Reklam
Beykoz Belediye Meclisi tatile girdi!

Beykoz Belediye Meclisi tatile girdi!

Beykoz Belediye Meclisi, 29. dönem 4. toplantı yılı, Haziran ayı son oturumunu gerçekleştirek tatile girdi.

Beykoz Belediye Meclisi, Haziran ayının ve aynı zamanda 29. dönem 4. toplantı yılının son oturumunu gerçekleştirdi. Meclis’in son oturumuna CHP’li Meclis üyesi Nusret Yılmaz tarafından dile getirilen bazı çay bahçelerinde haremlik – selamlık uygulanmasının görüldüğü  yönündeki iddiası ve bunun çerçevesinde şekillenen tartışmalar damgayı vururken, gelecek aylarda gündem yaratma olasılığı bulunan bir diğer konu da, Belediye Gündüz Bakımevi ve Anaokulu’nun kapatılması yönündeki teklif oldu.

Kemal Yıldız, Halit Kılıç, E. Coşkun Çap, Yalçın Çolak ve Necati Ak’ın izinli sayıldıkları Meclis oturumunda, CHP Grup Sözcüsü Hüseyin Karababa Meclis’e yazılı bir önerge sunarak, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun Meclis üyelerinin bilgi edinme yetkilerine ilişkin 26. madde kapsamında şu önergeleri sundu:

Kadrosuz Belediye danışmanları çalıştırılıyor mu?

Karababa’nın ilk yazılı önergesi Beykoz Belediyesi’nde kadrolu ve kadrosuz belediye danışmanlarının çalıştırılıp çalıştırılmadığı konusunda idi. Önergede; kadrolu ve kadrosuz şekilde çalıştırılmakta olan danışmanlar var mıdır? Bunlar için oda ve araç tahsis edilmiş midir? Bu kişilerin ücretlerini kim ödüyor? Ne kadar ücret alıyorlar? şeklindeki sorular yer aldı.

Söz konusu önerge oy birliği ile Başkanlık Makamı’na havale edildi.

Belediye’nin kiraladığı araçlar ile ilgili soru önergesi sunuldu

CHP grubunun sunduğu ikinci önerge ise Beykoz Belediyesi’nce yapılan araç kiralamalarına ilişkindi: “ Araç kiralama ihaleleri kaç yılda bir yapılır? İhaleye kimler giriyor? Kaç binek otomobili marka ve modeli, kaç otobüs marka ve modeli, kaç kamyon marka ve modeli, kaç iş aracı marka ve modelleri kiralanmıştır? Kiralanan araçlar kaç yılda bir değiştirilmektedir? Bu araçlardan diğer kamu kurumlarına verilen olmuş mudur? Bunların yıllık yakıt gideri ne kadardır? Diğer kamu kurumlara yakıt verilmiş midir? Verildi ise, ne kadardır?”

Nusret Yılmaz: Bazı çay bahçelerinde haremlik-selamlık uygulaması var!

Oturumda söz alan CHP’li Meclis üyesi Nusret Yılmaz ise, bir vatandaş şikâyeti üzerine Beykoz’da bazı çay bahçelerinde haremlik- selamlık uygulamalarının görüldüğüne değinerek, şöyle dedi:

“Beykoz’da çay bahçelerinin ruhsatı Belediye tarafından veriliyor. Bazı çay bahçelerinde haremlik-selamlık uygulaması görülüyor. Fatih Mahallesi Göztepe’de bulunan bir çay bahçesine vatandaşların yalnız gittiğinde alınmadıkları yönünde bir şikâyet var.”

Tartışma yarattı!

Av. Yüksel Baki: Bu konuyu neden Meclis gündemine getirdiğini anlamış değilim!

Yılmaz’ın konuşmasının ardından söz alan Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki ise,   “ Nusret Bey, mahallemizin adını beyan ederek, böyle bir uygulama olduğunu söylüyor. Belediye olarak bizim iş yerlerini yönlendirmemiz söz konusu olamaz. Kendisinin bu konuyu neden Meclis gündemine getirdiğini anlamış değilim. Bir işletme Belediye’den ruhsat aldıktan sonra içeride istediği gibi bir uygulama yapabilir. Bu tamamen işletmenin iç işleyişi ile ilgilidir” dedi ve CHP’li Meclis üyesinden bu konuda daha somut bir bilgi vermesini istedi.

Birzat Mermer: Bu genel bir uygulama mı?

Meclis Başkan Vekili Birzat Mermer ise, Nusret Yılmaz tarafından dile getirilen bu vatandaş şikâyetinin genel bir uygulama olup olmadığının belli olmadığını ifade ederek,  çay bahçesi sahibine kızmış olan bir kişinin de bu yönde bir şikâyette bulunabileceğini ifade etti.

İbrahim Hocaoğlu tepki gösterdi

AK Partili Meclis üyesi İbrahim Hocaoğlu ise Yılmaz’ın bu açıklamasına tepki göstererek, “incelediniz mi, gözlemlediniz mi bu konuyu?” diye sordu ve “ Beykoz’da böyle bir şeyin olması mümkün değil!” yorumunda bulundu.

Kanlıca’daki umum tuvaletin İskender Paşa Camii’ne tahsis edilmesi

Yapılan konuşmaların ardından ise, Meclis gündeminde bulunan raporların oylanmasına geçildi.

Kanlıca’da bulunan WC (tuvalet) binasının gelirinin Kanlıca İskenderpaşa Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne tahsisi hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu ile ilgili olarak söz alan CHP Grup Sözcüsü Hüseyin Karababa, bu tuvaletin Kanlıca’ya yakışmadığını ifade ederek, yeniden dizayn veya inşa edilmesi gerektiğini kaydetti.

Sözkonusu rapor, yapılan oylamada oy birliği ile kabul edildi.

Belediye Gündüz Bakım Evi kapanacak mı?

Oturumda ayrıca Beykoz Belediyesi Gündüz Bakımevi ve Anaokulu’nun kapatılması hakkındaki Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi de oy birliği ile Hukuk ve Aile İşleri Komisyonlarına havale edildi.

Belediye Meclisi tatile girdi

Beykoz Belediye Meclisi, yapılan bu görüşme ve oylamaların ardından, 6 Ağustos 2012 tarihinde tekrar toplanmak üzere tatil edildi.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...