Reklam
Ali Bilir: İstiklal Madalyası Giresun’un hakkıdır

Ali Bilir: İstiklal Madalyası Giresun’un hakkıdır

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin geleneksel 27. Kaymakdonduran Yayla Şenliği’nde İstiklal Madalyası ve Topal Osman’a iadeyi itibar verilmesi istendi.

Beykozlu Giresunlular, geleneksel 27. Kaymakdonduran Yayla Şenliği’nde bir araya geldi. Önemli mesajların verildiği şenlikte horonlar oynandı piknikler yapıldı. Gün boyu süren etkinliğe siyasetçi akını yaşandı.

27. Kaymakdonduran Yayla Şenliği’ne İstanbul Millevekili ve TBMM Başkanvekili Akif Hamza Çebi, İstanbul Milletvekili Hasan Turan katıldı. İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş, İlhan Kesici, İsmet Uçma, Gürsel Tekin ve Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu mesaj gönderdi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek şenliğe katılırken Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın mesaj gönderdi. Beykoz Protokülenden CHP ilçe Başkanı Mahir Taştan ve yönetim kurulu üyeleri, MHP ilçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Ak Parti İlçe Başkanvekili Kadir Alarçin, Beykoz Belediye Meclisi üyeleri Nevzat Oral, Sinan Çıtlak, Hakkı Emanet, Cavit Gül, Aydın Düzgün, Tuncer Dede’nin yanı sıra mahalle muhtarları, STK temsilcileri katıldı

Ali Bilir, Akif Hamza Çebi’ye “İstiklal Madalyası Giresun’un Hakkıdır”

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin geleneksel 27. Kaymakdonduran Yayla Şenliği’nde yönetim kurulu üyeleri ve Beykoz’daki Giresunlu Sivil Toplum Kuruluşu başkanlarıyla sahneye çıkan Ali Bilir, Giresun ve Giresunlular ile ilgili önemli konulara değindi. Ali Bilir Açılış konuşmasında “Sevgili Giresunlular, komşularımız, beykozlular 27. Kaymakdonduran Yayla Şenliğimize hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Sizleri ve ekranları başında bizleri izleyenleri şahsım ve Yönetim Kurulum adına saygı ve Sevgi’yle selamlıyorum. Bizlerin 27. Kez bir araya gelmemizin Temellerini atan, bu geleneği aralıksız devam etmesini sağlayan geçmişte görev yapan tüm başkanlarımızı ve yöneticilerimizi saygıyla, sevgiyle ve hürmetle selamlıyor, ebediyete göç edenlerimizi rahmetle anıyorum. 29 yıllık derneğimiz 2015 yılında ikinci kez Beykoz’un en iyi sivil toplum kuruluşu seçilmiştir. Bu dönemlerde derneğimizin başkanlığını yapan Hasan Karakaya ve Fuat Kuş kardeşlerime teşekkür ediyorum. Derneğimizi en iyi STK seçen Beykoz kamuoyuna teşekkür ediyorum. Ayrıca muhtarlar kategorisinde en başarılı muhtar Tokatköy Mahallesi Muhtarı Galip Bekaroğlu ve meclis üyeleri kategorisinde en başarılı meclis üyesi hemşerimiz Nevzat Oral seçilmiştir. Bu arkadaşlarımıza başarılarının devamını diliyorum. 29. Şenliğimizin tertip edilmesinde emeği geçen, Gençlik Kollarımıza, Kadın Kollarımıza, Tüm Köy Dernek Başkanlarımıza, yönetim kuruluma ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi. 1987 yılında kurulan Beykozlu Giresunlular Derneği’nde başkanlık yapan tüm yöneticilere tek tek sahneye çağırılarak teşekkür plaketi verildi.

GİRESUNLULAR GEREKTİĞİ ZAMAN BİR ARAYA GELİR

Ali Bilir “İki Giresunlu bir araya gelemez diyenlere soruyorum? Giresunlular bir araya gelerek memleketlerini düşman işgalinden kurtarmadı mı? Harşit vadisi direnişinde bulunup Rusları geri göndermedi mi? Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk muhafız alayı Topal Osman’ın gönüllü milislerinden kurulmadı mı? Düzenli Halk Ordusu Kuran Giresunlular, düşman işgaline uğramadığı hâlde, 42. ve 47. gönüllü alayları Kurmadı mı? Giresunlu Necdet Ayhan Çavuş tek başına Kore’de Çinli askerleri kovalamıştır. Ya Görelelilerin Dursun Çavuşu. Giresunlular vatanları için Harşıt savunmasında, Çanakkale’de, Sakarya’da Dumlupınar’da Sarıkamış’ta savaşmakla kalmadılar, Kafkaslar’da Azerbaycan’da Kıbrıs’ta Kore’de de vardılar. Dünyanın ilk gönüllü birliğini Kuran Giresunlular değil mi? Bir ilin gönüllüleriyle kurulan 42. ve 47. Alay dünyadaki tek örneğidir. Ülkemizde bir il adına bulunan tek şehitlik Afyonkarahisar Giresunlular Şehitliğidir. Ülkesi için mücadele eden Giresunlular alçak gönüllüğü ile bunları asla dile getirmemiş, böbürlenmemiştir. Vatanı söz konusu olduğunda, ili söz konusu olduğunda Giresunlular her zaman bir araya gelmiştir. Bugün burada gördüğünüz bu kalabalık bunun en büyük ispatıdır.” dedi.

İSTİKLAL MADALYASI GİRESUN’UN HAKKIDIR.

Ali Bilir, 27. Kaymakdonduran Yayla Şenliği programına katılan CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Akif Hamza Çebi’ye dönerek, “Sayın vekilim Giresunluların bu ülkeye bu hizmetlerinden dolayı İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmesi ve Topal Osman’a iadeyi itibar vermesi gerekmiyor mu? Bizlerin sizden isteğimiz TBMM başkan verili olarak bu konuda bize yardımcı olmanızdır.” dedi.

BİZE DÜŞEN GÖREV NE İSE ONU MUTLAKA YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin düzenlediği 27. Kaymakdonduran Yayla Şenliği’nde Giresunlularla horon oynadı. Selamla konuşması için sahneye gelen Akif Hamza Çebi, “Beykozlu Giresunlular derneğinin yapığı bu etkinliğe en çok katılan siyasetçi benim diye biliyorum. 27. si düzenlenen bu şenliğe yaklaşık 15-16 kez katıldım. Öncelikle burada bulunan ve televizyondan bizleri izleyen vatandaşlarımı sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Giresunluların bu ülkenin kurtarılmasında, cumhuriyetin kurulmasında gösterdiği kahramanlıkları biliyoruz. Ali başkanımızın bizden istekleri konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğimizden kuşkunuz olmasın. Bu akşam başlayacak Ramazan ayınızın hayırlı olmasını dilerken, eğer bayramda görüşemezsek şimdiden Ramazan bayramınızı da tebrik ediyorum.” dedi.

YÜCEL ÇELİKBİLEK KEMENÇE ÇALDI

27. Kaymakdonduran Yayla Şenliği’ne katılan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te bir selamlama konuşması yaptı. Çelikbilek “Gösterdiğiniz bu birliğin ve Ramazan ayınızın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. Beykozlu Giresunlular Derneği eski başkanı Fuat Kuş, Yücel Çelikbilek’e sahnede kemençe çalmasını istedi. İsteği kırmayan Çelikbilek’e Fuat Kuş “Başkanım ben sizden slow bir parça beklerken siz direkt horona girdiniz.” deyince tüm izleyiciler bu esprili yaklaşıma alkışlarıyla cevap verdi.

HASAN TURAN POPSTAR GİBİ İLGİ GÖRDÜ

Giresun Federasyonu eski başkanı ve İstanbul Milletvekili Hasan Turan’ın Kaymakdonduran’a gelişiyle birlikte çevresinde büyük kalabalık oluşturdu. Turan’a hoş geldin demek ve resim çektirmek için yoğun bir talep oldu. Selamlama konuşması için sahneye çıkan Hasan Turan “Sivil toplum örgütlerinden gelen biri olarak buradaki kalabalığın beni ne kadar mutlu ettiğini anlatamam. Sevgili Mehmet Kuğu ve Ali Bilir Başkanlarımı da yanıma alarak konuşmak istiyorum. Sevgili hemşerilerim her zaman söylüyorum, ‘Geçmişini, kültürünü, geleneğini, örf ve adetlerini bilmeyenlerin, atalarının tarihlerini bilmeyenlerin geleceğini başkaları yazar.’ Bizler bu dernekçiliği bu bilinçle yaptık. Beykozlu Giresunlular Derneği İstanbul’da önemli derneklerden biridir. Yaşadığınız yerin insanları tarafından iki kez en iyi STK seçilmek o kadar kolay değildir. Buna emek veren tüm başkanlarımı ve yönetim kurulu üyelerimi kutluyorum. Birliğimizin devam etmesi daha da büyümesini arzu ediyorum. Bu akşam başlayacak olan Ramazan-ı Şerif’inizin hayırlı olmasını, sizlere hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.

Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu’nun yaptığı selamlama konuşmasının ardından Beykozlu Giresunlular Derneği Yönetim Kurulu adına Ali Bilir, derneğe verdikleri destekten dolayı Mehmet Kuğu ve Hasan Turan’a plaket verdi.

Gün boyu devam eden 27. Kaymakdonduran Yayla Şenliği’nde Hicabi Şenlikoğlu, Seyfi Erdem, Paşa Ceylan, Gözde Anıl, Gülizar Tiryaki, Ömer Turp, Leyla Demirbağ, Tekin Hıdır Yaşar Reis ve Folklor ekibi, Okay Öztürk ve Soner Çakar sahne aldı.

YORUMLAR...