alıp giderlermiş.  Günümüzde ne öyle zengin, ne öyle fakir nede sadaka taşları var.

Eğitimimiz tam milli değil,  ne kutsal kitabımız, nede her Müslümanın bilmesi farz olan ilm-i hal bilgilerimiz okullarımızda yeterince öğretilmiyor. Kutsal kitabimiz  3 ay yaz tatilinin bir kısmında çocuklarımıza ne kadar öğretilebilir?  Birde kalkmışız fetih neslinden bahsediyoruz. Kur-ansız fetih nesli baya gülünç ve traji komik değilmidir?

1400 sene evvel Allah Rasulü: “Kostantin elbette fetholunacaktır, onu fetheden kumandan ne güzel bir kumandan ve onu fetheden asker ne güzel bir askerdir.”  Buyurmuştur. (HADİS)

Fatih Sultan Mehmet Han, Allah rasülü  (s.a.v.)’ in bu övgüsüne mazhar olmak için, bunca zorlu bir cenge gözünü kırpmadan giren bir padişah, bir veli, bir Allah dostu iken biz torunları ne o hadisten haberdar, nede fethin ruhundan haberdar,  sadece birkaç cılız kutlama ile o büyük destanı anlamaya çalışan, anladığını zanneden bir toplum haline geldik.

Bu konuda gerçekten üzerine düşen görevi bi-hakkın yerine getiren, fethin ruhunu tüm imkansızlıklarına rağmen en coşkulu şekilde kutlayan, o ruhu  tabana yayan, diri tutmaya çalışan, sedece yaz tatilinde değil senenin her günü Milli  eğitim yapan, Anadolu gençlik derneği  (AGD) yöneticilerini binlerce kere tebrik ediyorum, cebindeki son kuruşlarını ortaya koyarak çok kutsal hizmetler icra ettiğinize şahidiz. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Fethi gerçekleştiren güzel kumandan, ve onun güzel askerlerini hayırla yad ediyor ve Gençliğimize, Fetih nesli adaylarına, Arif Nihat Asya’ nın şu heyecan dolu mısralarını hatırlatarak bitirmek  istiyorum.

Sen de geçebilirsin yardan, anadan, serden

Senin de destanını okuyalım ezberden

Haberin yok gibidir taşıdığın değerden

Elde sensin, dilde sen; gönüldesin, baştasın

Fâtih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!

Yüzüne çarpmak gerek zamânenin fendini!

Göster: kabaran sular nasıl yıkar bendini! 

Küçük görme, hor görme, delikanlım kendini!

Şu kırık âbideyi yükseltecek taştasın;

Fâtih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın

TEBRİKLER BEYKOZ GÜNCEL.

Aylardır devam eden hummalı çalışmalar nihayet sonuçlandı ve gazetemiz Beykoz Güncel, Beykoz’un En’lerini belirledi. Beykoz’a ve Beykozluya verdiği değer ile Beykoz’un gönlünde taht kuran gazetemize ve değerli yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Bu büyük ankete değerli katkılarıyla büyük ilgi gösteren Beykoz halkına da teşekkür ediyorum. Tabiki teşekkürü belki en çok hakeden Beykoz’un En’leri arasına giren kişi ve kurumları da tebrik ediyorum.

İnsanlarımızın kaynaşmasına vesile olan bu güzel organizasyonun sonuçlarının hayırlı olmasını ve her yıl tekrarı yapılmasının faydalı olacağı düşünüyorum.

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...