Reklam
Abdulvehhab Evvab Efendi Camii, ibadete açıldı

Abdulvehhab Evvab Efendi Camii, ibadete açıldı

Beykoz Kanlıca Türk  İslam Sanatları Projesinin hemen yanına başına inşa edilen Abdulvvehhab Evvab Efendi Camii resmen ibadete açıldı.

Ahşap çatısı ve  mimarisi,içindeki muhteşem hat sanatı ,zarif minaresi , müştemilatı ile  çok uyumlu bir  görüntü arz eden  Abdulvehhah Evvab Efendi Camii  yapılan merasimle  ibadete açıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğüne  bağlı  13 dönümlük arazi üzerine kurulu alanda  bulunan, Osmanlı Döneminde Tekke olarak hizmet veren yapı, mahalleli  tarafından  mahallenin mabed  ihtiyacını karşılamak  için  minare ilavesi ile birlikte  camiye çevrilen bölüm  aslına döndürüldü.

Mahallenin  cami ihtiyacını karşılamak için  eski caminin hemen yanına 700 kişilik, iki katlı, ahşap çatılı bir cami yapıldı. EVYAP  Anonim Şirketi  hissedarları tarafından ailenin müteveffa büyüğü, alim ve fazıl kişiliği ile bilinen  Abdulvehhab Evvab Efendi adına  cami yapılarak hizmete hazır hale getirildi.

Yeni inşa edilen caminin yanında 13 dönümlük  Türk İslam Sanatları Bahçesi projesi  uygulanıyor. İlgili arazi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılında Alvarlı Efe Vakfına tahsisi yapılarak, üzerindeki  müştemilatın aslına uygun olarak onarılması ve tadilatı planlanıyor.

Tekkenin aslına uygun olarak restorasyonundan başka, ilgili vakıfça  13,000 metre karelik tekke arsasına " Türk-İslâm San'atları Bahçesi"  projesi uygulanacaktır. Avan proje çalışmaları tamamlanmış, Yüksek Kurul'un onayı alınmış olup mîmârî proje çalışmaları ve îmâlâtı ile çalışmalar devam etmekte olup 2013 yılı içerisinde açılması planlanmaktadır.

CAMİ  RESMEN İBADETE AÇILDI

Türk  İslam Sanatları Projesinin uygulandığı alanın hemen yanına başına inşa edilen Abdulvvehhab Evvab Efendi Camii’nin resmen ibadete açılması sebebi ile açılış merasimi düzenlendi.

Programa Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı M.Hanefi Dilmaç, İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş,Siyasi parti Mensupları, Kurum amirleri, EVYAP Anonim Şirketi Genel Müdür ve hissedarları, Ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Hasan Elik,Alvarlı Efe Vakfı  Yönetim Kurulu Üyeleri,mahalle sakinleri ve birçok misafir vatandaş katıldı.

Cami açılış programı  okunan Cuma Salası ardından, ünlü Kur’an okuyucusu, Dünya İkincisi, Riva Camii imam-hatibi Hafız Mehmet Bilir tarafından okunan Kur’an tilaveti ile başladı.

Ardından Marmara Üniveristesi  İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof.Dr. Hasan Elik tarafından  “Camilerin Dini ve Sosyal Hayatımızdaki Yeri “ konulu sohbet icra edildi.

Sohbetin sonunda Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, inşa  edilen cami hakkında  bilgi vererek  şunları söyledi: “Bu gün bu güzel mekanda ve zamanda, siz değerli cemaatimizin ve misafirlerimizin katılımı ile Beykoz ilçemiz, İstanbul’umuz, memleketimiz, hatta İslam dünyası için çok hayırlı ve bereketli hizmet ve çalışmalara zemin teşkil edecek çok önemli bir eserin Abdulvahhab Evvab Efendi camii’nin, açılışına şahit olmak için buradayız hep birlikte.Bu harika eserin vücuda gelmesinde maddi finanmasını sağlayan EVYAP Şirketi hissedarlarına en kalbi teşekkürleirmi sunuyorum.Adına cami inşa edilen  alim ve fazıl  , müteveffa Abdulvvehhab Evvab Efendi’nin de ruhlarını  şad olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum”, dedi.

Konuşmanın ardından Hafız Mehmet Bilir’in okuduğu kısa surelerin ardından Müftü Demirtaş’ın yaptığı dua ile birlikte Cuma namazın geçildi.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın okuduğu hutbe, Hafız Mehmet Bilir’in Cuma Namazını kıldırmasının ardından Abdulvvehhab Efendi Camii resmen ibadete açıldı.

Caminin hemen yanı başında yer alan Tekkenin Tevhidhanesinde uzaktan gelen  misafirlere yemek verildi. Yemek sonrası  camiye ismi verilen Abdulvvehhab Evvab Efendiye ait (Abdulvehhab Bin Aliyyül Evvab El Hani) bilgilerin bulunduğu EVYAP ürünü özel sabun ile birlikte tanıtım broşürleri dağıtıldı.

YORUMLAR...