Reklam
Reklam
Deniz Yıldız

Ecdat diyenler ecdadın mirasına sahip çıkmıyor!

Son yıllarda özellikle iktidar partisi olan AKP ecdat kelimesini ağzından düşürmeyip durmaktadır.

Bir Osmanlı sevdası almış başını gidiyor, tabii insan ecdadını geçmişini bilmesi ve araştırması kadar güzel bir durum söz konusu olamaz.

Eğer ki geleceklerini düşünerek ve geleceğe daha iyi ve emin adımlarla yürümek, aynı zamanda gelecek nesillere miras bırakmak istiyorlarsa tabiiki geçmişi ve Ecdad larını  bilmeleri kadar doğal bir durum söz konusu olamaz.

Hani Sezen Aksu’nun meşhur bir eseri varya İstanbul ile ilgili;
Uzanıp Kanlıca’nın orta yerinde bir taşa 
Gözümün yaşını yüzdürürüm hisara doğru....

"Ah İstanbul İstanbul olalı 
Hiç görmedi böyle keder 
Geberiyorum aşkından 
Kalmadı bende gururdan eser..
"

Evet ne yazık ki Sezen Aksu’nun bahsettiği kanlıcadan çok az sayıda eserler kaldı, yandaşlar kat üstüne kat çıkarken iktidar partisinden ve büyükşehir belediye başkanlığından ses seda yok. Üstelik Reza Zarrab’ın yalıları mahkemelik oluyor ne Beykoz Belediyesi yetkilileri ne de meclis üyelerinden biri çıkıp ne oluyor acaba diye merak etmiyor, hatta mahkemeye  bile uğramıyorlar. sonuç ne Ebru ve kocasının polis tarafından mahkemeye getirilmesi. Dilerim ki darısı buna izin veren gerek yereldeki yöneticiler gerekse Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki yandaşa ve adam kayıranlara ve imkan sağlayanlara gelir tez zamanda.

Vatandaş rüzgarda uçan çatısını yapmakta zorlanırken veya evinin güçlendirilmesi adeta engelleri aşamazken iktidar yalakaları boğazın içinde kat üstüne kat atıyorlar. Velhasıl ecdadınıza olan saygınız buysa ve bu derece sahip çıkıyorsanız yanılıyorsunuz baylar...

Eğer gerçekten riyakar davranmayıp ecdada gönülden bağlılığınızı göstermek ve yaşatmak istiyorsanız evvela ecdadın mirasına sahip çıkmalısınız. 23 yıldır yalan ve talan siyaset sürdürerek beton yığınına çevirdiğiniz güzelim İstanbul’a bakıldığında  ecdadınıza saygınız ne yazık ki kalmamış anlamına gelmektedir.

Ve devamına geçersek güzelim Sultanahmet ve Ayasofya camileri beton yığınları arasında kaybolmuş bulunmaktadır. Bunları göremeyen yöneticiler ecdattan bahsetmeleri manidar değil midir?

Ayrıca 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını es geçerek kutlamayanlar, 29 Mayısı (İstanbul fethi) kutlamaları ne kadar samimi ve ecdada bağlı olduklarını göstermektedir !!!..

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...