Reklam
Reklam
2B yasası yeniden gözden geçiriliyor !

2B yasası yeniden gözden geçiriliyor !

Bakanlar Kurulu gündemine geçen hafta gelen 2B düzenlemesi Başbakan'ın talimatıyla yeniden gözden geçiriliyor.

 

2B'de yüksek gelir beklenen çok katlı yapıların üzerinde olduğu arsalarla ilgili sorunun aşılması için Başbakan'ın talimatıyla 2B yasası yeniden gözden geçiriliyor. Kat mülkiyeti sorununun nasıl aşılacağına bakılıyor.

CNBC-e'nin haberine göre, Başbakan Tayyip Erdoğan ve kabine üyeleri, özellikle İstanbul, İzmir ve Antalya gibi büyükşehirlerdeki değerli 2B arazileri üzerindeki çok katlı yapılardaki mülkiyet konusuna dikkat çektiler. Bu konuda karışıklık yaşanabileceği endişesini dile getirdiler. Bunun üzerine konunun tekrar ele alınması kararlaştırıldı. Bu nedenle 2B ile ilgili düzenlemenin ancak Şubat ayı sonuna Meclis'e gönderileceği söyleniyor.

Yapılar kaçak statüsünde olduğu için belediyelerden kat mülkiyeti alınamıyor. Arsa üzerinden satıştaysa hak sahipliğinde karışıklık endişesi var. 2B düzenlemesi ile imar affı tartışmalarının da gündeme gelmesinden çekiniliyor. Bu kaygıyı gidermek için Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortak çalışma yürütüp sorunu aşmaya çalışacak.

Aylardır tartışılan araziler, 'rayiç bedel mi yoksa emlak vergisi üzerinden mi satılacak' konusundaysa Bakanlar Kurulu bir karara vardı. Buna göre, rayiç bedel esas alınacak ve bunun yüzde 75'inin altına düşülmeyecek.

YORUMLAR...