Reklam
Reklam
Kadınlar hem bilgilendi hem de eğlendi!

Kadınlar hem bilgilendi hem de eğlendi!

Beykoz Çubuklu Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile kadınları bir araya getirerek onları hem bilgilendirdi, hem de eğlendirdi!

Kadınlara yönelik hassasiyetlerini düzenlemiş oldukları çeşitli faaliyetler ile ortaya koyan Beykoz Çubuklu Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile da kadınları bir araya getirerek onların hem bilgilenmelerini, hem de eğlenmelerini sağladı.

Katılım oldukça yoğundu

Çubuklu Kenan Başaran Düğün Salonu’nda gerçekleşen etkinlik, hava koşullarının sertliğine rağmen oldukça kalabalık bir katılım ile gerçekleşti.

Beykoz Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği’nin de stant açarak, kadınlara faaliyetlerini anlattıkları etkinliğin başında İlçe Emniyet Müdürü İrfan Mazlum Bekaroğulları da ziyarette bulunarak, Beykozlu kadınlar ile ayaküstü sohbet etti.

Kadın Protokolü bir arada

Konuşmacı olarak CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Beykoz İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Gik, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, Beykoz Sorptimist Kulübü (Beykoz İş- Meslek Derneği) Başkanı Emine Jale Önen, Riva Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Jale Girav, BEDES Başkanı Gülay Demirel, Beykoz Vakfı Konakları ve OFD’nin kurucu üyesi Figen Yılmaz, OFD Başkanı Saniye Efe ve OFD üyesi Kadriye Doğan’ın katıldıkları toplantıda konuşmaların yanı sıra eğlence de vardı.

İlgi büyüktü

Beykoz Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik ve Yönetim Kurulu üyeleri Şenel Başaran, Arif Tunç, Nail Töngel, Ahmet Aydoğan ve Yücel Kaynı ve Dernek danışmanı Ömer Kasap’ın ev sahipliği yaptıkları etkinlikte, CHP İstanbul İl Genel Meclisi üyesi İlyas Yılmaz, Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu, Belediye eski Başkanı Şevket Arıkan, CHP eski İl Kadın Kolları Başkanı Füsun Sökmez, Çiğdem mahallesi Muhtarı Murat Erdal, AK Parti Kadın Kolları temsilcileri, CHP ilçe başkan adayı Hızır Yılmaz ve kalabalık bir vatandaş topluluğu hazır bulundu.

Gülay Demirel: Her şeyi devletten beklemek olası değil

Sunumu Ozan Derviş tarafından yapılan etkinlik, BEDES Başkanı Gülay Demirel’in konuşması ile başladı. Sözlerine BEDES’i kardeş dernekleri olarak tanıyan Çubuklu Derneği’ne teşekkür ederek başlayan Gülay Demirel, “her sorunun temelinde eğitim vardır” dedi ve edindikleri tecrübeleri Beykozlular ile paylaşmak için BEDES’i kurduklarını ifade etti.

“STK’lar bir ülkenin olmazsa olmazlarıdır. Her şeyi devletten beklemek olası bir şey değil.  Çünkü halkın sıkıntılarını halktan daha iyi kimse bilemez” diyen Demirel, konuşmasında okul öncesi eğitimin önemine de değinerek, annelere çocuklarını anaokullarına göndermeleri çağrısında bulundu. Gülay Demirel, etkinliği katılan Beykozlu kadınları BEDES’in kitap okuma grubu olan Meşale Anneler’e katılmaya da davet etti.

Dernek Başkanı Erdem Çelik: Bir kadın 18 saat çalışabilir mi?

Demirel’in konuşmasının ardından katılımcılara, Beykoz Çubuklu Derneği’nin faaliyetleri hakkında bilgi veren bir slayt gösterimi izletildi.

Daha sonra bir konuşma yapan Dernek Başkanı Erdem Çelik, 8 Mart’ın tarihi hakkında dinleyicileri aydınlattı. Çelik, konuşmasında, “bir kadın 18 saat çalışabilir mi? Eşe bakan, çocuk doğuran, işi yapan kadın. Onun için kadınlar gününüzü yürekten kutluyorum” dedi. Çelik ayrıca Çubuklu Mahallesi’ndeki tapu sorununa da değinerek, bu amaçla Çubuklu’da bir alt komite oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Türkü ziyafeti

Çelik’in konuşmasının ardından ise sahneye genç türkücü Aslı Şahin çıkarak, içli türküler yorumladı. Kadınlar, Şahin’in türküleri eşliğinde halay da çektiler.

Tülay Gik: Beykoz’da en çok aile içi şiddet suçu işleniyor

Türkü ve halayların ardından kürsüye İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Gik çıktı. Gik, yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun yarıdan daha fazlasını oluşturan kadınların dünyadaki işlerin yüzde 60’ını yapıyor olmalarına rağmen, gelirin sadece yüzde 10’una sahip olduklarını hatırlattı.

“İstanbul’da 39 ilçede karşılaşılan suç unsurlarının araştırıldığını kaydeden Gik, “ bizim ilçemiz maalesef aile içi şiddet ile anılıyor” dedi. İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün bu amaçla Beykoz Kaymakamlığı’nın da koordinatörlüğünde ‘Beykoz El Ele Daha Güvenli’ projesiyle yola çıktığını belirten İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı,  müdürlük olarak aile içi şiddet konusundaki faaliyetleri ve verdikleri destekler ile ilgili olarak kadınları bilgilendirdi. Gik, konuşmasının sonunda ise katılımcıların Kadınlar Gününü kutladı.

Nevin Çalışkan: Beykozlu kadınlar bilgileniyor

Konuşmasında Beykoz Belediyesi’nin kadınlara yönelik faaliyeti hakkında bilgi veren Nevin Çalışkan, Bilgili Hanım Projesi kapsamında bine yakın kadının bilgisayar kullanmayı öğrendiğini hatırlattı. Belediye Başkan Yardımcısı, gezici sağlık otobüsü hizmetlerine de vurgu yaptı.

Milletvekili Şafak Pavey: Kızlarınıza çiçek isimleri vermek yetmez

Çalışkan’dan sonra kürsüye çıkan CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, kadınlar günü ile ilgili ilk etkinliğini Beykoz’da gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “ çok mutuyum, Beykoz çok değer verdiğim bir ilçe” dedi.  Meclis’te Kadın’a Şiddet Yasası üzerinde çalışıldığını belirten Pavey, amacını “yasalar ile kültürleri buluşturmak” olarak açıkladı ve “ kadınlara haklarını öğretip onları evlerindeki gerçekler ile karşı karşıya bırakıyoruz. Mağdur olan, şiddete mağdur kalan kadına haklarını öğretmekle bir şey çözülmez. Önemli olan bu meseleyi erkeklerin öğrenmesini, onların kadın haklarına sahip çıkmalarını sağlamak” dedi.

Pavey, babalara da seslendi: “ Kızlarımıza Gül, yasemin gibi çiçek isimlerini koyarken, acaba onlara çiçek gibi davranıyor musunuz, siz babalara sormak lazım. Sadece çiçek isimleri vermekle olmuyor. Kız çocuklarımıza aynı zamanda çiçek gibi davranmak da gerekiyor. Bu toplumun çoğu çilesini kadınlar yaşıyor.”

Ağrı’da, radyoda aşk şarkısı istediği için ailesi tarafından öldürülen genç kız örneğini veren Şafak Pavey, “bu meselenin erkeği ile kadını ile el ele çözüleceğine inanıyorum diyen Pavey, sözlerini, “ Umarım bundan sonra gökyüzünün iki yarısını da bir araya getirebiliriz” şeklinde noktaladı.

Plaket takdim etti

Pavey’in konuşmasının ardından kendisine Dernek Başkanı Erdem Çelik tarafından çiçek takdim edildi. Çubuklu Derneği Danışmanı Ömer Kasap’a faaliyetleri dolayısıyla derneğin layık gördüğü plaketi de takdim eden Pavey, daha sonra toplantıdan ayrıldı.

Jale Girav: Dünyayı döndüren kadının kalbidir

Konuşmalar bölümünde Çubuklu Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Lale Girav, kadınların vefakâr bir yaşam sürdüklerini ifade etti ve “kadın, hiç gücü kalmadığında bile dimdik ayakta durur” dedi.

E. Jale Önen, kadınların sorunlarının konuşulmadığı bir dünya temennisinde bulundu

Girav’ın ardından ise kürsüye Soroptimist Kulübü Başkanı Emine Jale Önen çıktı. Önen, “ birbirimizi ötekileştirmediğimiz, kadına şiddetin görülmediği, kadının baş tacı edildiği nice kadınlar günü” temennisinde bulundu.

Sanşye Efe: Kadın sığınma evleri engellilere kapalı

Türkü yorumcusu Yasin Yeşil’in sahne almasından sonra ise OFD üyessi Kadriye Doğan ve OFD Başkanı Saniye Efe söz aldılar. Kadriye Doğan, konuşmasında, “şiddete boyun eğmiyoruz ve eğmeyeceğiz. Atatürk sayesinde elde ettiğimiz vasıflardan da asla vazgeçmeyeceğiz. Gericiliğe, yobazlığa, yolsuzluğa sonuna kadar direneceğiz” derken,  Saniye Efe de “sığınma evleri engelli kadınlar için neden kapalı?” diye sordu.

Beykoz Konakları Vakıf kurucusu Figen Yılmaz, kadınlar olarak dünyada yeterli bir pozisyonda olunmadığını ifade ederek, “bir toplumun bir kesimi toprağa bağlı kaldıkça, diğer yarısı nasıl yükselebilir?” dedi.

Konuşmaların ardından ise yorumcu Nedim Zafer ve Canan Başaran sahneye çıktılar.

YORUMLAR...