Reklam
Çocuklar, cami mihrabında buluştu

Çocuklar, cami mihrabında buluştu

Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca Beykoz Ortaçeşme Mahallesi Vakıftepe Camii’nde konferans verdi.

Aile,Çocuk ve Eğitim üzerine yazdığı kitaplar ve verdiği konferanslarla büyük beğeni toplayan Çamlıca, ilçemizde bir çok konferans programlarına katıldı.

Ortaçeşme Vakıftepe Camii’nde verilen konferansta “Aile, Çocuk ve Din” konusu işlendi. Konferans  programına Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, çocuklar başta olmak üzere baya-bayanlardan oluşan mahalle sakinleri ve  çevre din görevlileri katıldı.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş , konferans öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi:“Mahalle bazlı konferans programlarımız devam ediyor. Çocuklarımızın dini eğitimine, anne-babanın sorumluluğa ve  insan gelişimine çok önem veriyoruz. Ortaçeşme Mahallemizdeki dini  duyarlılığa çok teşekkür ediyorum.Bu mahalledeki hemen her camimizde Kur’an Kursumuz var. Bu kurslara devam eden  bayan kardeşlerimizin ilgisi bizleri çok memnun ediyor. Vakıftepe Camii’ni hizmet açıldıktan  sonra buradaki dini hareketlilik dikkatleri çekiyor.Bu camide 100’den fazla  Kur’an Kursu öğrencimiz var.Sabahleyin, öğleden sonra ve akşam olmak üzere 3  zaman dilinde kurslar veriliyor. Her türlü takdiri hak ediyorsunuz. Bu gün de sizlerin coşkusuna katkıda bulunmak üzere Sait Çamlıca kardeşimizi sizlerin huzuruna getirdik.İnşaallah güzel bir program olacağına inanıyorum”, dedi.

Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca “Aile,Çocuk ve Din “ konulu güzel bir konferans verdi.Bay-bayan cemaatin ve çocukların ilgi ile takip ettiği konferansta eğitim  ve aile hayatı ile ilgili önemli  tespitlerde bulundu.

Çamlıca , “Çocukluk dönemim Almanya’da geçti. Papazlar, çocukların kalplerini fethetmek için kilise bahçesinde oynayan çocuklara çikolata dağıtıyor. Bunun sebebini yıllar sonra anladım, Türkiye’ye geldiğimde şunu gördüm; çocuklara yönelik şiddet ve baskının yanısıra örnek olmama gibi durumları gözlemledim. İmam Hatiplere öğrenci kazanma yolları kalpleri fethetmekten geçiyor. Kalbi senin olmayanın bedeni de senin değildir politikasıyla, çocukların kazanılması ve eğitilmesi gerekiyor. İslamın ilk emri ‘oku’ olmasına rağmen bizler namaz kılan, oruç tutan nesiller yetiştirdik ama aynı zamanda yalan söylememeyi, sadakati öğretemedik.Meyve acı ise; havayı, toprağı, suyu ve bahçıvanı sorgulamadan sorunu çözemezsiniz” diyen Sait Çamlıca, sorunun ebeveynler tarafından aile içi eğitimle çözüleceğini ifade etti. Çamlıca, “Çocuklar, sözlerinizi değil, ayak izlerinizi takip eder. Onlara iyi örnek olmamız gerekmektedir”, dedi.

Sait Çamlıca konuşmasının son bölümünde çocukları mihraba davet ederek onlarla yaptığı sohbet ilgi ile izlendi.

Kılına öğle namazının ardından cami çıkışı cemaate  ikramda bulunuldu.

YORUMLAR...