Reklam
Reklam
Muharrem Kaşıtoğlu’nun istifası mı istendi?

Muharrem Kaşıtoğlu’nun istifası mı istendi?

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’nun Melih Gökçek ile ilgili attığı tweet sonrası istifasının istendiği iddia edildi.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı ve İBB Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu’nun Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili attığı tweet ulusal mecrada çok ses getirdi. Her ne kadar Kaşıtoğlu, Gökçek’le ilgili tweeti silse de tartışmalar devam ediyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i arayarak Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu hakkında gereğinin yapılmasını istedikleri söyleniyor.

Muharrem Kaşıtoğlu’nun istifa edip etmeyeceği merak edilirken ulusal mecrada tartışma devam ediyor. Hürriyet yazarı Deniz Gürel’de köşesinde atılan tweetin ne anlama geldiğini sordu. Gürel, ‘Gökçek’le ilgili üç ihtimal iki görüş’ başlıklı köşe yazısında Kaşıtoğlu’nun attığı  tweeti kişisel iradesiyle mi yoksa Gökçek’i de istifaya zorlamaya çalışan parti içi bir hareket sonucu mu yazdığını sorguladı.

Gökçek’le ilgili üç ihtimal iki görüş

İstanbul’da, Kadir Topbaş’ın istifasının ardında bir furya başladı.

“Görevden alınan başka belediye başkanları olacak” iddiası güçlü bir şekilde kamuoyunda dolaşıyor/dolaştırılıyor.
Kimine göre 3, kimine göre 5, kimine göre 10 belediye başkanı...
İlçelerden de görevden alınacaklar olacakmış.
İddialar böyle sürüp gidiyor, tabi ki iş dönüp dolaşıp Ankara’ya geliyor.
* * *
Muhalefetin Ankara’da Melih Gökçek’le ilgili bir algı oluşturmaya çalışması normal. Bu normalliği bozan kısım ise önceki gün İstanbul’da bir AK Parti’li meclis üyesinin Gökçek’le ilgili paylaştığı bir sosyal medya mesajıydı. 
“Melih Gökçek Başkanım. Yaklaşık 100 yıl süren hizmet sevdanıza teşekkür eder, sivil hayatınızda başarılar dilerim, demek için sabırsızlanıyorum” tweet’ini atan AK Partili Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi. Topbaş’a rağmen alınan ve onu istifaya götüren 5 meclis kararına olumlu yönde oy kullananlardan.
* * *
Her ne kadar Kaşıtoğlu, Gökçek’le ilgili tweet’i silse de çok ses getirdi, hatta muhalefetin elini güçlendirdi. Peki bu gerçekten bir meclis üyesinin kişisel iradesiyle atılmış bir tweet miydi yoksa Gökçek’i de istifaya zorlamaya çalışan parti içi bir hareket miydi?
Ya da tekrar aday olmak isteyen Gökçek’e, ‘birilerinin’ “Adaylığı aklından geçirme” mesajı mıydı?
* * *
Bu üç seçenek de ihtimal dahilinde. Ankara’nın İstanbul’dan farkına gelince... Gökçek’i kontrolsüz biçimde oyun dışına itmeye çalışmak, AK Parti’nin Ankara hesabını bozabilir. Çünkü Cumhurbaşkanlığı oylamasında da ‘hayati’ rol biçilen İstanbul ve Ankara seçimlerinde bugün için daha zor olanı Ankara.
* * * 
Başkent siyasetine hakim AK Parti’li bir siyasi ise partideki iki ayrı görüşü şöyle aktarıyor: 
1) 
“AK Parti yönetimi Başkent’te eğer Gökçek yeniden aday gösterilmeyecekse onun desteğini alacak, gerçek manada canla başla çalışmasını sağlayacak bir isimle yola çıkacaktır. Bunun için de görev süresi öncesinde Gökçek’e “istifa et” denmesi yerine Gökçek’e yeni bir pozisyon yaratılması(kabine değişikliğinde bir görev verilmesi gibi) bugün için en akılcısıdır.”
2) 
“Seçim döneminde Gökçek’le ilgili tasarrufta bulunmak partiye daha çok zarar verir. Kadir Topbaş süreci başarıyla atlatıldı. Başkent’te herkesin üzerinde mutabık kalacağı bir ilçe belediye başkanıyla kalan bir buçuk yılı geçirebiliriz. Hem yeni bir soluk gelir hem de Gökçek’in değiştirilmesinin sancılarını atlatmak için zaman kazanılır.”

YORUMLAR...