Reklam
Meclis'den kadın- erkek fırsat eşitliği adımı

Meclis'den kadın- erkek fırsat eşitliği adımı

Beykoz Belediye Meclisi’nin Ocak ayı ikinci oturumunda Başkan Yardımcısı M.Hanefi Dilmaç, kar çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Beykoz Belediye Meclisi, Ocak ayı ikinci oturumu yapıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç, oturumda Beykoz’daki kar çalışmaları hakkında bilgi verdi.

CHP grubundan Kemal Yıldız’ın mazereti dolayısıyla izinli sayıldığı oturuma, yazılı önergeler ile başlandı.

Belediye Meclisi, 9 Ocak oturumunda sunulan yazılı önergelerin konuları:

Fatih Mahallesi’nde asfaltlama yapılması

CHP grubu tarafından sunulan yazılı önergelerin ilki, Fatih Mahallesi Karanfil Caddesi’ndeki bozuk yollarda stabilize ve asfaltlama çalışmalarının yapılmasına ilişkindi.

Söz konusu yazılı önergenin, Başkanlık Makamı’na havalesine oy birliği ile karar verildi.

Çengeldere Mahallesi

Çengeldere Mahallesi’ndeki bazı bozuk sokakların stabilize ve asfaltlama çalışmalarının yapılması ile bazı yerlere ızgara konulması şeklindeki önerge de oy birliği ile Başkanlık Makamı’na havale edildi.

Soğuksu Mahallesi

Soğuksu Mahallesi’ndeki bozuk yolların stabilize ve asfaltlama çalışmalarının yapılması için verilen yazılı önerge de yine aynı şekilde başkanlık Makamı’na havale edildi.

Görele Köyü

Stabilize ve asfaltlama çalışması yapılması yönünde CHP grubu tarafından sunulan bir diğer yazılı önerge, Görele Köyü’ne ilişkindi. Bu önerge de oybirliği ile Başkanlık Makamı’na gönderildi.

Beykoz Belediyesi’nin kadın- erkek fırsat eşitliği adımı

Meclis Ak Parti grubu tarafından sunulan önerge ise Belediye Meclisi İhtisas komisyonlarından biri olan  “ Aile ve Sosyal İşler Komisyonu”nun adının “ Kadın- Erkek Eşitliği ve Aile Komisyonu” olarak değiştirilmesi yönündeydi.

Söz konusu önergenin görüşmeye açılması üzerine söz alan Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerdeki tavsiyesi üzerine mevcut komisyonun ismini, “Kadın- Erkek Eşitliği ve Aile Komisyonu” olarak değiştirilmesini talep ettiklerini ifade etti.

Belediye Başkan Yardımcısı, söz konusu önergeyi sunmaktaki amaçlarını şu şekilde açıkladı: “ Her ne kadar yasa önünde eşitlik varsa da, zaman zaman buna aykırı uygulamaları basından da takip ediyoruz. Hem uygulamada, hem kanun önünde eşitliğin sağlaması ve belediyemizde de hukukileştirilmesi amacıyla bu Komisyon’un isminin bundan sonraki çalışmalarımızda “Kadın- Erkek Eşitliği ve Aile Komisyonu” olarak değiştirilmesini ve bu konunun teknik karar olarak görüşülmesini arz ederim.”

Yüksel Baki’nin ardından söz alan Ak Parti Belediye Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu ve Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan ise söz konusu Komisyon’un isminin T.B.M.M’de“ Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği ve Aile Komisyonu” olduğunu hatırlatarak,  “fırsat” kelimesinin de eklenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Söz konusu değişikliğin “teklif karar” olarak görüşülmesinin oybirliğiyle kabul edilmesinin ardından ise  “ Aile ve Sosyal İşler Komisyonu”nun adının “ Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği ve Aile Komisyonu” olarak değiştirilmesi yönündeki teklif oybirliğiyle kabul edildi.

CHP, Beykoz’daki kar çalışmaları hakkında bilgi istedi

Oylamanın ardından ise CHP’li Meclis üyesi Erdal Öztürk söz alarak, Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baki’nin kendilerine “ Sarıkamış Şehitleri’nin Anma Etkinliği” hakkında bilgi vermesini istedi.

Öztürk, Beykoz Belediyesi’nin kar ile mücadele çalışmalarıyla ilgili olarak ise Başkan Yardımcısı Muhammet Hanefi Dilmaç’tan bilgilendirme talebinde bulundu.

 Yüksel Baki: Beykoz’dan 3 otobüs Sarıkamış’a gitti

Bu talep üzerine söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baki, “ Sarıkamış Şehitleri’ni Anma Programı’nın 3 ila 6 Ocak tarihleri arasında yapıldığını” hatırlatarak, Beykoz’dan üç otobüs halinde Sarıkamış’a gittiklerini belirtti.

Programa iştirak eden Beykozlular’ın 9 kilometrelik parkur boyunca yürüdüklerini kaydeden Baki, Türkiye genelinde yaklaşık 15 bin kişinin söz konusu anma programına katıldığını belirterek, “ Programımız çok güzel geçti. İnşallah önümüzdeki yıl daha yüksek sayıda bir katılımla Anma Günü Programı’na iştirak edeceğiz” dedi.

Hanefi Dilmaç: Beykoz’da tatbikatlar yapacağız

Yüksel Baki’nin ardından ise Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç söz alarak, ilçedeki kar çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dilmaç, şu açıklamayı yaptı: “ Beykoz Belediyesi olarak bundan bir ay önce doğal afet anları için bir ekip oluşturduk.  Bu, sadece yağış veya sel ile alakalı değil, oluşabilecek tüm afetler ile ilgili olarak oluşturuldu. Geçen hafta da Kaynarca Köyü’nde bununla ilgili bir tatbikat gerçekleştirdik. Bu, Belediye’mizin genel afet ile ilgili olarak yapacağı çalışmalar ile ilgiliydi. Biz bu çalışmayı yaparken Belediye’nin bütün birimleri buraya katkıda bulunuyor. Bu çalışmayı biz kendi içimizde nasıl örgütlenebiliriz anlamında yaptık.”

Vatandaşımızda yanlış bir algı oluştu

Ancak bu çalışma esnasında vatandaşımızda şöyle bir yanlış algılama oldu: ‘ Belediye bir yerde yıkım çalışması mı yapıyor?’ gibi yanlış algılar gelişti vatandaşta. Bunu buradan ben duyurmuş olayım: Biz, oluşturacağımız lokal yerlerde böyle tatbikatlar yapacağız.”

Beykoz Belediyesi 16 araç ile hizmet veriyor

Kar yağışı ile ilgili olarak ise… İstanbul genelinde ana arterleri Büyükşehir Belediyesi temizliyor. Büyükşehir Belediyesi Beykoz’da da yaklaşık on iki tane araç ile hizmet veriyor. Biz Beykoz Belediyesi olarak ara sokaklarda büyük- küçük on altı tane araç ile hizmet veriyoruz.”

AKOM Merkezi oluşturuldu

Aynı zamanda Beykoz Belediyesi Başkanlık binasında bir AKOM Merkezi oluşturduk. Bütün şikâyetler burada toplanıyor. Bilgi işlem sistemi geliştirilerek, bütün araçlar GPS vasıtasıyla görüntülenebiliyor.”

444 666 1

“ 444 666 1 numaralı Belediye telefonunu arayanlar, AKOM Merkezi’ne yönlendiriliyor. Vatandaşlarımız buradan iş takibi yapabilirler. Buradaki arkadaşlar, iş tamamlandıktan sonra verilen telefona geri dönüyorlar. Böyle bir hizmete de başlamış olduk.”

Bir sonraki oturum 11 Ocak Cuma günü

Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç’ın ardından ise Beykoz Belediye Meclisi’nde gündemde olmayan teklifler ve gündem maddeleri üzerinde görüşmeler yapılarak, oylamaya sunuldu.

Belediye Meclisi’nin Ocak ayı son oturumu 11 Ocak 2013 Cuma günü saat 10.00’da yapılacak.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...