Reklam
Reklam
Beykoz, aile içi şiddet mağduru

Beykoz, aile içi şiddet mağduru

Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından yapılan “Kentsel mekânda, yaşam kalitesi ile suç türleri analizi”nde Beykoz aile içi şiddet mağduru çıktı.

İki akademisyen bir yıl süren çalışma sonunda İstanbul'un suç haritasını çıkardı. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Nur Ökten ile İstatistik Bölümü Araştırma Görevlisi Ömer Bilen, İstanbul'da "Yaşam kalitesiyle suç türleri arasındaki ilişki"yi ortaya koydu.

İki akademisyen, 30 ilçe ve 91 mahalleden 1837 kişinin evini ziyaret etti. YTÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü'nün desteklediği "Kentsel Mekânda, Yaşam Kalitesi İle Suç Türlerinin Dağılımı Arasındaki İlişkinin İstatistiksel Analizi" isimli proje kapsamında düzenlenen ankete, 16 ile 90 yaş arasında ilkokul, lise ve üniversite mezunu kent sakinleri katıldı.

197 soruya yanıt veren katılımcıların yüzde13.9'u mutlaka bir suçun kurbanı olmuş. Son bir yılda İstanbul'un 30 ilçesinde en çok karşılaşılan suç türü, ev soygunları.

Bunun dışında Beykozlular aile içi şiddet mağduruyken, Bakırköy, Sultanbeyli'de yaşayanlar kapkaçtan şikâyetçi. Maltepe, Beyoğlu'nda gasp suçları öne çıkarken Ataşehir, Beşiktaş, Beylikdüzü, Esenler, Esenyurt, Fatih, Kadıköy, Pendik, Ümraniye, Tuzla ve Sarıyerliler ise araba hırsızlıklarından yana dertli. İşyerlerine yönelik soygunlardan yana başı dertte olan ilçeler ise Avcılar, Büyükçekmece, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Şişli, Üsküdar ve Zeytinburnu.

YORUMLAR...