Reklam
Reklam
CHP, ''evsel katı atık'' kararını mahkemeye verdi

CHP, ''evsel katı atık'' kararını mahkemeye verdi

CHP Beykoz İlçe teşkilatı, Belediye Meclis grubunda bir araya gelerek, bir açıklama yaptı: “ Meclis’in evsel katı atık kararını mahkemeye vereceğiz”

Hızır Yılmaz başkanlığındaki CHP Beykoz İlçe teşkilatı, CHP’li Meclis üyeleri ile Meclis grup odasında bir araya gelerek, bir toplantı düzenledi. Toplantı sırasında hazır bulunan basın mensuplarına “Meclis’in evsel katı atık ile ilgili kararını mahkemeye verme konusunu aralarında görüşeceklerini” ifade eden Hızır Yılmaz başkanlığındaki CHP grubunun, toplantı sonrasında gerekli başvuruda bulunduğu bilgisi gazetemize ulaştı.

Ulusal basının “Beykoz’da baz istasyonları” ilgisi

Beykoz Belediyesi Meclis üyeleri Mustafa Topçu, Nusret Yılmaz, Erdal Öztürk, Naci Candaş, Kemal Yıldız, Halit Kılıç, Nihat Arslan, Hayrullah Usta ve Salim Kaşkır’ın hazır bulundukları toplantının düzenlenme amacı ise aslında ulusal basından bir gazetenin, “Beykoz’daki baz istasyonları ile ilgili olarak” CHP yönetimine başvurması ile başlamış bir süreç.

Baz istasyonları ile ilgili olarak daha önce birçok haber yapmış ve konuyu Beykoz kamuoyuna aktarmış bulunan yerel basınının, ulusal basının bu talebinden haberdar olması ve gerektiği takdirde, ellerindeki çalışmaları ulusal basın temsilcisi ile paylaşmaları için bu toplantıyı organize etiklerini ifade eden CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, bu vesileyle çeşitli konularda da açıklamalarda bulundu.

Meclis grubu parti ile bağlarını iyi kuramamış

Konuşmasına, Meclis grubunda görev yapmakta olan arkadaşlarının oturumlarda bugüne değin alınmış bulunan kararlar ile ilgili olarak hazırladıkları dosyayı okuyup incelediğini belirterek başlayan CHP İlçe Başkanı, şunları söyledi: “ Arkadaşlarımızın kararlarını okudum. Birçok konuda dik durmuşlar. Ama ne yapmış arkadaşlarımız, Parti ile bağlarını iyi kuramamışlar. Kendileri de bunu kabul eder. Hatta bunu kendilerine ilk grup toplantısında da söyledim. ‘Siz partiye az gelirseniz, üyeler yapmış olduğunuz işleri birebir olarak sizlerin ağzından az duyarsa bu sefer, sanki burada kararlar oy birliği ile çıkıyor, sanki CHP gereken muhalefeti yapmıyor, AK Parti’nin yandaşı bir muhalefet sergiliyor izlenimi uyandırılıyor. Oysa, öyle bir şey yok.”

CHP’li üyeler arasında, böyle bir izlenim bulunduğunu kaydeden Hızır Yılmaz, üyelerde bu nedenle Meclis grubuna karşı bir tepki oluştuğunu belirtti ve “ AK Parti’nin kendisine suç ortağı aramak ve toplum üzerinde CHP’nin imajını düşürmek için yaptığı bir şeydir bu. Grubumuz bundan sonra muhalefet anlamında daha dik duracak. Çünkü artık arkalarında AK Parti faşizminden korkmayan, seçilmiş bir ilçe başkanı var.  Bunu halkımız da bilsin. Muhalif duruşumuzu AK Parti’ye göstereceğiz. Halkımız da dimdik duran bir CHP İlçe örgütü ve Meclis grubu görecek” dedi.

Bundan böyle Meclis grubumuzu İlçe örgütü koruyacak

Hızır Yılmaz, ilçe teşkilatı yerine Meclis grup odasında toplantı yapmalarının sebebini ise şu şekilde açıkladı: “ Meclis grubu ve ilçe yönetimi, eylemlerde ortaktır. Bundan böyle arkadaşlarımızı ilçe teşkilatı ve CHP örgütü koruyacak. Onlar da bu şekilde toplumun taleplerini daha cesur dile getirecek ve daha dik olacaklar.”

Baz istasyonları konusu…

Beykoz Belediye Meclisi’nin 09.06.2010 tarihinde CHP’nin red oyları ile alınmış olan ve “Anayasa Mahkemesi’nin ilgili kararı gereğince Belediye tarafından belirlenecek alanlarda baz istasyonlarının kurulması, Devlet İhale Kanunu’na göre 3 yılı geçmemek üzere ihale ile kiralanması” na yönelik 2010/67 sayılı kararına da değinen Hızır Yılmaz, küçük parklar ve oyun alanlarında baz istasyonları kurulmasını doğru bulmadığını ifade etti.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e çağrı yaptı

CHP İlçe Başkanı şunları söyledi: “ parklardaki baz istasyonları hayati öneme sahip. Üniversitelerden hoca getirip bunun sağlığa çok da zararlı olmadığını söylemişler. Madem zararlı değildir, bir önerimiz olsun: İlk baz istasyonunu Belediye Başkanı kendi binasının üzerine diksin. Diğerlerini de kendi Meclis grubu arkadaşlarının binalarına diksin. Eğer yetmezse yandaş mütaahitlerinin binalarına diksin!”

Gözümüzü boyamasınlar

Bizim gözümüzü boyamasınlar. Halkın sağlığı, özellikle çocuklarımızın sağlığı psikolojik bir kaygıya bile kurban edilemez. Sağlık konusunda bilimsel olarak bir sorun olmadığını varsayalım; psikolojik olarak bu algı toplumda varsa, aileler çocukları bu parklara göndermekten imtina ederse, siz, o parkları o zaman niye yaptınız? O parkları siz verici yerleştirmek için yapmış olursunuz. Bununla da o zaman sizin kamu görevi değil, rant görevi yaptığınız ortaya çıkar.

Yasal olmayan bir verici var

Yasal olmayan vericilerin olduğunu da biliyorum. Orman alanı içinde de bir verici vardır. Ormana ait olan o alanda bu sözleşmeyi kim imzalamıştır? Belediye’nin alanı değildir burası. Bunun da Belediye Başkanı’na sorulması lâzım. Bunu hangi kanuna dayanarak buraya diktiniz? Vatandaş evinin çatısına çivi çakarken duyarlı oluyorsunuz da, bu baz istasyonu dikilirken fark etmediniz mi?

Erdal Öztürk: Partimizi zarara sokacak hiçbir kararın arkasında olmadık

Toplantıda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Erdal Öztürk ise, konuşmasının başında şunları söyledi: “ Biz Meclis’in 13 CHP’li üyesi olarak bu güne kadar bu görevi sürdürdük. Ben Hızır Bey’le birlikte dördüncü ilçe başkanıyla çalışıyorum. CHP tabela partisi değildir, köklü bir partidir. CHP Meclis üyeleri, partisini zarara sokacak hiçbir kararın arkasında olmamıştır. Bazı Meclis üyeleriyle ilgili bireysel disiplin kararları olmuştur ancak grup olarak partimizi sıkıntıya sokacak hiçbir durum olmamıştır.”

Baz istasyonları konusu sadece askıya alındı

Öztürk, baz istasyonları ile ilgili olarak ise,  “ CHP, bu konuda gereken duyarlılığı göstermiştir. Bundan sonrası halkın duyarlılığına kalmış bir noktaydı.” Yerel basının kendisine, Belediye Başkanı’nın baz istasyonlarının kurulmasından vazgeçildiği şeklindeki hatırlatması üzerine Erdal Öztürk, “ demek ki, halkın duyarlılığı o dereceye çıkmıştır ki, Belediye Başkanı baz istasyonlarını çocuk parkına kurmaktan vazgeçmiştir” yorumunda bulunurken, Hızır Yılmaz da, “ Belediye Başkanı’nın, vatandaşın tepkisini gördüğü için uygulamayı askıya aldığını biliyoruz biz. Ancak herhangi bir sözleşme iptali yapılmadı. Bu, her an uygun bir zemini bekliyorlar demektir” açıklamasını yaptı.

Bundan sonra açılması gereken davalar açılacak

Yerel basının, “Meclis oturumlarında ret oyu kullanılmasına rağmen kararların oy çokluğu ile alınmasının, aleyhlerine dava açılmadığı müddetçe, aslında bu kararlara ‘evet’ oyu verilmesinden hiçbir farkı olmadığı şeklinde bir duyum aldıklarını” belirtmesi üzerine, Hızır Yılmaz, “ Bütün Meclis kararları yargıya taşınmaz. Alacağımız ortak kararları yargıya taşıyacağız. CHP, önemli kararları bundan sonra yargıya taşıyacaktır; bundan sonra açılması gereken davalar açılacak” dedi ve “atanmış” yönetici ile örgüt tarafından “seçilmiş” olan yönetici arasında güç farkı olduğunu ifade etti.

Evsel katı atık konusu…

Basının hazır bulunduğu toplantıda evsel katı atık ile ilgili Meclis kararına da değinen CHP İlçe Başkanı, bunun doğru bir uygulama olmadığını, bu şekilde vatandaştan aynı hizmet için iki defa bedel istendiğini belirterek, “ kimse bunu isteme hakkına sahip değildir” dedi.

Hızır Yılmaz, toplantının yapıldığı sırada, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, grup olarak aralarında görüşeceklerini ve kararı mahkemeye verip vermeme konusunu toplantı sonunda kesinleştireceklerini ifade etti.

Erdal Öztürk: Karar, özünde çelişkili

Evsel katı atık kararı ile ilgili olarak bir açıklamada bulunan Erdal Öztürk ise şöyle dedi:  “ Bu, yasanın belediyelerin güçlendirilmesi ile ilgili olarak sağladığı bir gelir olanağı. Biz CHP grubu olarak bu yasanın doğru olmadığını, vatandaşa ek külfet getireceğini, rakamın da yüksek olduğunu belirterek, muhalefet ettik. AK Parti de bunun sıkıntısını yaşadı; halktan tepki gördü. Yaptıkları çalışmalarda görüldü ki, Beykoz’da İSKİ abonesi olmayan ancak emlak vergisi mükellefiyeti bulunan vatandaşlarımız var. Bunların da çoğu köylerde ve ağırlıklı olmak üzere de Çavuşbaşı’nda.

Bu konuda alınan ikinci karar, vatandaşın lehine görünüyor ama biz genel olarak, özünde çelişki olduğu için Meclis’te buna ret oyu verdik. Bugün de dava açma sürecini değerlendireceğiz.

Hızır Yılmaz: Bu verginin alınması, ifade edilenin aksine yasal bir zorunluluk değildir

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in, evsel katı atık ile ilgili verginin alınmasının yasal bir zorunluluk olduğunu, bu vergi alınmadığı takdirde Beykoz Belediyesi’nin sorumlu tutulacağı şeklindeki açıklamasını hatırlatan yerel Basına, CHP İlçe Başkanı şu cevabı verdi  “ Biz bu Meclis kararının hem miktarına, hem de geneline itiraz edeceğiz. Bu karar, “Belediye Gelirlerini Arttırma Yasası” kapsamında alındı, yani Beykoz Belediyesi tarafından illa alınacak diye bir şey yok. “Belediye Gelirlerini Arttırma Yasası” ile “Belediye Gelirleri Yasası” farklı şeyler. Bu konu, Belediye Gelirlerini Arttırma Yasası’na dahildir, yani, alınması yasal bir zorunluluk değildir.”

İtiraz süresi dolmadan karara karşı dava açıldı

CHP İlçe teşkilatından aldığımız bilgiye göre, dün itiraz süresi dolmakta olan evsel katı atık  kararına karşı mahkemede dava açıldı.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...