Reklam
Reklam
Çamlıca Camii Kadir Gecesi Beykoz halkını bekliyor

Çamlıca Camii Kadir Gecesi Beykoz halkını bekliyor

Beykoz Güncel Haber, Çamlıca Camii’nin projesini yürüten Dernek Başkanı Ergin Külünk ve Zayıf Akım Teknoloji Danışmanı Mubin Çakmak ile görüştü.

Beykoz Güncel Haber, Temeli 6 Ağustos 2013’te atılan ve kaba inşaatının tamamlanmasına sayılı günler kalan Çamlıca Camii’nin projesini yürüten İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk ile Beykoz’un önemli firmalarında Bes Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı ve Çamlıca Camii Zayıf Akım Teknoloji Danışmanı Mubin Çakmak ile görüştü.

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, 30 ay önce resmi temel atma merasimiyle inşaat çalışmalarına başladıklarını, bu kapsamda yaklaşık bir milyon metreküpe yakın toprağı taşıdıklarını anlattı. Yaklaşık 125 bin metrekarelik kapalı alana sahip külliyenin şu anda ana kubbesindeki son betonlarının atıldığını belirten Külünk, kısa bir süre sonra ana kubbeye bayrağı dikeceklerini ve böylece Çamlıca Camisi’nin kaba inşaatının tamamlanacağını söyledi. Çamlıca Camii Zayıf Akım Teknoloji Danışmanı Mubin Çakmak’da cami projesinde en son teknolojiler kullanılarak  gerekli güvenlik önlemlerinin alınacağını söyledi.

Ergin Külünk: Kubbeyle kaba inşaat bitiyor

Kaba inşaatı yaklaşık 125 bin metrekarelik alanda süren inşaatın en önemli kısmı olan caminin kapalı bölümünün üzerini kapatacak dev kubbenin yapımında sona gelindi. 72 metre yüksekliği ve 34 metrelik çapı olan dev kubbenin tamamlanmasıyla kaba inşaatının bittiğini belirten Ergin Külünk, camiinin şantiyesinde yaklaşık 500 kişinin çalıştığını, camiyi süsleyecek hat yazıları, mermer işçilikleri ve süslemeler için 10 ayrı atölyede de 500 kişinin çalışmalarına devam ettiğini söyledi. 

Hat yazıları yazılıyor

Ergin Külünk, caminin yazılarını hazırlarken rastgele bir çalışma yapmadıklarını anlatarak, caminin içindeki detaylarla ilgili şu bilgileri verdi: "Hattat Hasan Çelebi’nin liderliğindeki ekip, Mahmut Sami Hoca’nın danışmanlığında bir konsept belirledi, ardından yazılar için bir proje hazırladık. Ustalarımız, bu projeye uygun olarak ayetleri değerlendirmeye aldı. Ama dikkat ettiğimiz en büyük özellik, asla ceza ayeti koymadık, hep sevindirici ve müjdeleyici ayetleri değerlendirmeye gayret ettik. Çok bildik ayetleri yanında, cami yazıları anlamında daha az bilinir yazılar da yer alacak caminin içinde. Ana kubbemizde Allah isminin yanında 15 Esmaül Hüsna var. Bunu yaparken Haşr Suresi’nin son iki ayetinden hareket ederek onu yazdık. Camimizin ana kubbesini taşıyan ana kemerlerin altında Fetih Suresi’nin tamamı yer alacak ve bu yazının boyu 220 metre olacak. Camimizin kıble cephesindeki pencerelerin üzerinde de dualar olacak. Kadınlar bölümünde ise halının renginden, duvardaki boyaya ve hat yazılarına kadar kadar tamamen hanımlara yönelik çalışma yaptık."

Kadir Gecesi Beykozluları bekliyoruz

Projeye başladıklarında 1 Temmuz 2016 Kadir Gecesi vatandaşları camiye ibadet etmeye davet ettiklerini hatırlatan Külünk, "Bu sözü yerine getirmek için şadırvan avlumuzu namaz kılacak şekilde organize ediyoruz. Çamlıca Camisi’nde, Kadir Gecesi ibadet edeceğiz. Vatandaşlar ilk önce Üsküdar Belediyesinin Sokak İftarı’nda orucunu açacak, ardından Kadir Gecesi’ni ihya edeceğiz. Enderun teravih ekibi, ilahiler, kasideler ve dualar okuyacak. Kadir Gecesi için yaklaşık 10 bin kişilik hazırlık yapıyoruz. Sizin aracılığınız ile tüm Beykoz halkını da davet ediyoruz" diye konuştu.

Çamlıca Tepesi’ndeki tüm vericiler kaldırılacak

Çamlıca Camisi’nin de içinde bulunduğu 400 dönümlük alanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile farklı kurumların özel çalışmalar yaptığını da anlatan Külünk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çamlıca Tepesi’nin 24 saat yaşanır hale gelmesi için yeni tesisler yapılacak. Altunizade, Çamlıca Tepesi, Ferah Mahallesi metro çalışması başlayacak. Şu anda devam etmekte olan Bulgurlu, Kirazlıtepe, Küplüce’ye giden karayolu tünelinde açık yol çalışması devam etmekte. Biz de bu çalışmalar içinde devam eden bir projeyiz. Kendi takvimimize uyarak, önümüzdeki sene içinde camimizi büyük ihtimalle bitirmiş olacağız ama resmi açılış anlamında bakarsak iki sene gibi bir süre içinde diğer projelerin de eş zamanlı tamamlanmasıyla Çamlıca Tepesi, vatandaşların hizmetine sunulacak. Ulaşım hatlarının devreye girmesiyle vatandaşların Çamlıca Tepesi’ne gelişleri kolaylaşacak. Küçük Çamlıca Tepesi’ne yapılan büyük verici bittikten sonra, buradaki tüm vericiler kaldırılacak. Elektromanyetik kirlilik ortadan kalkınca Küçük Çamlıca Tepesi’ne olan rağbet çok fazla artacak ve 24 saat yaşayan bir mekan haline gelecek."

Türkiye’nin en büyük camisi

 İnşaatı bittiğinde Türkiye’nin en büyük cami kompleksi olacak olan camide aynı zamanda 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile  1000 kişilik konferans salonu 3 bin metrekarelik kütüphane, 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi ve 3 bin 500 araçlık kapalı otopark yer alacak.

100 bin kişi barınabilecek

Külünk, caminin en önemli özelliğinden birinin depreme dayanıklılığı olduğunu belirtti. Külünk, depreme dayanıklılığıyla her türlü önlemi aldıklarını söyledi, “İstanbul için düşünülen bir depremin üstünde bir rakam alınarak projemizi gerçekleştirdik. Allah göstermesin ama bir deprem tehlikesi durumunda camii 100 bin kişiyi barındırabilecek” dedi.

Mubin Çakmak: Halkımızın güvenliği en üst seviyede sağlanacak

Çamlıca Camii Zayıf Akım Teknoloji Danışmanı Mubin Çakmak’dan da camide uygulanacak güvenlik sistemleri hakkında bilgi aldık. Cami projesinde en son teknolojiler kullanılarak  gerekli güvenlik önlemlerinin alınacağını söyleyen Mubin Çakmak sözlerine şöyle devam etti; “Çamlıca tepesi cami hızla yükselmeye devam ediyor. Dernek başkanımız Sayın Ergin Külünk   beyinde belirtmiş olduğu gibi oldukça kalabalık bir topluluğa ibadet imkanı sağlayacak cami projemizin teknoloji ve güvenliği de aynı hassasiyetle planlandı. Halkımızın güvenliği en üst seviyede sağlanacaktır.”

Caminin her noktası canlı olarak izlenecek

Çamlıca Cami’nin 7/24 izleneceğini söyleyen Çakmak: “cami çevresi dış avlu, cami çevresi peyzaj kısmı, cami iç avlu, cami ibadet bölümleri, otoparklar ve diğer sosyal alanlarda FullHD güvenlik kamera sistemi kurulmaktadır. Bu sayede caminin her noktası güvenlik izleme odasından canlı olarak izlenebilecektir. Aynı zamanda ihtiyaç halinde kullanılmak üzere, güvenlik kamera sistemi kayıtlarına 2 ay geriye dönük olarak ulaşılabilecektir

Caminin yangın güvenliğinin sağlanması için yine caminin bütün noktalarına yangın algılama sistemi sensörleri konulduğunu söyleyen Mubin Çakmak, caminin herhangi bir noktasında oluşacak yangın durumunda, anında sistem izleme odasında sistem merkez panelinde ve sistem takip bilgisayarında özel grafik ekranlar üzerinde görülebileceğini ve bu sayede yangına anında müdahale edileceğini söyledi. Çakmak sözlerine şöyle devam etti.  “Kamera  sistemi ile yapılacak entegrasyon sayesinde, hatalı alarm ve yangının izlenerek daha hızlı müdahale imkanı oluşturulacaktır. Yangın algılama sistemi, Acil anons sistemi ile insan kontrolü olmadan tamamen entegre olarak çalışabilecek, acil bir durumda caminin güvenli olarak tahliyesinin yapılması sağlanacaktır. Aynı zamanda yangın algılama sistemi cami genelindeki bir çok mekanik sistemi izleme ve kontrol görevini yerine getirecektir.”

En son teknoloji kullanılacak

Akıllı otopark sistemi ile giriş çıkışları  ve araç trafik düzenini sağlayacaklarını ifade eden Çakmak sözlerini şöyle tamamladı. “Cami içinde ofis alanları, müze, sergi alanları ve kütüphane başta olmak üzere, önemli mekanların giriş ve çıkışlarında güvenliğin sağlanabilmesi için giriş ve çıkışlar kartlı geçiş sistemi ile kontrol edilecektir. Kartlı geçiş sistemi ile kamera sistemi entegre olacak olumsuz bir durumda, problemli nokta canlı veya kayıttan izlenebilecektir. En son teknolojiler kullanılarak  gerekli güvenlik önlemi alınmış olacaktır

YORUMLAR...