Reklam
Reklam
Bilge Bülbül

Beykoz’un Yeni Logosu Fiyasko!

Sizlerin de hatırlayacağı gibi Beykoz Belediyesi’nin 33 yıl sonra yeni bir logoya ihtiyaç duymasına dair düşüncelerimi ’Beykoz’un Logo Kaymağını Kim Yiyecek?’ adlı köşe yazımda belirtmiştim. Neler yazdığımı merak edenlere veya unutanlara yazımı okumalarını tavsiye ediyorum.

’Beykoz İçin Tasarla’ sloganıyla yola çıkan Beykoz Belediyesi, yeni logosunun ne olacağına dair kararını 25 Mayıs itibariyle verdi. 100 ülkeden katılımın gerçekleştiği yarışmaya, 3593 kişinin başvurduğu, 4880 logo tasarımı gönderildiği bilgisi aktarıldı!!!

Seçici Kurulun değerlendirmeleri sonucunda ise 44 logo tasarımı finale kalmış ve aralarından bir tanesi 1. seçilmiş bulunmakta. Birinciliği kazanan Fatih Seven’i öncelikle tebrik ediyorum. Sizlerin de müsaadesiyle logoya dair yorumlarımı aktarmak istiyorum.

Birinci olan logo, B harfi ile Beykoz’u, Boğazı, balık ve küçük renkli parçacıklarla Beykoz camını, renkli oluşuyla da genç belediyeyi simgeliyormuş. Ben logoya uzun uzun baktım. Ne düzgün bir B harfi gördüm, ne boğaz ne de Beykoz’un camını simgeleyen bir şey.  Genç belediyeyi simgeliyor olmasına gelince, Beykoz Belediyesi yönetici kadrosunda yer alan gençler kim? Belediye Başkanlığı görevini yürüten ve 65 yaşında olan Yücel Çelikbilek mi? Yoksa yaşları 65 ila 37 arasında değişen Belediye Başkan Yardımcıları mı?

Neyse...

Sanatsal bir tasarım sonuçta ve ben seçici kurul kadar bu işlerden anlamam diyorum. Ama;

Daha önceki yazımda da belirttiğim şeyi yineliyorum. Bir kurumun, bir belediyenin logosunu değiştirmek demek öyle az buz bir parayla hallolacak bir şey değildir. Sadece dereceye giren ve kazanmaya hak kazanan kişiler için harcanacak para; 58 bin 500 TL. Ancak para harcanması sadece ödüllerin verilmesiyle bitmiyor, aksine harcanacak olan paranın yanında 58 bin 50 TL devede kulak kalıyor. Beykoz Belediyesi’ne benzer bir logo çalışması yapan Gaziantep Belediyesi’nin kasasından 810 bin TL çıktığı haberlerini hatırlatmak isterim.

Pankartları, kartvizitleri, kurumsal olarak hazırlanan kitapçıkları veya defterleri hadi diyelim ’Martılara’, eşine dostuna ihale edip yaptırdın. Diğer işleri nasıl yaptıracaksın? Heee, doğru ya eş dost çok nasılsa!

Sevgili Beykozlular. Değerli Beykoz Güncel Gazetesi okuyucuları;

Kaldırımların kenarlarında çakılı olan Beykoz’da ne kadar olduğunun sayısını bile bilmediğimiz demirler var ya o demirler...

O demirlerin bile üzerinde Beykoz’un eski logosu var. Peki bu ne demek?

Bu demirlere kadar daha önce Beykoz’un çeşitli yerlerinde gördüğünüz her şey A’dan Z’ye değişecek, yeni logo yapılacak demek.

Olmuşla ölmüşe çare yok diyor ve aklıma takılan bazı soruları yetkililere sizler adına soruyorum.

Katılım sağlayan 100 ülkenin tasarımları da dahil olmak üzere ülke ülke, isim isim tüm logo tasarımlarını görebilecek miyiz?

Seçici kurulun belirlemiş olduğu kriterlere göre finale kalan logo tasarımları için Beykoz halkı oylama yapsa ve ilçenin logosunu halk belirlese idi daha güzel olmaz mıydı? (Bunun örnekleri de mevcuttur)

Yeni logo için yaptırılacak olan kartvizit, antetli kağıt, pankart, kitapçık gibi işlemlerin yaptırılacağı matbaa şimdiden belirlenmiş midir?

Beykoz Belediyesi oldukça yüksek maliyetin harcanacağı yeni logo çalışmaları için hangi paraya güvenmektedir?

2-B satışlarından elde edilen ve Beykoz Belediyesi’nin kasasında bulunan paranın miktarı nedir?

Bu paranın ne kadarı logo için harcanacaktır?

Beykoz için logodan daha önemli sorunlar yok mudur?

En önemlisi ise, logo tasarımı 1. seçilen Fatih Seven’in başka bir şehrin ilçesinde Ak Parti yöneticisi olduğu söylentileri doğru mudur?

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...