Reklam
Reklam
Kastamonulular birleşme yolunda ilerliyor

Kastamonulular birleşme yolunda ilerliyor

KAS-DER Beykoz Şubesi, Kastamonular arasındaki birlik ve beraberliği arttırmak amacı ile ilçede bulunan 14 Kastamonu ilçe ve köy derneğini kahvaltıda ağırladı.

Süleyman Çalık yönetimindeki yeni Kas- DER yönetimi,  Kasım ayında görevi devralmasından bu yana Katamonulular arasındaki birlik ve beraberliğin arttırılması için yoğun bir faaliyet içerisinde bulunuyor. KAS- Der yönetimi, bu amaç ile daha önce Beykoz’da bulunan 14 Kastamonu ilçe ve köy derneğine ziyaretler düzenlemişti. KAS- DER yönetimi, son olarak, derneklerinin Paşabahçe’de bulunan lokalinde bir kahvaltı düzenleyerek, aralarındaki birlik ve beraberliğin kuvvetlendirilmesi yönünde Beykoz’da bulunan Kastamonulu diğer köy ve ilçe dernekleri ile bir araya gelerek, görüş teatisinde bulundu.

Toplantıda, KAS-DER Beykoz şubesinin Beykoz’da bulunan Kastamonulu diğer ilçe ve köy dernekleri ile birlikte ortak çalışma içerisinde yeni projelere imza atacağı ifade edildi.

Kahvaltılı toplantıda ayrıca, KAS- DER yönetiminin durum tespiti ve hedef projelerini de içeren bir slayt sunumu katılımcılar ile paylaşıldı.

Beykoz’da 38 bin Kastamonulu

250 binin üzerinde nüfusa sahip Beykoz ilçesinde 38 bin civarında Kastamonulu yaşıyor. Kastamonulular, nüfus bakımında Beykoz’da ikinci sırada yer alıyorlar. Beykoz’da aktif halde bulunan Kastamonulu dernek sayısı ise 13.

Senlik- benlik bırakılmalı

KAS- DER Beykoz Şubesi Denetleme Kurulu Üyesi üyesi Turgay Sucuoğlu, slayt sunumunun öncesinde yaptığı konuşmada, Kastamonulu dernekler olarak “daha sıkı ve samimi ilişkiler içerisinde maalesef olamıyoruz” dedi ve birlik ve dayanışmanın sağlanması için “senlik-benlik’in bırakılması gerektiği”ni ifade etti.

Kastamonulu esnaf, memur, iş adamı, çalışan, öğrenci, siyasetçi ve işsiz sayıları ile olarak okuma yazma oranları gibi bazı istatistîki bilgilerin belirsiz olduğunu belirten Sucuoğlu, yapılacak 3 yıllık planlama ile Beykoz’da yaşayan Kastamonular’ın istatistikî verilerine ulaşmanın KAS-DER’in görevlerinden biri olduğunu ifade etti.

Turgay Sucuoğlu, Kastamonuları tek çatı altında, büyük bir güç olarak toplayarak, KAS-DER’i bir cazibe merkezi haline dönüştürmenin de görev ve hedefleri olduğunu vurguladı. Sucuoğlu, slayt sunumunda, “Dünya kocaman bir köye dönüşürken her topluluk birlikler oluşturmakta ve güç birliği elde etmektedir” diyerek, buna örnek olarak Avrupa Birliği, Arap Birliği, Futbol taraftarlığı ve cemaatler gibi oluşumları gösterdi.

Kastamonular’ın temel görevleri

Hazırlanan slaytta, “her bir Kastamonulu’nun aile, sülale gibi sosyal sorumluluklarının yanında Kastamonulu olma sorumluluğu bulunduğu ve bir Kastamonulu’nun diğer bir Kastamonulu’nun haklarını koruyup kollamanın temel görevlerinden biri olduğu” hatırlatılarak, “KAS-DER’in, işsize iş, aşsıza aş, eğitimsize eğitim sağlayan bir yapıya kavuşması gerektiği”ne vurgu yapıldı ve “tüm bunları sağlamanın yolunun birlikten geçtiği”nin altı çizildi.

5 bin üyeli KAS-DER hayal midir?

Toplantıda, dünyada üye sayısı olarak başarı göstermiş 1,3 milyon üyesi bulunan Sierra Club ile 1,5 milyon üzerinde üyesi bulunan Audubon Society’den de örnekler aktarılarak, “5 bin üyeli KAS-DER hayal midir?” denildi.

İtaatkâr vatandaş modeli yaratan eğitim sistemi

Sayılan bu örneklere karşılık, Türkiye’de ise STK’ların bir öncelik olarak görülmesi dolayısıyla, bu güce ulaşamadıkları ifade edildi ve bunun “örgün eğitimde verilen itaatkâr, yaratıcılığın öldürüldüğü, toplumla benzer ve aynı olmaya yönlendirilen vatandaş modeli” ile ilişkili olduğu vurgulandı.

Birlik için sosyal ve ekonomik dayanışma

KAS-DER’in bir cazibe merkezi haline dönüştürülmesi amacı ile Kastamonulular’ın sosyal ve ekonomik alandaki dayanışmalarına öncülük etmenin gerektiğinin vurgulandığı toplantıda, Kastamonulu esnaf ve hemşerilerin karşılıklı çıkarlarının korunması noktasında yönlendirmeler yapılarak ekonomik dayanışmanın önemi belirtildi. Düğün, cenaze, doğum, hastalık, mezuniyet, askerlik gibi alanlardaki sosyal dayanışmanın güçlendirilmesi gerektiğine de işaret edildi.

Kahvaltılı toplantıda ayrıca KAS-DER’in ekonomik, sosyal ve siyasal büyüklüğünün Kastamonulular’ın ilgisiyle paralel doğrultuda olduğu da vurgulandı.

KAS-DER, “dışarıya karşı tek vücut bir güç”

Toplantıda ayrıca, “kendi içinde sonsuz demokratik ancak dışarıya tek vücüt bir güç olmak mümkün mü?” sorusu da soruldu. “Ekonomik katkı için, inşaatçının Kastamonulu sıvacıyı, seramikçiyi, doğalgazcıyı bilmesi gereklidir. Bürokrasiyi hızlandırmada hemşericiliğin önemi büyüktür” ifadesinin yer aldığı slayt sunumunda, sorun ve sıkıntıların tespitinde, çözüm üretiminde öncelikli adımın Beykoz’daki Kastamonulu nüfusun istatistiklerine ulaşmanın önemine değinildi.

KAS-DER’in en büyük projesi

Toplantıda, KAS-DER’in en büyük projesi olarak, “her ne şart ve koşul altında olursa olsun, bundan sonra Beykoz’da Kastamonular’ın birlik ve beraberliğinin bozulmaması” hedefi açıklandı. Her mahallede KAS-DER teşkilatı kurulması, tiyatro, paneller, piknik, festival, futbol turnuvaları, okuma yazma kursu, danışma kurulu toplantıları, kurslar gibi etkinlikler ile aralarındaki birlik ve beraberliğin güçlendirilmesi de gerçekleştirilecek yakın vadeli projeler olarak sıralandı.

Kimler katıldı?

KAS-DER’in Paşabahçe’de bulunan dernek lokalinde düzenlenen toplantıya katılan Kastamonu dernekleri ve yöneticileri şu isimlerden oluşuyor: Beykozlu Kastamonulular Dernek Başkanı Yılmaz Özdemir ve dernek yöneticileri, Ağlı Dernek Başkanı Ayhan Ünal, Bozkurtlular Derneği Beykoz Şube Başkanı Dursun Gündüz,  Bozkurt ilçesi Ambarcılar Köyü Dernek Başkanı Cemal Şimşek, Şenpazar Mutlu Köyleri Dernek Başkanı Yılmaz Işık, Bozkurt İlçesi Koşmapınar Köyü Dernek Başkanı Mustafa Gökgöz, Bozkurt İlçesi Görentaş Köyü dernek yöneticileri, Deliktaş ve Hacıibrahim Köyleri Dernek Başkanı  Mehmet Temel, Cide Derebağ Köyü Dernek Başkanı Mustafa Aygün,  Köseali-Alantepe Köyleri Dernek Başkanı Cemal Çelik, Çetalzeytin Dernek Başkanı  Mustafa Çelebi.

YORUMLAR...