Reklam
Reklam
Bir at Roma'ya konsül olursa

Bir at Roma'ya konsül olursa

İstanbul Devlet Tiyatroları'nın 1 Ekim'de perdelerini açtığı 'At' adlı oyun, Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi'nde seyirci ile buluşuyor.

Gyula Hay'ın yazdığı, Özdemir Nutku'nun Türkçeye çevirdiği oyunun yönetmenliğini Hakan Boyav yapıyor. Oyun, "tarihin gelmiş geçmiş en baskıcı ve en çılgın tiranı Roma İmparatoru Caligula"nın, çok sevdiği atı Incitatus'u konsül tayin etmesi ve etrafında gelişen komik, ince esprilerle örülü, bir o kadar da trajik olayları konu alıyor.

 

'At' iki perdeden oluşuyor. İlk perde, Caligula'nın kılık değiştirip halkın arasına karışarak kumar oynamasıyla başlıyor. Meyhanede herkes onun kral olduğunu bilmekte, fakat kimseler korkusundan belli etmemektedir. O gün Roma'ya macera aramak için gelen genç bir delikanlı, yanında getirdiği para ve eşyalarını 'sakallı' kılığındaki krala kaybeder. Delikanlının elinde ortaya koyabileceği tek bir varlığı kalmıştır: Incitatus adını verdiği atı.

 

Herkes bu durumla dalga geçerken, birden Incitatus'un kişneme sesleri yükselmeye başlar. O anda herkes şaşakalır, çünkü "Roma'nın duvarları arasında böylesi bir at daha yoktur." Kral Caligula, son bir oyun oynamayı kabul eder. Bu sefer de delikanlı, çok sevdiği atını kumarda ortaya koyduğu için kendinden utanmış ve vazgeçmiştir.

 

Kral yanındaki her şeyi ve tüm kazandıklarını ortaya koyunca delikanlı oynamayı kabul eder fakat bir şartla, Kral 'takma' olduğu anlaşılan sakallarını çıkaracaktır. Incitatus'u ilk gördüğü andan itibaren seven Kral, bunu da kabul eder. Fakat bu kez şans her zaman kazanan Kral'dan yana değildir.

 

Çılgın Kral Caligula, görevden aldığı konsülün yerine Incitatus'u atar. Roma artık eski Roma değildir. Halk Caligula'nın kararını sorgulamaya cesaret edemediği gibi, bir de at modası ortalığı kasıp kavurur. Durum öyle bir hal alır ki, Caligula, Incitatus'un evlenmesi gerektiğini söylediğinde, senatörler dâhil tüm Romalı aileler, kızını 'at' ile evlendirmek için birbirleri ile yarışır. Ve sahnenin tiradı, açılan yarışmaya dahi alınmayan meyhanecinin kızından gelir: "At ile evlenmek için yarışacağınıza insan olmaya çalışın."

 

Oyunda, her biri sürekli sahnede olan 25 oyuncu yer alıyor. Tolga Evren, Kral Caligula'yı tam performans sahneye koyuyor. Aydın Şentürk ve Metin Beyen'in oyunculukları ise övgüyü hak ediyor. Oyunda ayrıca Kaya Akarsu, Süleyman Atanısev, Özlem Güveli Türker, Zeliha Güney, Müge Arıcılar gibi pek çok isim rol alıyor. Oyun, 28 Ekim Cuma saat 20.00 ?de, 29 Ekim Cumartesi saat 15.00 ve 20.00'de, 30 Ekim Pazar ise saat 15.00'te Beykoz Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde izlenebilir.

Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi

Anadolu Hisarı MMM Migros Yanı Beykoz ? İstanbul

Tel: (216) 465 88 21

YORUMLAR...