Reklam
Reklam
Şehit İsmail Kefal’in ismi Giresun’da da yaşayacak

Şehit İsmail Kefal’in ismi Giresun’da da yaşayacak

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarınca Beykoz’da şehit düşen İsmail Kefal’in ismi Giresun Keşap Anadolu İmam Hatip Lisesinde yaşatılacak.

Beykoz’da ikamet eden aslen Tirebolu nüfusuna kayıtlı İsmail Kefal; Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızan FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi başarısızlıkla sonuçlanan darbe teşebbüsünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına uyarak meydanlara inmiş, halkın iradesi ve demokrasiye sahip çıkmak için gittiği Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde tankların geçişine dur demek isterken şehit olmuştu.

Eski adı Keşap Anadolu İmam Hatip Lisesi olan Şehit İsmail Kefal Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen törene Vali Hasan Karahan, Keşap Kaymakamı Rasim Belge, Şehit İsmail Kefal’in annesi Nurten Kefal, ilçe protokulü, öğretmenler ve öğrenciler  katıldı.

Beykoz’da Çubuklu İlkokulu’na ismi verilen 15 Temmuz Demokrasi Şehidi İsmail Kefal’in Giresun’da da anmak ve isminin bir okula verilerek yaşatılması amacıyla Keşap Anadolu İmam Hatip Lisesinde tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören şehit İsmail Kefal’in özgeçmişinin okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

VALİ KARAHAN; ’’ŞEHİDİMİZİN İSMİ DE, HATIRASI DA YAŞAYACAK’’

Törende bir konuşma yapan Vali Karahan, şehidimizin isminin ve hatırasının yaşatılacağını belirterek, “Bugün yine anlamlı bir günde beraberiz. Bir yiğidimizin ismini bakanlığımızın kararıyla, hain kalkışmanın engellenmesinde, kendisini tanklara, helikopterlere, F 16 lara siper ederek, milletin bekasını milletin iradesini, teslime etmeyişinin bir hatırası olarak, Keşap Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne veriyoruz. Biz biliyoruz ki şehitler ölmez.  İnşallah bu okulumuz yaşadığı sürece şehidimizin ismi de, hatırası da yaşayacak.  Tabii çok söylenecek şey var. Ama biz millet olarak çok konuşmaktan hoşlanmayız. Biz gereği ortaya çıktığı zaman sağımıza solumuza bakmadan yapılması gerek neyse yaparız. Allah’ın izniyle de altından kalkamayacağımız hiçbir şey yok. 15 Temmuz’da bunun en son örneğiydi. Biliyorsunuz yarın itibariyle Cumhuriyet bayramımız başlıyor. Aşağı yukarı yüz sene öncede biz, daha hain kalkışmaları, daha güçlü saldırıları daha zayıf anımızda def etmeyi bilmiştik. Ama bizim zorumuza giden, 15 Temmuz da bizim silahımızla, bizim üniformamızla bize karşı, silahsız vatandaşımıza karşı, bayrak tutan vatandaşımıza karşı hem de kasten ateş edilmesi. Vuramıyor, öldüremiyor;  bir kez daha o vatandaş bayrağı dik tutmak için o haliyle yaralı haliyle gayret ederken, o hain kişi hedef belirterek ona ateş ediyor. Biz bunu affetmeyeceğiz.’’dedi.

’’SAĞLAM DURACAĞIZ, DİK DURACAĞIZ’’

Tarihimiz boyunca böylesi büyük bir ihanetle karşılaşmadığımızı ifade eden Vali Karahan, sağlam ve dik duruşumuzu koruyacağımızı belirterek, ‘’Bugünlerde mağdur edebiyatları yapılıyor.  Şöyle deniyor, böyle deniyor. Biz bunları affetmeyeceğiz. Tarih affetse, biz affetmeyeceğiz. Çünkü biz böyle ihanet görmedik. Tarihimizde böyle ihanet görmedik. Onun için sağlam duracağız, dik duracağız. Giresunlu bu yönde üzerine düşeni her zaman yapmıştır.  Tarihte de yapmıştır.  Biliyorsunuz Giresun iki gönüllü alay çıkararak, Kurtuluş Mücadelesine katılmıştır. Yine Giresun kendi şehri dışında şehitliği olan tek vilayettir.  İşte dün Harşit savunması ile ilgili bir sempozyumu Doğankent’te yaptık. Karadeniz’in Çanakkale’si dediğimiz, Rusların Karadeniz’den bu tarafa, Harşitten bu tarafa geçişine engel olduğumuz bir hatırlama programıydı.  Dolayısıyla, biz Giresun’umuzun bu şerefli geçmişiyle ve bu geçmişi bugünde yaşatan evlatlarıyla gurur duyuyoruz. Allah sizlerden razı olsun.’’ şeklinde konuştu.

’TÜRK MİLLETİNİN ŞANLI YÜRÜYÜŞÜNE HİÇBİR GÜÇ ENGEL OLAMAYACAKTIR’

Türk milletinin tarihteki şanlı yürüyüşüne hiçbir gücün  engel olamayacağını kaydeden Vali Karahan, konuşmasını, “ Şehidimizin mekânı cennet olsun. İnanıyoruz ki o bizi ruh âleminde görüyor, seyrediyor ve yaptığıyla o da gurur duyuyor. Bizde onlara layık olacak şekilde bundan sonra yolumuza devam edeceğiz. Sevgili gençlerimiz, sevgili evlatlarımız bunun en güzel teminatıdır. Onlarda ağabeylerinin, ablalarının açtığı yoldan hiçbir şekilde zaaf göstermeden yürüyüşlerine devam edecektir.  Türk Milletinin tarihteki şanlı yürüyüşüne hiçbir güç engel olamayacaktır. Biz biliyoruz ki bu millet hakkın sesidir, hakkın kılıcıdır.  İnşallah böyle başladı tarihimiz, Allah’ın izniyle böylede bitecek kıyamet koptuğu an. Şehidimizin annesine, ailesine sabırlar niyaz ediyorum. O da bizim annemizdir.  Her zaman bir derdi, sıkıntısı olduğunda zaman başımızın üzerinde yeri vardır. Şehidimize rahmet diliyorum.” diyerek tamamladı.

ANNE KEFAL: VATAN SAĞOLSUN

Şehit İsmail Kefal’in annesi Nurten Kefal de, oğlunun isminin yaşatılacak olmasından duyduğu mutluluğu ve gururu belirterek, “ Yavrumla gurur duyuyorum dimdik ayaktayım. Vatan sağolsun. Sözün bittiği yer. Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz şehidi İsmail Kefal’in annesi Nurten Kefal’e Vali Hasan Karahan tarafından plaket verildi. 

YORUMLAR...