Reklam
Reklam
SİYAD Beykoz ''Yılın Derneği'' seçildi

SİYAD Beykoz ''Yılın Derneği'' seçildi

Sinop Kültür ve Yardımlaşma Derneği (SİYAD) Beykoz Şube Başkanı Adnan Çeliker Umre yolculuğuna çıkmadan önce dernek faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Sinop İl ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (SİYAD) Beykoz Şubesi Başkanı Adnan Çeliker ile yarın (Salı günü) eşi ile birlikte yapacağı Umre ziyareti öncesinde görüştük.  Başkan Yardımcısı Ünal Balcı ile birlikte bizi Tokatköy’de bulunan dernek merkezlerinde karşılayan Çeliker, Beykoz Güncel Haber’e dernek faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Beykoz’da resmi olmayan rakamlara göre yaklaşık 12 bin- 15 bin civarında Sinoplu yaşıyor. SİYAD Beykoz Şubesi de sadece Beykozlu Sinoplular’a değil, kurulduğu tarih olan 1989’dan bu yana tüm Tokatköy halkına kapılarını açmış durumda.

SİYAD tarafından “ Yılın Derneği” seçildi

Adnan Çeliker’in başkanlığını yürüttüğü SİYAD Beykoz şubesi, gerçekleştirdiği faaliyetler dolayısıyla SİYAD Genel Merkez tarafından 2011 yılında “yılın derneği” seçildi. Dernek, 2011 yılında – cenaze ve kandil programları hariç olmak üzere- tam 22 organizasyona imza attı. Kendilerine “her ay bir aktivite” hedefi koymuş olan dernek, bu hedefi çoktan aşmış durumda!

Her sene sinema kapatıyorlar

Dernek Başkanı Çeliker’den öğrendiğimize göre, dernek her sene bir film seçiyor ve üyelerini bu filme götürüyor. Tabii, bunun için salon kapatıyorlar! Beykozlu SİYAD’lılar’ın bu sene gittikleri film ise, seyirci sayısı şu anda 6 milyonu aşarak bir rekor kırmış bulunan “Fetih 1453.”

SİYAD Hatıra Ormanı’nda 2 bin 700 ağaç var

Beykoz’un yeşiline katkıda bulunmayı kendilerine bir vefa borcu bilen SİYAD’lılar, bu amaç ile 2011 yılında Anadolu Feneri ile Poyraz sapağı arasındaki alanda tam 2 bin 700 ağaç dikimi gerçekleştirmişler. Çeliker’den, önümüzdeki birkaç gün içerisinde bu ağaçların bakımını yapacaklarını da öğreniyoruz.

Dernek, 23 yılıdır sabah ezanı ile birlikte açılıyor

Sohbetimiz sırasında, SİYAD Beykoz Şubesi’nin 23 yıldır hiç değişmeyen bir geleneğinin olduğu bilgisini alıyoruz. Dernek, her gün sabahın ilk ışıkları ile yani sabah ezanı ile birlikte açılıyor. Adnan Çeliker, “belki de” diyor bize, “belki de bereketimizi buna borçluyuz!”

Her Cuma vatandaş kahvaltısı!

Derneğin sürdürmekte olduğu diğer bir geleneği ise, her Cuma, sabah namazından sonra camii cemaatine ve katılmak isteyen her vatandaşa sabah kahvaltısı ikram ediyor olması. Çeliker, “ kahvaltılarımızda sayı olarak 30’u yakaladık” diyor ve bunu söylerken de oldukça mutlu görünüyor!

Cenazelerde de SİYAD var

Dernek Başkanı Adnan Çeliker ve Başkan Yardımcısı Ünal Balcı, derneklerinin bir “Cenaze Komisyonu” olduğunu ve bu komisyonun sadece Sinoplular’ın değil, Beykozlu dostlarının da cenazelerinin olduğu durumlarda onların cenaze işlemlerini yaptığını belirtiyor. Çeliker ve Balcı, cenazenin defin işlemlerinin ardından ise dernek lokalinde cenaze sahipleri ve misafirlerine yemek verdiklerini de sözlerine ekliyorlar.

Her kandilde yapılan ve halka dağıtılan Sinop yöresine özgü “un helvası”nı da unutmamak gerek!

SİYAD biraz “erkekler kulübü”ne benziyor, bunu kıracağız

Dernek Başkanı Çeliker, “ yaptıklarımızı pek vitrine koymuyoruz, satmıyoruz” diyor ve ekliyor: “ 2011 yılında gençlere ağırlık verdik. 2012 yılında ve bundan sonra bütün aktivitelerimize kadınları katacağız. SİYAD biraz ‘erkekler kulübü’ne benziyor, bunu kıracağız. Kadınlar, aktivitelerimize dahil olmuyorlardı önceden. Kadıların olmadığı aktivitelerde başarılı olunmuyor.”

Nisan’da neler yapacaklar?

SİYAD olarak maneviyat yüklü ilimiz Çanakkale’ye yapılacak olan gezi dışında, Nisan ayı belli ki dernek açısından çok yoğun geçecek. Zira, Nisan’ın 15’inde SİYAD şubeleri ve Anadolu yakası köy dernekleri arasında düzenlenen bir futbol turnuvası var.

Heyecanlıyım

İlk kez umreye gideceğini söyleyen Adnan Çeliker’e heyecanlı olup olmadığı sorusunu yöneltiyoruz: “ heyecanlıyım” diyor. “ O heyecanı da yaşamak lâzım. Oraya her giden doyamadığını söyleyerek geri geliyor!”

Beykoz Güncel Haber olarak biz de Adnan Çeliker ve eşine iyi yolculuklar ve hayırlı dönüşler diliyoruz!

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...