Reklam
Reklam
İşsizlere yeni umut kapısı

İşsizlere yeni umut kapısı

Gençlere meslek sahibi olma olanağı sunan İstanbul Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi, bünyesinde ücretsiz kurslar başlattı.

Yıllardan beri Beykoz?da gençlere meslek sahibi olma olanağı sunan İstanbul Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi, şimdi de bünyesindeki ücretsiz kurslar vasıtasıyla işsizlere umut kapısı oldu.

İstanbul İl Özel İdaresi, İstanbul Ticaret Odası, Türkiye İş Kurumu ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi bünyesinde ?Oto Kaporta, Oto Boya, Demir Doğrama Üretimi ve Kaynakçılığı, Mekanik Bakım ve Onarım? kursları başladı.

Kursu başarıyla bitiren gençler, deyim yerindeyse, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli bir ?altın künye?ye sahip olacaklar.

 

Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi öğretmenlerinden Yakup Düz?den aldığımız bilgiye göre, kursların müfredatı o şekilde programlanmış ki, eğitimlerini başarıyla bitirenler, AB ülkelerinde iş bulabilme olanağına da sahip olacaklar.

Bu kurslarda derse devam zorunlu olup, AB ülkelerinde yeterlilik sağlayacak belgeyi almaya hak kazanabilmek için ise, düzenlenecek olan sınavda başarılı olmak şartı aranmaktadır.

 

Düzenlenecek kursların en büyük özelliklerinden birisi de ?ücretsiz? oluşları. Hatta atölyelerde kullanılacak malzemeler de İl Özel İdaresi tarafından karşılanacak. Sınıflar genelde 20 kişilik ve 12 kişinin altında sınıf açılmıyor.

Başvuru için bir yaş sınırlaması bulunmuyor. İlköğretim okulu mezunu ve sağlık durumu elverişli olan herkes bu kurslara başvurabilir. Kurslar hafta içi her gün 18:00 ila 21:00 arasında yapılacak olup kayıtlar başlamıştır.

İşsiz olanlara ya da meslek değiştirmek isteyenlere yeni umut kapısı olacak olan bu kurslardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi (Beykoz Belediyesi yanı) Gümüşsuyu, Beykoz adresine başvurabilirler.

Kursa katılmak isteyenlerin, okul tarafından verilecek başvuru belgesini doldurmaları gerekiyor. Başvuruda bulunacak olanlar, bizzat okula başvurarak veya aşağıdaki irtibat telefonlarından bilgi alabilirler.

İrtibat Tel numaraları: (216) 331 01 14-(505) 293 02 39-(505) 661 19 07

 

YORUMLAR...