Reklam
Reklam
Beykozlu gençler 'Madde Kullanımına Hayır' dedi

Beykozlu gençler 'Madde Kullanımına Hayır' dedi

Beykozlu gençler, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün katkıları ile “Madde Kullanımına Hayır” diyecek. Bu amaçla özel olarak hazırlanan tiyatro oyunu, Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde sergilendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlar ile Mücadele Şube Müdürlüğü Madde Kullanımını Önleme ve İzleme Büro Amirliği, gençlere uyuşturucunun zararlarını anlatmak ve toplumsal bir bilinç oluşturmak amacı ile İstanbul’daki liselilere “tiyatro” aracılığı ile mesaj veriyor.

Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın sponsorluğunda sergilenen “Hayır Demek Yetmez, Hedef Sensin” isimli oyun, Üsküdar, Esenler ve Eyüp belediyelerinden sonra Beykoz’da da sergilendi.

Oyunu Yücel Çelikbilek de izledi

Beykozlu gençler, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün katkıları ile zararlı madde kullanımının zararları ve bu alışkanlığa giden süreç konusunda bilinçlendiriliyor.

Bu amaçla “Yeşilay Gençlik Tiyatrosu” tarafından özel olarak hazırlanan oyunu seyredenler arasında Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de vardı.

Gençler, komedi öğeleri de içeren tiyatro gösterisinde bir yandan eğlenirken, diğer yandan da zararlı alışkanlıklar üzerinde düşünme olanağı buldular.

Necmettin Erbakan Kültür Merkezi ilk defa kullanıldı

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan’ın katılımı ile resmi açılışı henüz gerçekleşmemiş olan Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde, ilk seansı sergilenen oyunun konuk okulu ise Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesi 9.sınıf öğrencileri idi.

Oyunun sonunda salonda bulunan lise öğrencilerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Madde Kullanımı Önleme ve İzleme Büro Amirliği’nde görevli uzman polis memuru Recep Söylemez tarafından önemli bilgiler aktarıldı.

Uzman polis Recep Söylemez: Hayat, her zaman ikinci bir şans vermez

Meslekî tecrübelerini salonda bulunan öğrenciler ile paylaşan uzman polis memuru Recep Söylemez, uyuşturucu madde kullanımı sürecinin çoğunlukla ölüm ile sonuçladığını hatırlatarak, “ bir kereden bir şey olmaz demeyin. Hayat insana her zaman ikinci bir şans tanımayabilir. Özellikle İstanbul gibi bir metropolde karşınıza her an çıkabilecek devasa bir uyuşturucu ordusu söz konusu” dedi.

Gerekirse kendi bedenimize set haline getiririz

Zehir tacirlerini gençlerden uzak tutmak için ellerinden gelen tüm çabayı sarf ettiklerini ifade eden Söylemez, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Zehir tacirleri sizlere ulaşmasınlar. Biz gerekirse kendi bedenimizi bir set haline getirir, onların size ulaşmamalarını sağlarız.”

Korkutan sayı: 81 bin

Recep Söylemez, bu amaçla İstanbul’da 2011 yılı içerisinde Narkotik Şube Müdürlüğü olarak 55 bin adet operasyon gerçekleştirdiklerini ifade etti ve bu operasyonlar sonucunda gözaltına alınarak adli mercilere sevki yapılan zehir taciri sayısının ise 81 bin olduğunu söyledi. Söylemez, gençlere hitaben; “Nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kaldığınızın en somut delili bu 81 bin rakamı olsa gerek. Bu zehir tacirleri bütün oklarını size ve cebinizdeki paraya yöneltmiş durumdalar”  dedi.

Uzman narkotikçi bilgi verdi

Mesleki tecrübelerini Anadoluhisarı Ticaret Meslek Lisesi 9. Sınıf öğrencileri ile paylaşan Recep Söylemez, uyuşturucu tüccarlarının hangi yollar ile gençlere ulaşmaya çalıştıkları konusunda da bilgi verdi. Söylemez, şunları anlattı:

Sizi arkadaşlarınız ile vurmaya çalışacaklar

Uyuşturucu tacirleri size ulaşma noktasında akla hayale gelmeyecek yolları deneyeceklerdir. Belki sizin güveninizi kazanmış, hatta kendisi uğruna canınız vereceğiniz bir kişi olarak karşınıza çıkacaklardır. Onlar sizi arkadaşlarınız ile vurmaya çalışacaklardır.

Sizi merakınız ile vurmaya çalışacaklar

Uyuşturucu tacirleri sizi merakınız ile vurmaya çalışacaklardır. Merakınızı doğru kullanmanız elinizdeki en büyük güç olacaktır. Size ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyeceklerdir. Merakınızı kendinize köle ederseniz, başarıdan başarıya koşarsınız. Uyuşturucunun nasıl bir şey olduğu konusundaki bir kerelik merakınıza yenilmeniz demek, Boğaz Köprüsü’nden atlamanın nasıl bir şey olduğunu merak ederek atlamanız demektir.

Sizi zaaflarınız ile vurmaya çalışacaklar

Zehir tacirlerinin sizi kandırma yollarından bir diğeri de, zaaflarınızı kullanmaktır. ‘Sinemaya götüreyim’, ‘yemek ısmarlayayım’, ‘sana okulun en güzel kızını veya en yakışıklı delikanlısını ayarlayayım…”

Başarılı olamazlar ise sizi aşağılayacaklardır

Bu yöntemler ile sizde merak uyandıramayan, sizi kandıramayan uyuşturucu tacirleri sizi aşağılayacakladır: Size, ‘süt çocuğu, korkuyor musun; nasıl erkeksin sen, ana kuzusu…’ diyeceklerdir.

Onlara ‘hayır!” deyin

Uyuşturucu tacirleri karşınıza çıktığında onlara “hayır” diyebilir iseniz, zafer kazanmış bir Fatih edasıyla gezebilirsiniz.

Uzman polis memuru Söylemez, konuşmasını şu sözler ile noktaladı: “Siz bizim yarınımızsınız; sizi seviyoruz. Geleceğinize yönelik ideallerinizi gerçekleştirmeniz için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Karşınıza çıktıklarında uyuşturucu tacirlerine “hayır” deyiniz. Sağlıklı bir gelecek, sağlıklı bir nesil diliyorum.”

Beykoz Belediyesi de destek sağladı

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün organize ettiği tiyatral faaliyete, Beykoz Belediyesi de ulaşım, optik form basımı ve salon temini konularında destek verdi.

Oyun çıkışında kitap dağıtıldı

Tiyatro gösterisine katılan gençlere oyun çıkışında ise Mehmet Varol tarafından hazırlanmış bulunan “Alkol Raporu” isimli kitap dağıtıldı.

Oyun, Cuma günü sonuna kadar, günde iki seans şeklinde olmak üzere Beykoz’daki 9. sınıf öğrencilerine sunulacak.

Oyun hakkında kısa bilgi:

“Hayır Demek Yetmez, Hedef Sensin” isimli oyunu yazan ve yöneten Cenk Hakan Köksal.

Oyunun konusu: Üniversite sınavlarına azimle çalışmakta olan lise öğrencisi Onur, yeni geldiği okulunda Ozi (Ozan) ve Nesrin ile tanışır. Kişiliğine tamamen zıt karakterde olan bu iki genç ile arkadaşlığa başlayan Onur’un davranışlarında ve okul başarıısnda değişiklikler görülmeye başlar. Dedesi ve annesinin neşe kaynağı Onur, artık asi bir çocuktur ve sigara kullanmaya da başlamıştır. İnternet dünyasına ayak uyduran genç ruhlu dedesi ise her şeyin farkındadır.  Ancak, olaylar tam çığrından çıkmak ve Onur, uyuşturucu ile tanışmak üzereyken öyle bir şey olur ki… ?

Rol alan oyuncular: Erhan Korkmaz, Tuna Gürcoşkun, İlyas Özçakır, Elif Kasapçopur, Cenk Hakan Köksal ve Seyit Okur. Teknik görevli: Muharrem Arvas.

YORUMLAR...