Reklam
Reklam
Beykozlu öğrenciler çok anlamlı bir ilke imza attı

Beykozlu öğrenciler çok anlamlı bir ilke imza attı

Beykoz Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Lisesi öğrencileri çok anlamlı bir ilke imza attılar.

Beykoz Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Lisesi öğrencileri çok anlamlı bir ilke imza attılar. Okulun 10. Sınıf öğrencileri, Ara Güler’in Türk Edebiyatının 100 şair ve yazar portresinden oluşan fotoğraf kitabının sesli betimlemesini yaparak Türkiye’nin ilk sesli fotoğraf kitabını oluşturdular.

Türkiye’nin ilk sesli fotoğraf kitabı 

Okulun 10. Sınıf öğrencileri, Edebiyat dersinden Ara Güler’in 100-Yüz isimli eserinin sesli betimlemesini yıllık proje ödevi olarak aldılar. Ara Güler’in Türk Edebiyatının 100 şair ve yazar portresinden oluşan fotoğraf kitabını, Ara Güler kendisi, eğer bu fotoğrafları çekmeseydim Türk Edebiyatı yüzsüz kalırdı diye nitelendirmektedir.

Öğrenciler, 100 Yüz den yani yüz portreden oluşan bu kitabı önce tek tek betimleyip bir metin haline getirdiler, daha sonra da kitaptaki metinleri seslendirerek Türkiye’nin ilk sesli fotoğraf kitabını oluşturdular.

Sesli kitapta yeni bir çığır

Lise öğrencileri bu çalışmalarıyla, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en önemli fotoğrafçıları arasında gösterilen Ara Güler’in hem kadrajı ve fotoğrafçılığı hakkında fikir sahibi olurken aynı zamanda betimledikleri portrelerin Türk Edebiyatının önemli isimleri olduğu için bu çalışmalarıyla Türk Edebiyatının en önemli şair ve yazarlarını da daha yakından tanımış oldular.

Öğrencilerin bu çalışmalarında rehberliklerini ve danışmanlıklarını yürüten okulun Edebiyat öğretmeni Fatih Korgan bu çalışmayla öğrencilerin hem görme engellilere sosyal sorumluluk duygusu içinde bir armağan verdiklerini, hem de betimledikleri yazarları yakından tanıma fırsatı bulduklarını, böylece bu çalışmanın öğrencilerin eğitimine de ciddi katkı sağladığını söyledi. Okul müdürü Abdullah Çatal ise bu tür çalışmaların farklı alanlarda artırılarak sürdürüleceğini ifade etti.

Sesli fotoğraf kitabı GETEM’e sunuldu

Kitap, okulda yapılan bir törenle görme engellilerin erişimine sunulmak üzere Sesli Betimleme Derneği ve Boğaziçi üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Eğitim Merkezi yetkililerine sunuldu. Törene, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’ın yanısıra kitabın montajını yapan ve kendisi de bir görme engelli olan Olgun Yılmaz, GETEM (Boğaziçi üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Eğitim Merkezi) başkanı Engin Yılmaz ve Sesli Betimleme Derneği yönetim kurulu üyesi Emine Kolivar da katıldı.

Tören sonrası öğrencilerle kültürel ürünlere erişim hakkı ile ilgili olarak bir de söyleşi gerçekleştirildi. 

YORUMLAR...