Reklam
Reklam
Çağdaş Musiki Derneği'nin Türk Sanat Müziği ziyafeti!

Çağdaş Musiki Derneği'nin Türk Sanat Müziği ziyafeti!

Beykoz’da çalışmalarını sürdüren Çağdaş Musiki Derneği, merakla beklenen ikinci konserini gerçekleştirdi.

Çağdaş Musiki Derneği, merakla beklenen ikinci konserini gerçekleştirdi. Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konserin sunumu Ferda Tarı tarafından yapıldı.

Kavacık’taki mekânlarında, Şef Ömer Dilek’in yönetiminde Türk Sanat Müziği çalışmalarını sürdüren Musiki Derneği’nin Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen  konserine katılanlar, Türk müziğinin dinlendirici nağmeleri eşliğinde huzurlu bir akşam geçirmenin keyfini yaşadılar.

Konserler âdeta arşiv niteliğini taşıyor

Şef Ömer Dilek yönetimindeki Çağdaş Musiki Derneği korosu, konserin ilk bölümünde ünlü Türk müziği bestekârlarının segâh makamında bestelenmiş on iki eserini beraber ve solo olarak seslendirdi. Bilimsel araştırmalar, geçmişinin 14. yüzyıla dayandığı bilinen segâh makamının, dinleyenlerinde mistik duygular oluşturduğunu ifade ediyor.

Birinci bölümde sahneye çıkan solistler ve seslendirdikleri eserler ise şu şekilde: Serdar Lort ( Bensiz ey gül, Gülşen-i alemde mey nûş eyleme), Uğur Cuci ( Suy-i Kâğıthane’de mecnun misal), Funda Coşkun (Bir şarkı var Segâhtan, bir türkü var Dügâhtan), Hüseyin İnan (Hâtıralar), Birsen Tasasız (Yine hicran ile gün bitti, güneş battı gönül), Levent Tuncay (Gece sessiz ve karanlık, yine her şey uyumuş), Rezzan Yılmaz ( Bir emele bin ah çeksem), Engin Tarı ( Dönülmez akşamın ufkundayız, vakit çok geç), Ferda Tarı (İncecikten bir kar yağar, tozar elif elif diye).

Konserin ikinci bölümünde ise davetlilere, rast ve uşşak makamlarından oluşan bir fasıl dinletisi sunuldu. Sefa, neşe, iç huzuru ve rahatlık verici bir makam olan “Rast” ile derin aşk ve mistik duyguların ifade aracı olan “Uşak” makamından meydana gelen fasılda on bir şarkıya yer verildi.

Fasıl müziğinin inceliklerini başarıyla yerine getiren koro, dinleyenlerinden bolca alkış aldı.

Seslendirdiği eserler nedeniyle her bir konseri âdeta birer arşiv niteliği taşıyan Çağdaş Musiki Derneği, başarılı geçen konserleri sonrasında salonda bulunan ünlü bestekâr Amir Ateş ve Türk Müziğine emek ve gönül vermiş seçkin konuklarından tam not almayı başarmış olmanın  gururunu yaşadı!

Koristler ve sazendeler…

Çağdaş Musiki Derneği korosunu oluşturan koristler şu isimlerden oluşuyor: Ahmet Bülbül, Aylin Dilek, Aynur Arıkan, Aynur Kiper, Birsen Tasasız, Büşra Karabulut, Engin Tarı, Eser Sezgin, Funda Coşkun, Handan Onur, Havva Kalaycı, Hüseyin İnan, Irmak Nur Tasasız, İrfan Üçbenli, Levent Tuncay, Leyla Usta, Munise Tunçkol, Nurçin Şen, Rezzan Yılmaz,  Semra Caynak, Serdar Lort, Sevil Akar, Uğur Cuci, Ünsal Yazar.

Koroya sazları ile eşlik eden sazendelerin isimleri ise şöyle: Tarık Kemancı (keman), Arzu Başlantı (ud), Hamit Altuğ (ud), Altan Gözetlik (klarnet), Ali İlikan (kanun), Yener Soytürk (tanbur), Rıdvan Uçkun (akordeon), İbrahim Dalıcı (ritm).

YORUMLAR...