Film karelerine gizlenmiş anılar keşfe çıkacak!

Film karelerine gizlenmiş anılar keşfe çıkacak!

 

Türk sinemasının ünlü yönetmenlerinden Ülkü Erakalın’ın “Film Karelerine Gizlenen Anılar” isimli gösterimi 29 Aralık akşamı Beykozlular ile buluşacak

Türk sinemasının ünlü yönetmenlerinden Ülkü Erakalın’ın “ Film Karelerine Gizlenen Anılar” isimli özel gösterimi Beykozlular ile buluşacak. “ Türk sinemasının en çok film çeken yönetmeni”, “Aşk filmlerinin usta yönetmeni”, “ En çok ünlü yaratan yönetmen,”  “ Türk sinema tarihini en iyi bilen kişi” gibi birçok tanımlamayla sinema tarihine geçmeyi başaran Ülkü Erakalın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu kapsamında 29 Aralık akşamı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde sahne alacak ve Beykozlulara yer yer kahkaha, yer yer hüzün dolu bir gece yaşatacak.

Beykoz yerel basını ile bir araya geldi

Ünlü sinema yönetmeni ve aynı zamanda müzisyen, yazar Ülkü Erakalın, 29 Aralık 2012 akşamı Beykoz’da Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde barkovizyon eşliğinde gerçekleştireceği “ Film Karelerine Gizlenen Anılar” isimli etkinlik öncesinde Beykoz yerel basınıyla bir araya geldi. Bu biraya gelişteki amaç, basına bir ön bilgilendirmede bulunmak suretiyle vatandaşların da bilgilenmesini sağlamaktı.

17 yaşındaki Türkan Şoray’a attığı tokat

29 Aralık’ta gerçekleşecek olan söz konusu etkinlik için “ söyleşi” tanımını kullanmak eksik ve yanlış olur. Zira 78 yaşındaki Ülkü Erakalın 65 yıllık profesyonellik hayatında edindiği yönetmen, gazeteci, müzisyen, yazar gibi tüm şapkaları bu etkinlikte Beykozlular’ın önüne serecek.

İzleyiciler, o akşam barkovizyon eşliğinde Erakalın’ın bir film çekimi sırasında 17 yaşındaki Türkan Şoray’a tokat attığı kareyi görecekler; Erakalın kendilerine bunun nedeni anlatacak. Misafirler, o akşam Cahide Sonku’nun son dönemlerini, Aliye Rona’nın hiçbir yerde olmayan ve ölümünden az önce çekilmiş görüntülerini izleme olanağı bulacaklar. Zeki Müren’in, Nejat Uygur’un ve sürprizini kaçırmamak amacıyla burada zikretmeyeceğiz daha birçok ünlünün özel görüntülerini izleme şansına sahip olacaklar.

Soruları da yanıtlayacak

Ünlü yönetmen, bunları Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin perdesine yansıtmakla kalmayacak; yer yer bu kareler üzerinde sohbet edecek ve misafirlerinin döneme veya sanatçılara yönelik meraklı sorularını da yanıtlayacak.

Yarı müzikal bir etkinlik

Müzisyen Erakalın, yarı müzikal bu etkinlikte bestelerinden örnekler de sunacak. Usta yönetmen, basın bilgilendirme toplantısında yaptığı söyleşide şu ifadelere yer verdi:               “ Tanrı’nın bazı insanları görev ile bu dünyaya gönderdiğine inanıyorum ve ben bu dünyaya bir görevle gönderildiğime inanıyorum. Sanatçı bir aileden dünyaya geldim ve doğduğum zaman tiyatroyu, sinemayı tanıdım. 1960 yılından sonra sinemaya giren bütün gençler ve bu yıldan önce sahneye çıkmış olan tiyatro sanatçılarının hepsi benim kameramı onurlandırdılar.”

Türkan Şoray’ın en iyi filmlerini çeken yönetmen

Türkan Şoray’ın son kitabında, kendisi için, “ Benim en iyi filmlerimi ve fotoğraflarımı çeken yönetmen” tanımlamasında bulunduğunu hatırlatan Ülkü Erakalın’ın sinemaya geçişi ise müzikten olmuş.

Ülkü Erakalın kimdir?

1934 yılında müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ülkü Erakalın, kendi deyimiyle “doğumunda sanatın içine düşmüş” olan biri. Annesi Direkler Arası’nın kantocularından olan Erakalın’ın babası da klarnet ve saksafon çalardı. Böylesi sanat dolu bir ortamda yetişen Erakalın için sanat adeta kaçınılmaz bir seçim olacaktı.

Müzisyen gazeteci

Müzik yeteneği bir okul öğretmeni tarafından keşfedilen Ülkü Erakalın, İstanbul Belediye Konservatuarı’nda piyano, keman ve flüt eğitimi aldı.  Besteleri de mevcut olan ünlü yönetmen, uzun yıllar gazetecilik ve magazin muhabirliği yaptı. Kendi deyimiyle, Ülkü Erakalın “ Türkiye’nin yaşayan en eski magazin yazarı.”

Ülkü Erakalın, gazetecilik tecrübesini yönetmenlik yeteneği ile birleştirince ise ortaya bugün arşiv niteliğinde olan birçok röportaj çıktı.

Yeşilçam’ın en çok film çeken yönetmeni

Yeşilçam’ın en çok film çeken yönetmeni olarak anılan Ülkü Erakalın; Aliye Rona, Hulisi Kentmen, Erol Taş, Cahide Sonku, Kartal Tibet, Ayhan Işık, Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Filiz Akın, Zeki Müren, Cüneyt Arkın, Gönül Yazar, Ekrem Bora, Fatma Girik, Selda Alkor, Muhterem Nur, Sadri Alışık, Ediz Hun, Fikret Hakan, Bedia Muvahhit, Selma Güneri, Tomris Oğuzalp ve bizim sayfalarımızı doldurup taşıracak olması dolayısıyla burada yer veremediğimiz ancak sizlerin gözlerinizi kapattığınızda hafızanızda kolayca canlanacak daha birçok tanınmış Yeşilçam simasıyla birlikte filmler çekti.

Türkan Şoray ve Filiz Akın’ı aynı filmde bir araya getirmeyi başardı!

Öyle ki, ünlü yönetmen, GÜNAHKÂR KADIN isimli filminde, bir daha bu şekilde bir araya gelmeyecek olan Türkan Şoray ve Filiz Akın’ı aynı kamera önünde bir araya getirmeyi de başarmıştı.

Erakalın’ın yayımlanmış kitapları da bulunuyor.

Yüzde 82 özrü var

Geçtiğimiz Mart ayında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Ülkü Erakalın, yaşadığı maddi problemlerin de etkisiyle zor günler geçirdi.

Yıllarca tek böbrek ile yaşamış olduğunu bu rahatsızlık sonrasında öğrenen Erakalın’a karaciğer nakli de gerekiyor ancak doktorlar, yaşının ilerlemiş olması dolayısıyla kendisine nakil listesine girme konusunda pek ümit vermemişler.

Doktorların kendisine çalışmaması yönünde uyarıda bulunduğu ünlü yönetmen, Zeki Müren’in son günlerini anlattığı “Çığlık Çığlığa Bir Sevda” isimli filminin sinema salonu sahipleri tarafından ticari bulunmayışı sonrasında yaşadığı maddi zorluklar nedeniyle özellikle çalışmak zorunda olduğunu ifade ediyor.

Zorunluluğun dışında, kendisinin gerçekleştirmeyi düşündüğü daha pek çok proje hayali var!

Vefa görmedim ama çok vefa gösterdim

Sözlerinin devamında, “ Başka bir dünya tanımıyorum hayatımda; çünkü ben nefes aldığımdan beri bunlar oluyor” diyen ünlü yönetmen, “ vefa çok önemli. Ben vefayı pek tanımadım ama çok vefa gösterdim çalıştığım sanatçılara” açıklamasını yapıyor.

O şöhretleri yanımda bulamadım maalesef

Kendisinin Cahide Sonku ve Aliye Rona gibi Türk sinema ve tiyatro tarihinin ünlü isimlerine gösterdiği vefadan örnekler veren Erakalın, “ ama ben bu duruma düşüp hasta olduktan sonra bu şöhretlerden kimseyi yanımda bulamadım maalesef. Bir kere Türkan Şoray aradı ve uzun bir telefon konuşması yaptı benimle. Bana, ‘kendisine düşecek her görevde yanımda olduğunu’ söyledi”  diyen yılların usta yönetmeni, ancak bunun bir nezaket telefonu olduğunu da sözlerine ekliyor.

Hülya Koçyiğit’in yeri ayrı

Ünlü yönetmen, kendisi için bir vefa örneği olarak ise Hülya Koçyiğit’in adını veriyor ve ünlü yıldızın kalbindeki yerinin farklı olduğunu ifade ediyor bize.

Yeni diziler eski temaları işliyor

Ülkü Erakalın’la yaptığımız sohbet sırasında usta yönetmen yeni dizilere de eleştiride bulunarak, “ yeni diziler bizim işlediğimiz eski temaları işliyorlar” dedi ve “Huzur Sokağı” dizisini örnek vererek, aynı filmin “Birleşen Yollar” ismi altında, yıllar önce Türkan Şoray ile İzzet Günay tarafından oynandığını belirtti.

Gencay Gürün’ün teşvikiyle anılarını sahnede paylaşıyor

Ünlü tiyatro yönetmeni Gencay Gürün’ün teşvikiyle anılarını yazmaya ve onları sahnede anlatmaya başladığını söyleyen Erakalın, “ anılarını paylaştıkça hayatı yeninden yaşadığını” kaydediyor. 

İnşallah bu benim hayatı son yaşayışım olmaz

29 Aralık’ta sergileyeceği performansı için “ inşallah bu benim hayatı son yaşayışım olmaz” ifadesini kullanan Erakalın, “ Tanrı’dan tek dileğim, canımı kameramın başında alması” diyor.

Beykoz’dan vefa görmedim

Anadoluhisarlı usta yönetmen, “ Beykoz’dan lâyık olduğum ilgiyi ve sevgiyi hiç göremedim” dedikten sonra, Beykoz’da Belediye Başkanlığı yapmış Belediye eski başkanlarından birinin eşinin kendisine bir oyun sonrasında, “ Ülkü Bey Avrupa’da yaşasaydı şu an heykelleri dikilirdi” dediği açıklamasını da yapıyor.

Tüm Beykoz için oynayacağım

29 Aralık akşamı “ tüm Beykoz halkı için sahneye çıkacağını” kaydeden Erakalın, Beykozlular’a şu sözler ile seslendi: “ Gelsinler, sahnemin kenarlarına otursunlar. Bana bir adım sahne yeter. Sahneye de gelsinler, otursunlar; öyle kalabalık olsun!” Ünlü yönetmen, “ sanatçılar yaşarken sevilmeli, yaşarken alkışlanmalı” yorumunda da bulundu.

29 Aralık’ta Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde ücretsiz

“Film Karelerine Gizlenen Anılar” etkinliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, 29 Aralık Cumartesi günü, saat 20.00’de katılımcılara ücretsiz olarak sunulacak.

Sahne kostümü Yıldırım Mayruk’tan

Beykoz yerel basını ile buluşmasında sevenlerinin karşısına çıkacağı akşamı sabırsızlık ve heyecan içerisinde beklediğini ifade eden ünlü yönetmen, söz konusu buluşma akşamına özel olarak hazırlandı. Usta yönetmen, sanatçı olmanın verdiği titizlik ile olsa gerek, sahne kostümüne de özen gösterdi. Erakalın, sevenlerinin karşısına moda dünyasının ünlü ismi Yıldırım Mayruk tarafından hazırlanmış olan bir kıyafet ile çıkacak.

Haber: Arzu Başlantı

 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.