Reklam
Reklam
Ruhi Engin Özmen, iletişim deneyimlerini anlattı

Ruhi Engin Özmen, iletişim deneyimlerini anlattı

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti Başkanı Ruhi Engin Özmen öğrencilere iletişim deneyimlerini anlattı.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu konferans salonunda devam eden “Etkili İletişim Seminerleri”nin ikincisi olan “İletişim Deneyimdir”, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti Başkanı Ruhi Engin Özmen’in iyi bir iletişimin ve başarının ipuçlarını paylaşması ile gerçekleşti.

Etkili bir iletişim için Türkçe iyi konuşulmalı…

İletişim, birbirini anlamak ve kendini ifade etme sanatıdır diyerek konuşmasına başlayan Özmen, etkili bir iletişim için Türkçenin çok iyi konuşulması ve kendini ifade ederken cümlelerin doğru kurulması, kelimelerin ve deyimlerin de doğru anlamlarda kullanılması ile karşıdaki kişinin sizi anlamasını sağlamalısınız. Siz kendinizi ne kadar anlatırsanız anlatın karşınızdaki kişinin algısını yönlendiremezseniz kendinizi ifade edememiş olursunuz dedi.

Yeni jenerasyonun iletişim araçlarını çok iyi kullandığını, binlerce km uzaktaki kişilerle haberleşerek organize olabildiklerini belirtirken iletişim çağının gençlere konuşmayı unutturduğunu n altını çizen Özmen, bilgisayar, I-phone ve cep telefonlarında yazmaya alıştığınız için kendinizi ifade etmekte yetersiz kalıyorsunuz dedi.

Başarının sırrı…

30 yıllık iş hayatı başarılarla dolu olan Özmen, kendi başarısını herkese açık ve şeffaf davranmak, hiç kimseye karşı önyargı yaratmamak, kendini iyi ifade etmek, empati kurmak, iş planı yapmak ve uygulamaya koymak, işi sıkı takip etmek olarak özetlerken sizin işinizi başkası takip etmez, ne kadar profesyonel çalıştırırsanız çalıştırın kendi vizyonunuzu takip etmek ve geliştirmek sizin elinizdedir dedi. Başarının bir diğer anahtarının da hayatın programlanması ve işini sevmekte gizli olduğuna işaret etti.

İstikbaliniz açık…

Mütevelli Heyeti Başkanı Ruhi Engin Özmen seminerde öğrencilere sektöre ilişkin bir tespitte bulunarak istikballerinin açık olduğunu söyledi: “Sektörde çalışan sayısı 500.000. %10’nu üniversite mezunu, %20’si önlisans mezunu, geriye kalan %70 ise ilkokul, ortaokul ve lise mezunu. Çalışacağınız sektörde değişim çok fazla. Sektörün artık lise, ortaokul ve ilkokul mezunlarını değiştirme zamanı geldi. Burada da en avantajlı kesim önlisans mezunları. Çünkü şirketlerdeki üniversite mezunlarının yapacağı işlerin sayısı sizlerin yapacağı işlerin sayısından çok daha az. Sizler orta düzey yöneticilersiniz, orta düzey teknisyenlersiniz.  İşi yönetenler, maliyet hesaplarını yapanlar, işin mühendislik tarafına kafa yoranlar çok azınlıktalar. Dolayısıyla istikbaliniz açık.”

Öğrencilerin  sorularına cevaplayarak konuşmasına son veren Özmen’e teşekkür belgesini ve günün anlamını ifade eden plaketin okul müdürü yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Baki Aksu tarafından takdim edilmesi ile etkinlik sona erdi.

YORUMLAR...