Reklam
Reklam
Şeref Kaçmaz

E (K) MEKLİ – YORUM

Yazının başlığını okuyunca, geçtiğimiz aylarda dövizdeki yükselişle birlikte bir çok üründe olduğu gibi artış gösteren ek-mek fiyatları ile ilgili olduğu düşünülebilir. Aslında fena da olmaz, hükümetle belediyelerin, belediyelerle fırıncıların kovalamacasını ibretle izledik, olan yine garip guraba vatandaşlarımıza oldu. Ama konumuz bu değil. Bakalım ilerleyen satırlarda neyi yorumlamaya çalışmışım, hep birlikte görelim..

Malum şeker fabrikaları özelleşti, özelleşme öncesi bunun yanlış olduğunu avazımız çıktığı kadar bağırdık ancak sesimizi yetkililere ulaştıramadık. Bu gün geldiğimiz süreçte özelleştirilen şeker fabrikalarının bazılarının önünde pancar üreticileri ve pancar nakliyecileri eylem yapmak zorunda kalıyor. Neden mi?  Üreticinin ürettiği pancarı, fabrika satın almıyor, ilk hasattan satın aldığı pancarın parasını da çiftçiye ödemiyor, pancarı tarladan fabrikaya taşıyan nakliyecinin de parasını ödemiyor. Üretici de haklı olarak diyor ki; tarlaya ektiğim pancar para etmiyor, artık pancar EK-meyeceğim!!!  Gazipaşa da yüzlerce dönüme patlıcan eken çiftçinin ürününü tarladan 0,25 tl ye alan yok, patlıcan pazarda en az 10 misli fiyattan satılıyor, patlıcan üreticisi para kazanamadığı için artık EK-meyeceğim diyor!!. Para kazanamadığı için EK-mekten vazgeçen kim bilir kaç tane üreticimiz var. EK-mek EMEK ister, alın teri ister, ama siz Türkiye’yi üretim üssü yapmak yerine, bir damla alın teri olmayan finans üssü yapmayı hedeflerseniz yanlış rotaya yelken açarsınız. inşallah HAL YASASI bu dertlere de derman olur.

1999 öncesi SSK lı olarak çalışmaya başlayan ve çalışmaya başladığı tarihte geçerli kanunlarla EMEKLİ liğe hak kazandığı halde, tabiri caiz ise maç devam ederken değiştirilen kurallarla emeklilik hayalleri 3-5-10 yıl ileri tarihe ötelenen ve bundan dolayı da bir çok mağduriyetler yaşayan EYT liler (Emeklilikte yaşa takılanlar) var ya; işte onlardan biri de bu kardeşiniz. Garip olaylar yaşıyoruz güzelim Ülkemde. EYT liler zaten kaderlerini kabullenmiş, şafaklarını saymakla günlerini geçiriyordu. Seçim beyannamesinde EYT lilerin mağduriyetini gidereceğini taahhüt eden bir parti, önce yasayı destekledi, sonra da desteğini geri çekti, günah keçisi oldu. Tamam da asıl sorumlu, adında ADALET olan ve  EYT lileri neredeyse haklarını aradıkları için vatan haini ilan eden iktidar partisi değil mi? Gerekli yılı, gerekli gün sayısını doldurduğu halde yaşı beklediği için emekli olamayan vatandaşlar, her ay hastalık pirimi, analık pirimi, yaşlılık pirimi ödemeye devam ederken, geçen her yılda alacakları emekli maaşları da,  adaletsiz katsayı hesabından dolayı düşmeye devam ediyor. Kanunların geriye dönük işletildiği nerede görülmüş? Tek dertleri, anayasanın temel hükümlerinden olan eşitlik ilkesine dayalı olarak, haklarını talep eden, sayıları 5-6 yüz bin civarı olan bu vatandaşların taleplerini karşılamamak için türlü bahaneler arayanlar, israf, yolsuzluk ve modern tefecilere akıttıkları milyarlarca dolarları telaffuz ederken çocuklarına verdikleri okul harçlığıymış gibi söylemeleri kabul edilebilir gibi değil. Yalan !!! İftira!!! Diyenler mi var?? son yıllarda yapılan büyük yatırımların maliyet bedellerinin nasıl şişirildiğine, geçiş taahhütü, müşteri (hasta) taahhütü nedeniyle ülke ekonomisine verilen zararları, milli bütçemizde her yıl faize ödenen milyarları alt alta koyup toplayın, sonuç küçük dilinizi yutmanıza sebep olabilir. Daha ihalelerde yapılan yolsuzlukları, sanki ticarete ortakmışçasına kesilen rüşvet faturalarını hiç gündeme getirmiyorum. Sayıştay da görevli olmak da zor be kardeşim, gördüğünü yazsan görevden alınıyorsun.

Böyle bir şeyin olma ihtimali yok gerçi ama, eğer milli savunma sanayimizde yapılan takdire şayan işler bu haram paralardan yapılıyorsa vay halimize… spor totonun kasasında biriken paralarla yapılan imam hatip okulunu duyunca aklımıza gelmiyor değil. Bu okullardan da, oynadığı kupon tutsun diye dua eden bir neslin yetişeceği söylentisi düştüğümüz içler acısı durumu anlatmaya yeter de artar bile.

Al papazı ver papazı diyerek abd ye CİHANGİR’lik yapanlar, almadan papazı, verdiler papazı. Olsun kısa da olsa gösterdikleri CİHANGİR’likleri yeter. Halbuki ne güzelde moral oldu aziz milletimize, servet ödedikleri telefonlar hurda oldu, ekonomimiz allak bullak oldu, ithalatçı battı, sanayici darbe yedi, ama olsun. Bu ülkeye CİHANGİR’ler de lazım. Hangi şart altında olursa olsun doğruları söylemekten geri durmayan, zulmü alkışlamayan, zalimi asla sevmeyen CİHANGİR’ler….

Adaletin Güçlü, Güçlünün de Adil Olduğu bir Dünya’nın en kısa zamanda kurulması duası ile Allah’a (c.c.) emanet olun.

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...