Reklam
Reklam
UMKE Marmara Bölge tatbikatı Beykoz'da yapıldı

UMKE Marmara Bölge tatbikatı Beykoz'da yapıldı

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Marmara Bölgesi'nde depremle ilişkilendirilen 20'yi aşkın kurum ve kuruluşları bir araya getirerek Beykoz’da geniş kapsamlı deprem tatbikatı gerçekleştirdi.

Olası bir esnasında yaşanacak ölüm vakalarını en aza indirmek ve en hızlı bir yaralılara müdahale etmek amacıyla yapılan tatbikatta 500'e yakın kurtarma ekibi, ‘Afetle rekabet olmaz' sloganıyla hareket ederek üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde sergiledi.

İstanbul ve Marmara bölgesindeki bütün illeri kapsayan tatbikat için Beykoz Çavuşbaşı Belediesi arkasındaki 3 bin metrekarelik alana TIR'lardan oluşan sahra hastanesi, acil konaklama ünitesi, uydu ve telsiz haberleşme istasyonu, mobil lavabo ve tuvaletler, seyyar aydınlatma kuleleri, jeneratör ve sağlık malzemesi gibi afet anında gerekli malzemeler hazır bulundu.

İstanbul UMKE'nin önderliğinde gerçekleştirilen tatbikata, kamu kurum ve kuruluşları, AKUT, itfaiye ve sivil savunma ekipleri yanı sıra; TSK Kara Havacılık Birliği helikopter ekibi, Kimyasal Biyolojik Radyoaktif Nükleer kazalara müdahale ekipleri dâhil birçok kuruluş katıldı.

Senaryo gereği gerçekleştirilen tatbikatta, enkaz altında kalan vatandaşların yerleri AKUT ve K9 köpeklerinin desteği ile yapılan arama çalışmalarının neticesinde tespit edildi. Kurtarma sırasında yüksek katlarda mahsur kalan depremzedeler halat ve sedyelerle bina dışına çıkartıldı. Kurtarılan depremzedeler ambulans helikopteri ile sahra hastanesine nakledildi. Deprem sonrası hastanede meydana gelen bir patlama sonucu radyasyon sızıntısına maruz kalan hastalara özel kıyafetli ekiple müdahale ederek temizlenmesini sağladılar.

UMKE İstanbul sorumlusu Mustafa Feridun Çelikmen, gerçekleştirilen tatbik ile ilgili basın mensuplarına bilgiler verdi. Bu kadar kurumun bir araya gelerek böyle bir tatbikat gerçekleştirmesinin Türkiye'de bir ilk olduğunu ifade eden Çelikmen, “Şuanda Türkiye'de bu zamana kadar gerçekleştirilen tatbikatların en kapsamlısını gerçekleştirmiş durumdayız. BM'in afet normları (INSARAG) esas alınarak düzenlemiş olduğumuz tatbikatta arama kurtarma ve tıbbi müdahale ekiplerinin yaşanacak olası afetlerde hızlı organize olmalarını ve aralarındaki işbirliği arttırmayı amaçladık.” dedi.

Tatbikat 22-24 Mart tarihleri arasında Beykoz Çavuşbaşı Belediyesi arkasında 3 gün boyunca gece ve gündüz devam etmek üzere gerçekleştiriliyor.

YORUMLAR...