Reklam
Reklam
Erbakan Hoca coşkuyla anıldı

Erbakan Hoca coşkuyla anıldı

Saadet Partisi Beykoz İlçe teşkilatı, bir yıl önce Hakk’ın rahmetine kavuşan Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı coşkulu bir tören ile andı.

Ölümünün birinci yılında SP tarafından Türkiye genelinde düzenlenen programlar ile anılan Prof. Dr. Necmettin Erbakan için Saadet Partisi Beykoz İlçe teşkilatı da coşkulu bir anma programı düzenledi.

Recep Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nde gerçekleşen anma programına SP Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, SP İstanbul İl Başkanı Selman Esmerer, Genel İdare Kurulu üyesi Temel Akdağ, İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, İl Başkan Yardımcıları Mustafa Kangal, Şaban Aydın ve Selman Yücel, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Küçük, Musa Sucu, Şeref Taşmaz, SP Beykoz İlçe Başkanı Burhan Öz ve Beykoz ilçe teşkilatı, SP Beykoz İlçe Eski Başkanı Bayram Yılmaz, SP Sultanbeyli İlçe Başkanı ve yönetimi, SP Şişli, Bağcılar, Üsküdar, Ümraniye, Sancaktepe ilçe başkanları ve yönetimleri, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Kadir Alarçin, Belediye Meclis üyesi Nevzat Oral, KAS-Der Beykoz Şubesi Başkanı Süleyman Çalık ve yönetimi, Trakyalılar Derneği Başkanı Sacit Kaya, Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik, Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül ve bazı mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Spor Kompleksi’nin tamamıyla dolduğu, hatta ek sandalyelerin de konduğu salonda coşkulu bir ama programı yaşandı.

İlahiler, şiirler ve dualar ile anıldı

Bazı ulusal televizyon kanallarının da takip ettiği anma programının sunumu Anadolu Gençlik Kolları Derneği İstanbul İl Başkan Yardımcısı Selim Akduman tarafından gerçekleştirildi. Program, İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Selevatlar arasında sahneye çıkan sanatçı Karadavut tarafından okunan ilahilerin sonrasında, hafız kardeşler Ahmet Emin ve Mehmet Akif Yıldırım tarafından Kur’an-ı Kerim tilavet edildi.

Kamil Minga’nın, Prof.Dr. Necmettin Erbakan’ın ruhu için “biz onun imanına, ihlasına, samimiyetine şahidiz; ruhunu şad eyle” şeklinde sonlandırdığı duası ise, salondakilerden derin bir “amin” aldı.

Burhan Öz: Hocamız sadece anılmaya kızar

Yapılan duanın ardından kürsüye çıkan SP Beykoz İlçe Başkanı Burhan Öz, konuşmasına şu sözler ile başladı: “Dünyanın gördüğü en müstesna insanı, bir lideri, bir hocayı bir başbakanı, bir Profesör Necmettin Erbakan’ı anmaya hepe beraber buraya geldik. Ancak anmak yeterli olacak mı? Erbakan’ı anlamak ve onu gelecek nesillere aktarmak; iste hocamızın bizden beklediği budur. Hocamız sadece anılmaya kızar; anlaşılmak ister.”

Uşak değil, lider ülke

Öz, konuşmasını şöyle sürdürdü:” Hocamız, ‘ey müslümanlar! Çok şey yapabilirsiniz ama önce ahlak ve maneviyat, demiştir. ‘Uşak değil, lider ülke Türkiye’ demiştir. ‘Hak geldi, batıl zayil oldu’ demiştir. Bunları söyleyerek, hem de yaşayarak anlatmıştır. İnşallah hocamızı anacağız, anlayacağız ve gelecek nesillere anlatacağız.”

Selman Esmerer: O, bir mücahitti

SP İstanbul İl Başkanı Selman Esmerer ise konuşmasına, “Erbakan deyince, aklımıza büyük bir mücahit geliyor” sözleri ile başladı. “Onun gayesi, Türkiye’de ve dünyada güzelin, doğrunun, Hakk’ın olması için mücadele etmekti. Biz, dünya emperyalizmi ve siyonizmi Necmettin Erbakan hocamızın mücadelelerinde görüyoruz. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun, hilafet merkezinin yıkılması ile başsız kalan İslam dünyası, emperyalistlerin ve siyonistlerin işgaline uğradı. Aaynı işgal bugün de dozunu arttırarak devam ediyor.”

Erbakan’ın 5 hayali

Konuşmasında, Erbakan’ın yaşamı müddetince beş hususa özellikle dikkat ettiğinin altını çizen SP İstanbul İl Başkanı Esmerer, bu hususları şu şekilde sıraladı: “ İslam Birleşmiş Milletler’i, İslam ortak pazarı, İslam para birimi, İslam kültür birliği ve İslam ortak barış Gücü.”

Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın hayatı boyunca bunları haykırarak, gerçekleşmeleri için de mücadele ettiğini kaydeden Esmerer, Hoca’nın bunun ilk adımı olarak da gelişmekte olan sekiz Müslüman ülkeyi Refahyol hükümeti zamanında bir araya getiren “D8” adlı organizasyonun kuruluşuna önderlik ettiğini hatırlattı. Esmerer, “ancak gelgelelim, bu sadece kağıt üzerinde kaldı ve Haçlılar, İslam dünyasını işgal ettiler, etmeye de devam ediyorlar” dedi.

Mazlumlar katlediliyor

Sözlerine, “Bizim mücadelemiz yeni bir dünyanın, adil bir dünyanın kurulmasıdır. Dünyaya, kuvvetin hak sahibi olduğu, güçlünün her zaman haklı olduğu bir anlayış hâkim. Mazlumun katledildiği bir dünya ile karşı karşıyayız” şeklinde devam eden İl Başkanı, “Milli Görüş davası öyle mübarek bir davadır ki, dünya metası ile değiştirilemez ve ölçülemez. Ve biz SP olarak bu görüşte çalışmaya devam edeceğiz. Ben inanıyorum ki, bu çalışmalar ile hocamızın amel defteri sâlih ameller işlemeye devam ediyor” ifadesini kullandı.

Siyonistlere verilecek cevabımız var

İslam ülkelerinde bugün yaşanmakta olan katliamlara da atıfta bulunan Esmerer, “Hocamız, ‘müminler ancak kardeştir’ diyor. Biz, inanan insanlar olarak bu katliamlara duyarsız kalamayız. Bu emperyalistlere, siyonistlere verilecek cevabımız var. Biz SP olarak bunun mücadelesini yapıyoruz. Bize her zaman Hakk’ın hâkim olması için mücadele etmek düşer. Merhum liderimiz bize bunu böyle anlattı” dedi.

Necmettin Erbakan’ın, bir milletin ekonomik bağımsızlığı olmadan, siyasi bağımsızlığı olmayacağını söylediğini kaydeden Esmerer, Milli Görüş liderinin bu amaçla Edirne’den Kars’a kadar birçok ağır sanayi tesisinin temelini attığını vurguladı.

Dünya zalimlerine diz çöktürmek için…

SP İstanbul İl Başkanı Esmerer, konuşmasının sonunda ise şunları söyledi: “ Cenazesinde hep beraber gördük; her gruptan milyonlarca insan onu ebedi yolculuğuna uğurladı. Cenazesi büyük bir sevgi seli ile defnedildi. Bu gençlik, bu nesil batının önde gelen ve bize yutturulan isimlerini artık kendisine idol olarak görmeyecek. Bu nesil bundan sonra Yavuz Sultan Selim’i, Fatih Sultan Mehmet’i, Abdülhamit’i, Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı kendisine idol olarak seçecek. Eğer biz bunu gerçekleştirir isek, dünya zalimleri de diz çökecek.”

Mühürlü gözleri görmediğinden, sandıkları gibi 'sanılan' adam…

SP İstanbul İl Başkanı Esmerer’in konuşmasının ardından sahneye çıkan Sevde Nuran ve Şeyma Ebrar Hamdemirci isimli kardeşler, Yasin Hatipoğlu’nun, Erbakan için yazmış olduğu “Savunan Adam” adlı şiirini seslendirdiler. Şiir, salondakilerden büyük alkış aldı.

Daha sonra ise salondaki büyük ekranda, Necmettin Erbakan’ın Avrupa Birliği, terör, ekonomi ve ahlakî dejenerasyon ile ilgili olarak çeşitli televizyon programlarında yapmış olduğu konuşmalardan kesitler aktaran bir sinevizyon gösterisi, alkışlar ve ıslıklar eşliğinde izlendi.

Mustafa Kamalak: O bir dava adamıydı

Sinevizyon gösterisinin ardından SP’li gençler refakatinde ve sloganlar altında sahneye çıkan SP Genel Başkanı ve anayasa profesörü Mustafa Kamalak, konuşmasına Necmettin Erbakan ile tanışmasını anlatarak başladı. Henüz bir İmam Hatip Lisesi öğrencisi iken Kahramanmaraş’ı ziyareti sırasında rahmetli Erbakan’ı karşılayanlardan biri olduğunu anlatan Kamalak, “O, gerçek bir mücahitti. Kendisini İslam dünyasına adamış bir kahramandı. Yılgınlık nedir, ümitsizlik nedir bunlara asla meydan vermeyen bir dava adamıydı” dedi.

1995 yılından itibaren, 16 sene boyunca Erbakan ile el ele, omuz omuza, diz dize beraber çalıştığını kaydeden Kamalak, “onu 1 Mart 2011’de Rabbine uğurladık. Ama geride hak bir dava bıraktı ve o davayı devam ettirecek olan, hedefine taşıyacak olan pırıl pırıl bir teşkilat bıraktı” ifadesini kullandı.

Erbakan’ın, ‘Bir çiçek ile bahar mı gelir?’ sorusuna verdiği cevap

SP Genel Başkanı Kamalak, Necmettin Erbakan’la ilgili bir anıyı da salonda bulunanlar ile şu sözler ile paylaştı: “1969 yılında Konya’dan bağımsız aday olarak Bağımsızlık Hareketi’ni başlatan Necmettin Erbakan’a kendisini dinleyen yaşlı bir amca ‘evladım, söylediklerin doğru ama yapayalnızsın, bir çiçek ile bahar mı gelir?’ diye sorunca, Necmettin Erbakan da ‘ evet, amca sen de haklısın; ama unutma, her bahar bir çiçek ile başlar’ diyor!”

Kamalak, bu anıyı paylaştıktan sonra ise şu yorumu yaptı: “İşte o ‘bir’ çiçeğin, 1971 seçimlerinde 48 milletvekili ve 3 senatör ile 1974 senesinde de CHP ile koalisyon hükümeti kurduğunu ve Başbakan Yardımcılığı görevinde oturduğunu görüyoruz.”

Kamaka; dindar nesli nasıl yetiştireceksiniz?

Salonda bulunan SP’lilere Erbakan’ın iktidara gelir gelmez İmam Hatip Liseleri ve kur’an kursları açtığını hatırlatan Genel Başkan Kamalak, “ peki, AK Partili dostlara sormak isterim, on yıldır tek başına iktidardasınız, bir tane İmam Hatip Lisesi açabildiniz mi? Peki dindar bir nesli nasıl yetiştireceksiniz? O iş, Milli Görüş’ün işidir, SP’nin işidir” dedi ve ekledi: “Ayinesi iştir, lafa bakılmaz, diyor Ziya Paşa.”

Omuzlardaki emanet mücevherden kıymetli

Kamalak, sözlerini şöyle sürdürdü: “hocamız Rabbine kavuştu ama emaneti bizler omuzladık. Bu emanet sandıklar dolusu mücevherden çok daha kıymetlidir. Çünkü omuzlarımızdaki emanet ilahi mesajdır. Bu mesajı tüm insanlığa iletmek sizlerin görevidir. İnsanlık sizi bekliyor. Milli Görüş’ün olmadığı yerde kan, gözyaşı, sömürü, istismar vardır. Çünkü Milli Görüş’ün olmadığı yerde Firavunların hak anlayışı vardır.”

Türkiye yaşanabilir bir ülke değil

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, konuşmasını şu sözler ile noktaladı: “Önümüzdeki hedef gayet açık, net ve o derecede kutsaldır: Yaşanabilir bir Türkiye kurmak. Askerlik çağına gelmiş oğullarınızı gönül rahatlığı ile askere gönderebiliyor musunuz? Şu halde Türkiye yaşanabilir bir ülke olmaktan çıkmıştır. Yaşanabilir bir Türkiye’den sonra ikinci hedef, yeniden büyük bir Türkiye kurmaktır. Üçüncü hedefimiz ise, yeni bir dünya tesis etmektir. D8 bu amaç ile kuruldu. Dünyada en acınacak insanlar bu ulvi hedeflerinden sapan insanlardır.”

Salonda bulunanlara seslendi

Genel Başkan Kamalak, salonda bulunan SP’lilere şu sözler ile seslendi: “Tek başınıza da kalsanız, doğru bildiğiniz yoldan şaşmayın. Kendinizi küçük görmeyin, omuzlarınızda ilahi mesaj vardır. Unutmayın bir yere hak geldi mi, orada batıl duramaz. Şehitler yardımımıza koşacak; yarınlar bizimdir.”

Kamalak, söz verdi

SP Genel Başkanı, konuşmasını salonda bulunanlara soru sorarak ve kendilerine de bir söz vererek sonlandırdı: “Türkiye’yi yaşanabilir bir ülke haline getirmek, yeniden büyük bir Türkiye’yi oluşturmak ve adalete dayanan yeni bir dünya düzeni kurmak şeklindeki hedeflerimizi gerçekleştirmek için var mısınız? Söz mü? Davasından ayrılandan olmayasınız! Ben, önüme mezar taşımı çıkarsalar, bu davadan vazgeçmeyeceğime söz veriyorum.”

Vefatının birinci yıldönümünde Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı Anma Programı, SP Beykoz İlçe teşkilatında görev alan SP’lilere takdirname verilmesi ve salonda bulunan bir dinleyiciye hediye edilmek üzere bir umre çekilişi yapılmasının ardından sanatçı Ömer Karaoğlu tarafından okunan ilahiler ile son buldu.

YORUMLAR...