Reklam
Reklam
BDP Beykoz kongresi gerçekleşti

BDP Beykoz kongresi gerçekleşti

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Beykoz İlçe Teşkilatı, 2. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kongre’deki tek listeden İzzettin Yaman çıktı.

Türkiye genelinde örgütlü olduğu bütün illerde kongrelerini yapmakta olan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Beykoz’da da 2. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kongrede tek liste ile seçime gidildi. BDP delegeleri, Beykoz İlçe Teşkilatı’nın yeni Başkanı olarak İzzettin Yaman’ı seçtiler.

Beykoz Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleşen kongrenin başlangıcı öncesinde BDP’liler türküler dinleyerek, halay çektiler.

Kurbanî: Açılım, Kürt halkına zulüm oldu

Divan Başkanlığı’nın oluşturulması öncesinde söz alan sunucu ve müzisyen Kurbanî, Beykoz’da yeni bir döneme girdiklerini belirterek, “ partimizin üzerinde olan baskılar, gözaltılar, tutuklamalar ile başta belediye başkanlarımız olmak üzere tüm parti yöneticileri şu anda günlerce ceza evinde. Bunu nasıl açıklayabiliriz? AK Parti’nin ‘açılım’ dediği bu mudur?” diye sordu.

Menderes Kaya: Banka soymak için değil, onursal bir mücadele için

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen BDP Beykoz İlçe Başkanı Menderes Kaya, “sizleri barış, demokrasi ve kardeşlik adına selamlıyorum”  şeklinde başladığı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “baskıların, zulmün siyasi yansımasının olduğu bir dönemde BDP’nin 2. Olağan Kongresi’ne hiçbir şeyden yılmadan, korkmadan, cesurca aramızda olduğunuzdan dolayı hepinizi selamlıyorum. Zulmün, baskının, asimilasyonun hiçbir zaman sonu yoktur. 30 yıl önce bunu gördük, yaşadık. O gün bir yaşında olan çocuk, bugün 30 yaşında. 30 yıldır baskıları, zulümleri, öldürmeleri, zindanları yaşadık; her türlü insanlık dışı muameleyi yaşadık. Ne için? Barış, demokrasi ve halkların kardeşliği için ve Türkiye’de yaşayan tüm halkların birliği, beraberliği için. Kürt halkının kendini onurlu bir şekilde ifade etmesi için. Yoksa banka soymak için değil, hırsızlık için değil, onursal bir mücadele için biz buradayız.” dedi.

Kaya, konuşmasını BDP’lilere hitaben, “biz güçlü olursak barış ve demokrasi gelecektir” diyerek ve kendisinden sonra seçilecek yeni yönetime başarılar dileyerek sonlandırdı.

Konuşmanın ardından, delegelerin oyları ile Divan belirlendi. Divan Başkanı olarak Mehmet Akar, yardımcılıklara ise Cavit Yıldız ve Elif Korkmaz seçildi. Başkan Mehmet Akar, tüzük gereğince çoğunluk şartı aranmaksızın kongrenin başlayabileceğini ifade ederek, kongreyi başlattı. Akar tarafından okunan gündem, Genel Kurul tarafından kabul edildi.

Saygı duruşunun ardından ise, gündem maddesi olan “konuşmalar” bölümüne geçildi. Üyelerden söz almak isteyen olmaması üzerine, Divan Başkanı Mehmet Akar, Divan ve Genel Kurul adına söz aldı.

Mehmet Akar: Türkiye bir siyasi parti mezarlığı haline geldi

Konuşmasında, BDP’nin 2. Olağan Kongresi’ni idrak ettiğini hatırlatan Akar, bunun önemli olduğunu vurguladı. Akar, şunları söyledi: “Bu önemli, çünkü bu partinin siyasetinde 2. olağan kongresini idrak eden parti az. Birinci olağan kongreden sonra hükümet bir gerekçe ile partilerimizi kapatır. 1990’larda kurulan HEP sürecinden başlayarak, 22 yıl içinde gelişen bu süreçte 7’yi aşkın partimiz kapatıldı. Türkiye, bir siyasi partiler mezarlığı haline geldi.”

Türkiye genelinde yapılmakta olan BDP kongrelerine atıfta bulunan Akar, “bunun önemli bir gelişme olduğunun” altını çizerek, “ bu, partimizin direniş geleneğinin bir sonucudur” dedi.

Cumhuriyeti kuran kadroya eleştiri

BDP’nin ülkenin anayasası ve diğer yasalarına göre kurulmuş bir siyasi parti olduğunu ifade eden Akar, “BDP’nin diğer partilerden farkı, var olan statüyü kabul etmemesidir” ifadesini kullanarak, partilerini “Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne kadar gelip, ülkenin birçok sorununu hasıraltı kabul eden bir anlayışa karşı yeni bir politika ve ideolojiyi Türkiye toplumuna mal etmek isteyen bir siyasi hareket” şeklinde tanımladı.

Divan Başkanı’nın konuşmasının ardından ise sırası ile faaliyet ve malî raporlar okunarak, onayladı. Gündemin “Dilek ve Temenniler” bölümünde ise BDP Beykoz İlçe Teşkilatı’nın Başkan adayı İzzettin Yaman, bir konuşma yaptı.

İzzettin Yaman: Polis rejimine doğru gidiliyor

Başkan adayı İzzettin Yaman, yaptığı konuşmada, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da baskıcı rejimlere karşı halk hareketlerinin geliştiği ve değişimlerin yaşandığı böylesi bir ortamda “ülkemizde askeri vesayet rejiminden polis rejimine doğru gidilmektedir. AK Parti iktidarının askeri ve siyasi operasyonları ve baskı politikaları ortamında kongrelerimizi gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyet’in kuruluşundan 2000 yılına kadar kayıtız koşulsuz var olan askeri vesayet rejimi, Kürt halkını baskı, sindirme politikaları ile yok etmeye çalışmıştır. AK Parti hükümeti iktidara geldikten bugüne kadar demokratik sivil bir politika izleyeceği taahhüdünde bulunmaktadır. Ancak AK Parti hükümetinin 10 yıllık uygulamalarının, geçmiş hükümetlerin uygulamaları arasında özü itibariyle Kürt halkı açısından hiçbir farkı olmamıştır.” dedi.

İzzettin Yaman’ın bu konuşmasının ardından ise tek listeli seçim gerçekleştirildi. Delegelerin oyları ile Yaman, Beykoz BDP’nin yeni başkanı seçildi.

Seçimin ardından müzisyen Kurbanî, salonda bulunan BDP’lilere bir dinleti sundu.


Barış ve Demokrasi Partisi Beykoz İlçesi Yönetim Kurulu Listesi:

Başkan: İzzettin Yaman

Yönetim Kurulu Asil Üyeler

1-    Menderes Kaya
2-    Hicran Ürün
3-    Burhan Ateş
4-    Ali Karayel
5-    Reşit Şengül
6-    Naim Ateş
7-    Sevgi Yıldız
8-    Ahmet Avşar

Yönetim Kurulu Yedek Listesi

1-    İbrahim Uysal
2-    Hava hatun Yılmaz
3-    Özer Demir
4-    Oruç Sural
5-    Turgut Yıldız
6-    Savaş Şirin
7-    Harun Cengiz
8-    Aytekin Şit

İl Delegeleri

1-    İzzettin Yaman
2-    Naciye Korkmaz
3-    Ali Karayel
4-    Gülcihan Özcaner

 

YORUMLAR...