Reklam
Reklam
Beykozlu, rayicin en fazla yüzde 25'ini ödeyebilir

Beykozlu, rayicin en fazla yüzde 25'ini ödeyebilir

AK Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları, Beykoz’dan sorumlu Birinci Bölge Milletvekili Oktay Saral’ı ağırladı.

AK Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları, AK Parti Birinci Bölge ve Beykoz’dan sorumlu Milletvekili Oktay Saral’ı ağırladı. AK Partili Kadın Kolları’nın daveti üzerine Beytaş Restoran’da düzenlenen kahvaltıya, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç ile AK Parti Beykoz Kadın Kolları’nın yöneticileri katıldı.

Milletvekili Saral’ın, hem AK Parti İlçe Teşkilatı’nın kongresinde Kadın Kolları’na vermiş olduğu ziyaret sözünü yerine getirmek, hem de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile kendilerini kutlamak için Beykoz’a geldiğini hatırlatan Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen, kahvaltıya iştirak etmesi dolayısıyla Oktay Saral’a teşekkürlerini sundu.

Kadın Kolları olarak faaliyetleri hakkında milletvekilini bilgilendiren Sevim Gülşen’in konuşmasından sonra, AK Partili Kadın Kolları yöneticileri, milletvekili Saral’a kendilerini tek tek tanıttılar.

Sevim Gülşen: Zoru başarmak Kadın Kolları’nın işi

Sevim Gülşen, tanışma konuşmasında 2002 yılından beri AK Parti İlçe Teşkilatı’nın içinde bulunduğunu belirterek, “Durmak yok yola devam, diyorum; Kadın Kolları ile çalışmaktan gurur duyuyorum. Kadın Kolları ile yol almak çok güzel. Zoru başarmak kadın kollarının işi, diyorum. Zor kapıları açan gizli kahramanlar, Nene Hatun’lar, Şerife Bacı’lar olarak huzurlarınızda desteklerinizi bekliyorum” dedi. Gülşen, Kadın Kolları’ndaki çalışma arkadaşlarına da teşekkürlerini sundu.

Oktay Saral: Başbakanımızı bu noktalara siz getirdiniz

Kendisinin üç dönem Belediye Başkanlığı yaptığını ifade eden Milletvekili Oktay Saral, Başbakan Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Belediye Başkanlığı’ndan istifa ederek, 12 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı gösterildiğini hatırlattı.

Saral, seçimlerin öncesinde İstanbul teşkilatında iki ay gibi kısa bir süre zarfında birlik ve beraberlik içerisinde müthiş bir çalışma temposu sergilendiğini belirttiği konuşmasında şunları söyledi: “ Sayın Başbakanımız özellikle Hanım Kolları’nın ne denli önemli olduğunu bilen birisi, çünkü geçmişinde bunu yaşadı. Onu bu noktalara getiren sebeplerin en büyüğü, siz hanım Kolları’nın ev ev gidilmedik, çalınmadık kapı bırakmamak suretiyle Recep Tayyip Erdoğan’ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yapmanız. Bu şekilde Türkiye’de ve Avrupa’daki gurbetçilerimize varana kadar bu ismin herkesin beynine nakşedilmesinde özellikle Hanım Kolları’nın önemi çok büyüktür.  Sayın Başbakanımız, 2023 yılındaki o hedefimize varma noktasında sizlerin ne kadar olmazsa olmaz olduğunuzu çok iyi bilen birisi.”

Meclis’te çok önemli çalışmalar yapıyoruz ama çalıştırmama adına bir grup var

Meclis’te çok önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Milletvekili Saral, ancak kendilerini çalıştırmamak için uğraş veren gruplar olduğunu belirtti. Saral, “ne kadar sıkıntılı olursa olsun biz hedeflediğimiz noktaya doğru gidiyoruz. Esas olan o makamlarda oturmak değil, halkın, milletin gönlünde o müstesna yerde daima bulunabilmek. Bu davaya gönül veren hepimiz, ülkemiz, milletimiz adına tarihteki o yerimizi alabilecek her türlü çalışma içerisinde bulunabilmek için sizlerle birlikteyiz; sizlerin emrinizdeyiz. Dünyalık hesap peşinde değiliz” dedi.

Adem Sefer: Teşkilatım ile iftihar ediyorum

Oktay Saral’dan sonra söz alan AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı Başkanı Adem Sefer de, Beykoz’da 2007 yılından bu yana İlçe Başkanlığı yaptığını belirterek, şunları söyledi: “ Sayın Başbakanımızın açmış olduğu çığırda şahsım ve bütün teşkilattaki arkadaşlarımız onun önderliğinde hizmet etmekten büyük gurur duyuyoruz. Ben bu anlamda Kadın Kolları, Gençlik Kolları ve ana kademedeki bütün arkadaşlarımla iftihar ediyorum. Çünkü biz 2007’den bu zamana kadar teşkilat olarak ne Kadın Kollarımız ile ne Gençlik Kollarımız ile ilgili gerçek anlamda bir sıkıntı yaşadık. Hep bir ekip olarak çalıştık. Bu nedenle İl’de hep takdirle anılan bir ilçeyiz. Bunun neticesini de alıyoruz. Sahaya çıktığımızda birlik ve bütünlük içerisinde olduğumuz için de bu seçim sandıklarına rahat bir şekilde yansıyor. Ortak amacımız bölgemize hizmet etmek. Birçok şeyi de hallettik. İnşallah, bu mülkiyet ile ilgili problemi de hallettikten sonra bölgemizi çok farklı bir konseptte göreceğiz.”

Henefi Dilmaç kadınlara teşekkür etti

Vermiş oldukları destekten dolayı Kadın Kolları’na teşekkür eden Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç ise siyasette kadının önemine şu sözler ile vurgu yaptı: “ Yaklaşık olarak 21 yıldır siyasetin içerisindeyim. Özellikle bayanların ortaya koymuş olduğu performansı çok iyi bilen bir kardeşinizim.”

Beykoz'un en büyük sorunu mülkiyet

Tanışma turunun ardından ise Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen, Milletvekili Oktay Saral’dan, Beykoz’un mülkiyet ve imar sorunu hakkında kendilerini bilgilendirmesini rica etti.

Gülşen’in talebi üzerine söz alan milletvekili, kendisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda olduğunu hatırlatarak, “Beykoz’un en büyük sorunu mülkiyet sorunu, 2B ile alakalı sorun.  Epey bir zamandır Komisyon çalışmalarını yapamadık. Çünkü tüm bakanlıklarımız içerisinde yeniden bir yapılanma var.  2023 vizyonuna ulaşma adına her Bakanlık’ta kendini revize etme söz konusu. Bu noktada çalışmalara bir aydan beri başladık diyebilirim. Beykoz’un yaşamış olduğu bu sorunları biz AK Partili çalışma üyeleri olarak kendi aramızda istişare ettik. Gayrı resmi olarak halkımızı memnun edecek çalışmalar içerisinde olduk” dedi.

Bir an bile boş durulmamalı

Milletvekili Oktay Saral, konuşmasının devamında şu bilgileri verdi:Biz bu konu ile alakalı olarak çok gayret ettik, çok çalıştık ama bürokraside hala sıkıntılar yaşıyoruz. Başbakanımız gerçekten çok yoğun; evine gidemiyor. Böyle bir Başbakan’a sahip olan Bakan veya milletvekillerinin bir an bile boş durmaları mümkün değil.

Başbakanımız boş duranı babasının evine yolluyor

Boş duranları, gününü gün etmeye çalışanları Başbakanımız babasının evine yolluyor zaten. ‘Kusura bakma, sen buraya bu milletin derdiyle dertlenmeye değil, kendi nefsini, hevesini ihya etme adına geldin’ ve yolluyor.

Rayiç bedel olayı çok sıkıntı

Saral, 2B ile ilgili olarak da “Rayiç bedel olayı çok sıkıntı. Bütün muhtarlar arıyor bizi, halkımız arıyor. Biz bunu ne için çıkarıyoruz? Burada bir sorun var. Bu sorunu çözelim, hem biz memnun olalım, hem halkımız olsun. Ortak bir noktada buluşalım. Biz halkın iradesini egemen kılma adına burada oturuyorsak ve varlığımızın sebebi bu halk ise, halkımızı memnun edecek çalışmaları noktasına, virgülüne varıncaya kadar yapmamız ve bunu göstermemiz lazım” dedi.

Bürokrasi bilmez ki!

Bürokrasinin sırça bir köşkün içinde yaşadığını ve halkın sorunlarını bilmediğini ifade eden Oktay Saral, “ sen bu hayatın içine girmiş misin kardeşim? Sen o sıkıntıyı yaşayan insanların içerisine girip onları dinlemiş misin? Yerinde görmüş müsün, yok! Bunlar oturduğu yerde olunacak işler değil. Git muhtarları dinle, bir alt komisyon oluştur; bize görev verin, gidelim vatandaşımızı, dernekleri dinleyelim. Onlardan aldığımız raporları harmanlayalım ve halkımızın talepleri ne ise devletimizi de zarar uğratmayacak resmi bir çalışma içerisinde bunları yürütelim” yorumunu yaptı.

Mahcubiyet içindeyiz

Saral, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Vekil arkadaşlarımızın hepsi mahcubiyet içinde. Ayet mi bu, değiştirelim. Biz niye buradayız? Bu Yasa Tasarısı Komisyon’a niye geliyor? Bunun üzerinde tartışalım. Yasa Tasarısı geldi ve bunun üzerinde maalesef yapılacak bir şey yok. En son aldığımız cevap bu. Ancak biz olayın peşini bırakmış değiliz.

Reşit, sen de de sen işit!

Başbakanımız yıllardan beri bürokratik vesayetin mücadelesini veriyorsa, eğer biz de bu bürokratik vesayete yenik düşüyorsak; onlardan aldığımızı aynen bir onay mercii olarak Komisyon’a getirip kendi aramızda ‘Reşit sen de de sen işit’ konuşuyoruz ama Yasa Tasarısına yansıyan hiç bir şey yok. Bu ne menem bir şey! Böyle bir şey olmamalı, olamaz.”

Sen Beykoz’daki insanın yaşadığı sorunu bilmiyorsun ki!

Muhtemelen Nisan veya Mayıs aylarında yapılacak olan Kızılcahamam kampını bir fırsat olarak gördüklerini de sözlerine ekleyen Saral, yaşanan sıkıntıları burada Başbakan’a ileteceklerini kaydederek, bürokratlara hitaben, “ biz bürokratı asla düşman olarak görmüyoruz ancak her şey sen değilsin. Her şeyi sen ne bilirsin? Sen Beykoz’daki insanın yaşadığı sorunu bilmiyorsun ki!” dedi.  

Milletvekili, konuşmasının devamında, “Biz inanın sizler adına, empati kurarak kahramanca hareket ediyoruz ama önümüze maalesef kalın bir duvar çıkıyor ve o duvarı aşamıyoruz. Elimiz kolumuz bağlı bir vaziyetteyiz” ifadesini kullandı.

Beykozlu, bu rayiç bedelin en fazla yüzde 25’ini ödeyebilir

Milletvekili Saral’dan sonra söz alan İlçe Başkanı Adem Sefer ise, Beykoz’un, İstanbul’daki 2B arazilerinin üçte birini kapsadığını ifade ederek, ilçenin bu nedenle diğerlerine göre daha hassas olduğunu belirtti.

İlçe ilçe çıkarılan rayiç bedeller hakkında kendilerine Milli Emlak Müdürlüğü tarafından bilgi verildiğini de kaydeden Sefer, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile birlikte, sözkonusu  fiyatlar ve ödeme şekli konusunda yetkililer ile müzakerede bulunduklarını anlattı. İlçe Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim bölgemizdeki insanların düşünülen rayiç bedellerin en fazla yüzde 20 ila 25’ini ödeyebileceklerini, bunun yukarısındaki bedellerin ödenme şansının olmadığını, hatta bu rayiç bedel ile çıkarsa kendilerini sıksalar bile bölgedeki insanların en fazla yüzde 10 – 15’inin alıp, yüzde 85’inin yine mağdur kalacaklarını ifade ettik.”

Rayiç bedel yüzde 50 insin, bin metrekarenin altı için yüzde 20 ödensin

Adem Sefer, Başbakan’a ulaştırılmak üzere 2B konusundaki çözüm önerilerini milletvekilleri ve Milli Emlak Müdürlüğü yetkililerine aktardıklarını da belirtti. Sefer, şunları söyledi:            “ Onlara, ‘şu an düşünülen rayiç bedellerin yüzde 50’sini indirin, o bedeli rayiç bedel olarak kabul edin; onun üzerinden konuşalım. Yüzde 70’in yüzde 50’sini konuşalım’ dedik. Hatta şöyle bir fikir beyan ettik; dedik ki, ‘ 2B arazilerinde bin metrekare ve altında olan insanların sayısı daha fazla. Bizim bölgede bu oran yüzde 70- 80 civarında. Bunlar ile ilgili olarak önce yüzde 50’yi indirin, geri kalanı yüzde 50 rayiç bedel olduktan sonra kademeli olarak, yüzde 20’sini bin metre karenin altında olan ödesin, geri kalan bin metre kare ile 2 bin metrekare arasında olanlar ise yüzde 35’ini, yüzde 40’ını ödesin. Yani kademeli yapın.”

Bu fikirlerinin Başbakan’a iletileceği sözünü aldıklarını da kaydeden Adem Sefer, bundan bir buçuk ay önce Başbakan ile yaptıkları bir telefon görüşmesinde, Başbakan’ın kendilerine “Bizim bu yasayı çıkarmaktaki esas amacımız halkın yıllardır devam eden bu problemini çözmek, devletin kasasına para kazandırmak değil” dediğini de hatırlattı.

YORUMLAR...