Reklam
Nevzat Karataş; İspat edemezse, istifa etsin

Nevzat Karataş; İspat edemezse, istifa etsin

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Nevzat Karataş, CHP Beykoz İlçe Başkanı Nagihan Akan’ın, başkan adayı Hızır Yılmaz’la yaptığı ortak açıklamayı yalanladı.

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Nevzat Karataş, CHP Beykoz İlçe Başkanı Nagihan Akan’ın, ilçe başkan adayı Hızır Yılmaz’la birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında kendisi hakkında yaptığı açıklamaları yalanladı: “İspat edemezse, istifa etsin!”

Partinin Kavacık’taki merkez binasında düzenlenen basın toplantısına daha önceki basın açıklamasında adı geçen avukat Ayşe Yıldırım Öz de katıldı.

Nevzat Karataş: Beni adres göstererek büyük bir hata yaptı

Nevzat Karataş, Akan ve Yılmaz’a cevaben yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Mevcut ilçe başkanımız sayın Nagihan Akan ve ilçe başkan adayı sayın Hızır Yılmaz dün yaptıkları basın toplantısında, kendileri hakkında yerel bir gazetede çıkan haber ile ilgili olarak, bu haberin basında yer almasından beni sorumlu tutarak, konuya dahil olduğumu ve istifa etmem gerektiğini belirtmişlerdir.

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak belirtilen konu ile ilgili uzaktan veya yakından hiçbir şekilde ilgim ve alakam olmadığını siz değerli kamuoyu ile paylaşmak isterim. Bu konu daha önce de kamuoyunda yer bulmuş, ancak taraflar arasındaki konu yargıya intikal ettiği ve hukuki süreç başladığı için gündemden düşmüştür.

Konunun basına kim veya kimler tarafından verildiğini bilmem; ama bildiğim bir şey var, haberim olsa kesinlikle müdahale eder, böyle bir şeye partim adına izin vermezdim.

Sayın İlçe başkanı beni adres göstererek büyük bir hata yapmıştır. Kendisinin bunu hangi ruh haliyle söylediğini tahmin edebiliyorum ancak bunu ispat edemez ise,  kendisi istifa etmelidir.

Sayın İlçe Başkanı bu basın açıklamasını niçin bizzat kendisi değil de, yanına rakibi olan Hızır Yılmaz’ı alarak yapmıştır? Niçin zaman zaman kendisine sorulduğunda ‘asla bir araya gelmem’ dediği Hızır Yılmaz ile el ele kol kola siz değerli basın mensuplarına fotoğraf vermiştir? Kamuoyu ası bunları sorgulamalıdır. Birbirleri ile husumeti olan ve birbirlerine rakip olan iki ilçe başkan adayının seçimlere iki gün kala basına bu şekilde poz vermeleri düşündürücüdür, manidardır. Saygılarımla.”

“İspatlayamazlar, ben yapmadım çünkü”

Bu tür konulardan hoşlanmayan ve normalde basında çok fazla yer almamaya dikkat eden biri olduğunu ifade eden Nevzat Karataş, ancak bu açıklamayı yapmak konusunda kendisini zorunlu hissettiğini belirterek, “ partimizin iç işlerini partimizde değerlendiririz ancak zorladılar şartları. Ben de kamuoyunu bilgilendirmek istedim” dedi.

“Bu, parti suçudur”

İlçe Başkanı Nagihan Akan’a atfen sözlerini “Seçim döneminde herkesin dikkatli olması gerekiyor. Normal şartlarda bunu söylememesi gerekiyor. Bu, parti suçu” şeklide sürdüren Karataş, konuyla uzaktan yakından bir ilgisi olmadığını; hatta bilseydi, müdahale edecek olduğu hususunu tekrarladı.

O arkadaş yalan beyanda bulunuyor

Nevzat Karataş, bir soru üzerine, Avukat Ayşe Yıldırım Öz’ün yanında çalışmış olan ve Hızır Yılmaz’ı seçimlerde zor duruma düşürmek için, savcılık dosyasının alınması talimatını veren kişi olarak kendi adını veren Melike Şahin ile ilgili olarak ise şunları söyledi:  “ Hiçbir şekilde diyaloğum olmayan, asla yan yana oturmuşluğum olamayan birisidir. Ben arkadaşı tanımam, ne amaçla, neyin karşılığında söyledi bilemem. Yalan beyanda bulunduğuna kesinlikle eminim. Kendisiyle ilgili de suç duyurusunda bulunacağım. 1 TL’lik dava açacağım; paranın peşinde olmadığımızı da bilsinler.”

Bunu ispatlasınlar

“Hızır Yılmaz beni telefonla arayarak, ‘bunu saat 17’ye kadar ispatlaman gerekiyor, ispatlamaz isen basın açıklaması yaparım’ dedi. Ben de kendisine daha ne istiyorsun, reklamın olmuş dedim. Daha önce o da bu sözü bana söylemişti. Basın açıklamasında bir araya gelelim diye bir teklif gelmedi bize. Ben neyi ispatlayacağım, neyi ispatlayabilirim? Zaten hukukçular ile de görüşüyorum. Bunu onların ispat etmesi gerekli, ispatlamazlar ise, gerekli cezai işlemlere biz de başlayacağız. Bunun kaçarı yok. Ben hayatım boyunca parti içindeki davranışlarımda hiç kimseye zarar vermemişimdir. Bu tür işlerin içine girmeyen birisiyim. Bunu ispatlayamazlar ise dava ve Disiplin Kurulu’na müracaat edeceğim. Bunu ispatlayamazlar, ben yapmadım çünkü.”

Yener Kaya’yı destekliyor

Bir soru üzerine ilçe başkan adaylarından Yener Kaya’yı desteklediğini kabul eden Karataş, “İl Başkan Yardımcısı olarak tarafsızlığını korumasının daha doğru olup olamayacağı” şeklindeki soruyu ise şu şekilde yanıtladı: “ Eğer İl Başkan Yardımcısı isen, sonuçta bölgesinde bir ilçe başkanı ile birlikte çalıştığını hepinizin bilmesi gerekiyor. Eğer ben bir İl Başkan Yardımcısı isem, sonuçta listeyle birlikte yürümen gerekiyor. Dolayısıyla, son gün de olsa, tarafını listeye yazılışınla göstermek zorundasın. Taraf olunur. Diğer başkan adayları ile de konuştum, ‘ekipler üstü bir liste oluşsun’ dedim. Buna çok fazla rağbet edilmedi. Sonuçta da birinden birinin listesinde olmam gerekiyor. Listesinde olduğum şahsın da seçimi alması için elimden gelen gayreti göstermem gerekiyor. Bundan daha doğal bir şey yoktur diye düşünüyorum.”

Ayşe Yıldırım Öz: Bu olayı Sağır Sultan biliyordu

Nevzat Karataş’ın ardından söz alan avukat Ayşe Yıldırım Öz ise,  bir önceki gün yapılan basın açıklamasında, Nagihan Akan ile Hızır Yılmaz ile ilgili dosyanın kendisi tarafından savcılıktan alındığı ve basına sızdırıldığı ve ilgili dosyada kendisinin Hızır Yılmaz’ın vekili olduğunun belirtildiğini ifade ederek, “o adı geçen dosyada ben Hızır Yılmaz’ın avukatı değilim. Avukatı olmadığımdan dolayı da o dosyaya hâkim olmam mümkün değil. Zaten bu olay Mısır’daki Sağır Sultan’ın bildiği, herkese açık edilmiş, basında daha önce yer almış bir olay. Bundan kaynaklı olarak ben üzgünüm. Özellikle kendi çalışanımın bu maksatlı hareketin içine girmiş olmasından dolayı üzgünüm. Çünkü uzun süredir beraber çalışıyorduk, güvendiğim bir insandı.”

CHP’nin manşete taşınması kasıtlıdır

“Diğer yandan Beykoz Belediye Yardımcısı’na yapılmış olan Metro Grup’tan kaynaklı bir soruşturma var; 4+4+4’den dolayı KESK’in eylemleri var; insanlar alanlara sokulmuyor. Tekel, ikinci kez satılmış. Beykoz’da, böyle bir durum var. Herhalde olsa gerek, böyle bir haberin yapılması, CHP’nin manşete taşınması da kasıtlıdır diye düşünüyorum. Bu kasıtlı habere bizim yetkililerimizin alet olması üzücü. Böyle çirkin bir hareketi ne benden birisi ister, ne de ben bir hukukçu olarak böyle bir şeye alet olurum. Böyle bir şey yapacak olsam, kendi başıma yaparım, Melike Hanım’la paylaşmam. Davamı da açtım. Herkese değeri kadar dava: 1 TL. Melike Hanım’a ise manevi olarak çalışanım olduğundan dolayı ve ‘yediğim kaba tükürmem! deyip, aksine bunu yaptığından dolayı ona 10 bin TL manevi tazminat. Bundan sonra hukuk konuşacak, ben bir hukukçuyum, hukuk ile konuşurum.”

Hızır Yılmaz, azilname faksladı

Basın açıklamasının sonunda ise, Hızır Yılmaz’ın avukat Ayşe Yıldırım Öz ile ilgili olarak gönderdiği “Azilname” basının dikkatine sunuldu.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...