Reklam
Sevginin olduğu yerde bereket ve rahmet vardır

Sevginin olduğu yerde bereket ve rahmet vardır

Beykoz Müftülüğü  Din görevlileri ve Kur’an Kursu Öğreticileri ile iki ayrı toplantıda bir araya geldi.

Erbakan Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Din Görevlileri Toplantısı imam-hatip Mehmet Muhdi Nergiz’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan Kur’an ayetlerini (Meryem Suresinin ilk sayfası ile Kureyş Suresi) imam-hatip Soner Çelebi  kendine has üslubu ile seslendirdi.

İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş okunan ayetlerle ilgili yarım saat süren bir değerlendirme yaparak Kur’an-ı Kerimin günceliğine ve hayat kitabı oluşuna dair açıklamalarda bulundu.

Müftü  Demirtaş gündem hakkında bilgi vererek şunları söyledi:“Geçen hafta içerisinde iki önemli toplantı yapıldı. Bunlardan ilki Antalya’da yapılan İlçe Müftüleri Semineri idi. Diğeri de  İstanbul Müftülüğü tarafından Kartal ilçesinde düzenlenen ve Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez Beyefendinin de katıldığı “Anadolu Yakası Dernek Başkanları” toplantısı idi. Her iki toplantı da kurumumuz ve hizmetlerimiz adına çok önemli konular gündeme geldi, yol haritaları ortaya kondu. Bu toplantılarda neler konuşuldu ve nelerin altı çizildi, bunlarla ilgili sizlere dokümanları dağıttık. Başkanlığımız yeni Teşkilat Kanunu ve buna bağlı olarak çıkarılan yönetmelikler ve diğer yönergelerle birlikte yeni bir durumun içerisinde olduğumuzu anlıyoruz ve görüyoruz. Daha halkla iç içe, daha şeffaf ve daha kaliteli  din hizmeti verebilmenin gayreti içerisinde olduğumuzu fark etmemiz gerekiyor. Halkımıza verdiğimiz din hizmetinin içeriğini iyi dolduracağız, dini sorulara verdiğimiz cevapların hikmetlerini ve niçin’lerini iyi bulmamız ve araştırmamız gerekiyor. Sabitelerimizi ortaya iyi koyacağız. Kendi aramızdaki iletişimimiz, cemaat ve derneklerle iletişimimizde yaşanan sorunların tespiti ve çözümü konusunda çalışmalar yapacağız. Sizlere dağıttığımız  “Sorun ve Çözüm Önerileri” ile ilgili Anketlerimizi dolduralım. Bu anketlerde  Derneklerle yaşanan sorunlar, Daire ile ilgili yaşanan sorunlar, Cami Cemaati ve Birlikte görev yaptığınız kişilerle ilgili yaşanan sorun ve çözüm önerilerini  önemsiyoruz. Yakın bir zamanda Dernek Başkanları ile ilgili toplantıda bu sorunları gündeme alacağız ve inşallah çözüm üreteceğiz.” dedi.

İlçe Müftümüz 2013 yılı içerisinde gerek eğitim hizmetleri alanı ve gerekse din hizmetleri alanında farklılıklar  görüleceğini bu  konularla ilgili Acil Eylem Planı hazırladıklarını belirtti.

Toplantıda  İletişim çeşitleri ile ilgili  pandomim  gösterisi yapıldı. İmam-hatip Sedat Canbaz ile İmam-hatip Soner Çelebi tarafından oynanan sessiz  gösteri ilgi ile izlendi.

Gösteri de ‘İdare Eden’ ile ‘İdare Edilen’ arasındaki iletişim çeşitleri  sergilendi:

1- Yukarıdan Aşağıya (Ceberut, Baskıcı, Tekebbür içerikli iletişim ve davranış biçimleri)

2-Aşağıdan Yukarıya (Zillet, İçine Kapanma, Baş eğme, İki yüzlülük, Dalkavukluk vs) ,

3-Karşılıklı İletişim (İstişare, Diyalog, Dinleme- Anlama, Empati) .

Programın son bölümünde İlçe Müftülük Şefi Hamdi Dursun diğer idari konular hakkında bilgi verdi ve toplantı sona erdi.

Bayan Kur’an Kursu öğreticileri ile toplantı

İkinci toplantı aynı gün Müftülük toplantı salonunda Kur’an kurslarında öğreticilik yapan bayan Kur’an Kursu öğreticileri ile yapıldı.

Toplantıya İlçe vaizeleri Ayşenur Kapusuz, Ayşen Köktaş, Songül Dilaveroğul, Tuba Kocadağ ve  Müftülük Şefi Hamdi Dursun  katıldı.

Beykoz Müftülüğü toplantı salonunda yapılan toplantıda  Kur’an Kurslarının yarıyıl tatiline girecek olması nedeni ile değerlendirmelerde bulunuldu.

Müftü Demirtaş  şunları söyledi: “2012-2013 Öğretim Yılının ilk yarısı 25 Ocak tarihi itibarı ile sona eriyor. Kur’an Kurslarında devam eden  eğitim-öğretim sebebi ile takdir ve tebriklerimi sunuyorum. Ziyaretlerimizde  Kursiyerlerimizin memnuniyeti ve sizlerin motivasyonu gerçekten  takdire şayandır. Bu sene hep birlikte yaptığımız çalışma ile kusiyerlerimizin sayısını 1.000'den'den  4.900 kursiyer sayısına ulşatık.Bu değerli insanlar Kur’an-ı Kerim Ve Temel Dini Bilgileri öğreniyorlar. 126 sınıfta , 126 öğreticimizle bu güzel  çalışmayı yapıyoruz.Akşam Kur’an Kurslarımıza devam eden yaklaşık 600 vatandaşımız var. Toplam 5.500 insanımızın okuyor olması gerçekten sevinilecek bir vakıadır. İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursu sistemi  ülkemizde ve ilçemizde tutmuştur. İnşallah kurslara devam eden bu vatandaşlarımızı  konferans ve benzeri etkinlilerle daha da kaynaştırmamız ve bir araya getirmemiz gerekmektedir. İnşallah  22 Ocak Salı günü Eğitimci-Yazar Sait çamlıca’nın katılacağı “Çocuk, Aile ve Din Konulu” bir konferansımız olacak.” dedi.

Toplantıda Kur’an Kursu Öğreticilerinin sorunlarının tespiti ve önerileri ile ilgili bir anket çalışması yapıldı.

Diğer idari konuların görüşülmesi ile toplantı sona erdi.

YORUMLAR...