Reklam
Sueda Muradoğlu

Beykoz’da Emniyet

Biraz kenarda kalmış gibi görünse de sonuçta Beykoz’un merkezine çok yakın bir mahalledir Çukurçayır. Ve bizim okulumuzda İncirköy Mahallesi Çukurçayır da..

Konumuz aslında eğitim değil, en azından sınıfta ki eğitim değil!

Konumuz "emniyet" Eğitim için okula gelmeye çalışan çocuklarımızın emniyeti... Ya da emniyetsizliği!

Bilen bilir, Çukurçayır sorunların yoğun olduğu bir mahalledir. Okulumuzda bu mahallenin tam ortasında. Okulumuzun hemen yanında bir park, bir de top sahası mevcuttur. Gençlerin toplanması için tam da uygun bir yer. Buraya kadar her şey yolunda. Ancak bahsi geçen yerler aynı zamanda art niyetli ve suça meyilli kişilerin de uğrak yeridir. Bu kişiler öğrencilerimizin yaşantılarını olumsuz etkilemektedir. En başta sigara ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar kazanmalarına uygun zemin hazırlamakta, en iyi ihtimalle bu tip alışkanlıkları kanıksayıp normalleştirmelerine sebep olmaktadırlar.

Üzülerek belirtiyorum, çok değil 1-2 yıl önce mezun ettiğimiz ve maalesef kötü alışkanlıklara bağımlı hale getirdikleri öğrencilerimiz var. Yine aynı mahallede sözü geçen parkta uyuşturucu kullanımı sonrasında eski bir öğrencimizi kaybettik biz....

Pek çok platformda dile getirsekte herhangi bir aksi sedaya mazhar olamadık biz bu mevzuda!
Şimdilerde ise sabah okula gelen öğrencilerimizin yollarını kesip zorla ceplerindeki harçlıklarını almaya başladılar. Daha geçen hafta iki öğrencimiz bu şekilde ceplerindeki tost paralarından oldular! Okul idaremiz elbette gereken şikayetleri oluşturdu. Ama tabi ne zaman değerlendirmeye alınır, dahası ne zaman çözüm için bir şeyler yapılır merakla beklemekteyiz!

Beykoz da emniyet ne ile meşguldür bunu da merak etmekteyiz. Sabah okuluna giden çocuklarının emniyetini bile sağlayamadıktan sonra... Bizim bile basit çözüm önerilerimiz olabilir kendilerine. Ama tabi ki kendileri bu işi bizden çok daha iyi yapar (diye umuyoruz).

Hep söylediğimiz gibi; eğitim sadece sınıfta ve öğretmenin çabasıyla olmuyor, olamıyor! Evde ailesi, dışarda arkadaşı, emniyeti...

Her şey yolunda gider, sağ salim ve huzurla sınıfına gelebilirse öğrenci; gerisi bizde, öğretmenlerinde! İçiniz rahat olsun.

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...