Reklam
Reklam
M.Ü: Atatürk büstü yıkımı kurmaca

M.Ü: Atatürk büstü yıkımı kurmaca

Marmara Üniversitesi (M.Ü) Rektörlüğü, medyada yer alan 'Atatürk büstünü yıktılar' şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Ellerindeki kamera kayıtlarının da kendilerini doğruladığını belirten rektörlük, Anadoluhisarı Spor Kulübü'nün gerçeğe aykırı olarak Atatürk büstü üzerinden toplumu yanıltmaya çalıştığını ifade etti.

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada, Anadoluhisarı Spor Kulübü'nün gerçeğe aykırı olarak 'büst' üzerinden toplumu yanıltmaya çalıştığı belirtildi. Kendilerine ait taşınmazın kulüp tarafından yıllarca izinleri olmaksızın rant amacıyla kullanıldığı ve haksız kazanç sağlandığı ifade edilen rektörlük açıklamasında, Atatürk büstünün kaldırılması sırasında gerekli özenin gösterildiğini kaydedildi.

Açıklamada, "Anadoluhisarı Spor Kulübü, kendi imkânlarını kullanmak yerine son günlerde gösterdiği tutumu ile de üniversitemize ait taşınmazda işgalci olarak bulunmayı bir hak olarak gördüğünü ortaya koymaktadır. Uzun yıllardır devam eden topluma hizmet yaklaşımımız sayesinde tüm Beykoz İlçesi gençlerinin faydalanabileceği spor ve rekreasyon olanaklarını en üst düzeye ulaştırmak suretiyle semt gençlerini olası kötü alışkanlıklardan kurtarma amacını da taşıyan projede öncelikli hedefimiz gençlerin spor eğitimi yoluyla bedensel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunmaktır. Bu amaçla, yukarıda da açıklandığı üzere taşınmaz üzerinde Büyük Şehir Belediyesi Başkanlığı'nın yıkım ekipleri tarafından imara aykırı binaların yıkım işlemi gerçekleştirilmiş ve orada bulunan Atatürk büstü itina ile alınmış, kaide kısmı yıkılmış ve bu esnada güvenlik görevlilerinin uzaklaşmasını fırsat bilen bir grup büstü yıkıntılar arasına koymak suretiyle fotoğraf çektirmişlerdir. Bilahare, 18.01.2012 tarihli tutanakla Büyükşehir Belediye Başkanlığı zabıta birimi görevlileri tarafından büst güvenlik müdürümüze emniyet birimlerine teslim edilmek üzere sağlam olarak teslim edilmiştir. Büstün müdahalelerden korunması amacıyla alımında herhangi bir tahrip söz konusu olmayıp aksi yönde iddialar asılsız olmaktan öteye geçmemektedir. Kulüp tarafından her hangi bir yasal hakkı bulunmadığı halde tepki gösterilmesine ve gerçeğe aykırı olarak büst üzerinden toplumun yanıltılmasına ve tepki vermesine neden olacak girişimlerinin dışında şu durum dahi kulübün amacını ortaya koyar mahiyettedir." ifadelerine yer verildi.

TARAFTARLAR KAMPÜSE GİRMEK İSTEDİ

Bu arada, üniversite görevlilerinde bulunduğu iddia edilen görüntülerde, Marmara Üniversitesi'nin yıkım kararına tepki gösteren bir grup taraftarın, Spor Akademisi Kampüsü'ne girmek isteyince gerginlik yaşandığı ifade ediliyor. Marmara Üniversitesinin ellerinde bulunduğu iddia edilen güvenlik kamerası kayıtlarında; kampüsün demir kapılarını tekmeleyen ve sözlü sataşmalarda bulunan taraftarların içeriye girmek istediği görüntülerin yer aldığı, ayrıca güvenlik görevlileri tarafından güçlükle engellenen taraftarlardan bazılarının aldıkları alkol nedeniyle ayakta duramaması ve tartışmalar sırasında alkollü bir taraftarın yere düşdüğü söyleniyor. 

YORUMLAR...