Reklam
2B heyeti Aziz Babuşçu ile Şile'de görüştü

2B heyeti Aziz Babuşçu ile Şile'de görüştü

Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği üyeleri ve bazı muhtarlar rayiç bedel tepkilerini ulaştırmak üzere AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu ile Şile’de görüştü.

Beykoz İl ve Yöre Dernekler Birliği, 2B rayiç bedelleri ile ilgili olarak Beykozlu’nun mağduriyetini iletmek üzere Ak Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer üzerinden, İl Başkanı Aziz Babuşçu’dan randevu alamayınca, çözümü Şile ziyaretinde olduğunu öğrendiği Babuşçu’nun karşısına çıkmakta buldu.

İl Başkanı Aziz Babuşçu ile Beykozlu heyet arasında geçen karşılıklı konuşma haberimizde…

Şile yolunda yaklaşık 50 Beykozlu

Hasan Karakaya başkanlığındaki İl ve Yöre Dernekler Birliği başkan ve yöneticileri, bazı muhtarlar ve yerel basın mensupları olmak üzere yaklaşık 50 Beykozlu,  Beykoz’dan hareket eden bir yolcu otobüsüyle, Ak Parti Şile İlçe Başkanlığı’na doğru yola çıktı.

Hasan Karakaya: Onlar bize randevu vermezler ise, biz onlara gideriz!

Hareketin başlangıcında kafileye bir açıklamada bulunan İl ve Yöre Dernekler Birliği Dönem Başkanı Hasan Karakaya, söz konusu etkinliğin nedenini şu sözler ile açıkladı: “ Ak Parti ( Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer üzerinden) İl Başkanı Aziz Babuşçu’nun sekreteryasından randevu talep ettik; ancak randevularımız karşılık görmedi; bu konuda bize dönüş yapılmadı. Önceki gün tekrar kendilerini aradığımızda, ‘evet, Başkanımız’a söyledik ama bize dönüş yapmadığı için biz de sizlere dönüş yapmadık’ dediler.

“ Bu bağlamda bugün Şile’de İl Toplantısı’nın yapılacağının haberini aldık. ‘ Onlar bize randevu vermezler ise, biz onlara gideriz’ dedik! Bugünkü gidişimiz bu şekilde olacak; derdimizi oraya anlatma olacak. Bugün orada ne yaşayacağımızı bilmiyoruz. Biz gereğini yapacağız; görüşmeye çalışacağız. Amacımız vurup kırıp dökmek değil. Medeni ölçüler içerisinde gereğini yapmaya çalışacağız. Bu bağlamda, erken görüşürüz, geç görüşürüz; her şeye karşı hazırlıklı olmamız lâzım.”

Ak Parti Şile İlçe Başkanlığı’na çıktılar

Heyet, Şile’ye vardığında Ak Parti Şile İlçe Başkanlığı binasına çıktı. Ancak Babuşçu’nun Şile’nin köylerini ziyaret ediyor olması dolayısıyla, İlçe Başkanı İlhan Ocaklı ve Başkan Yardımcısı Yalçın Kurnaz ile telefon ile temasa geçilmesinin sonrasında, İl Başkanı’na ziyaret edeceği köylerden birinde ulaşılmasına karar verildi.

Bunun üzerine İl Başkanı Aziz Babuşçu’nun ziyarette olduğu Sahilköy’e gidildi. Babuşçu ve beraberindekilerin, namaz için camide olduğunu öğrenen Beykoz heyeti, kendisinin camiden çıkışını bekledi.

Ve Babuşçu camiiden çıktı…

Bu sırada bazı İl yetkilerinin Beykoz heyetine, “ burada konuşamazsanız” demeleri ve basının varlığından rahatsız olduklarını ifade etmelerine rağmen, Beykozlu il ve yöre dernek temsilcileri ile muhtarlar, görüşme yapılması hususunda ısrar ettiler.

Ardından ise, İl Başkanı’nın Beykoz heyeti ile görüşeceği bildirildi.

Ak Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu ile Beykoz heyeti arasında şu konuşmalar geçti:

Camii çıkışında, karşısında Beykoz heyetini gören Babuşçu ile Beykoz heyeti arasında geçen konuşmayı dikkatinize sunuyoruz:

Hasan Karakaya: Beykoz muhtarları ve Beykoz İl Dernekler Birliği olarak buradayız.

İl yetkilisi: Bizi köylerde bekliyorlar.

Süleyman Çalık (KASDER): Sayın Başkanım, biz burada 5 dakika görüşsek!

İl yetkilisi: Randevu talebiniz olsun; onu yapalım. Yoksa görüşme için hem müsait değil, hem arabalarda insanlar bekliyorlar. Bizim için mahsuru yok; biz olsak, bir saat burada bahçede oturalım.

Hasan Karakaya: Değerli Başkanım! Biz Şile’ye ilçemize ( Ak Parti Şile İlçe Başkanlığı) geldik; oradan İlçe Başkanımızı aradık. Biz orada da bekleyebiliriz (Şile İlçe Başkanlığı); sadece 5 dakika istiyoruz! Kimseyi meşgul etmek, ya da taciz etmek gibi bir niyetimiz asla ve asla yok. Hepimiz vatanını, milletini seven medeni insanlarız. Buradaki insanların hepsi iş güç sahibi; yoğun mesai harcayan insanlar. Kaldı ki, benim şahsımın 2B’de bir karış arazisi yok ancak temsil ettiğim insanların bu konuda çok ciddi mağduriyetleri var.

Sayın Başkanım, sizden daha önce bir randevu talebimiz oldu, sekreteryanızdan. Beykoz İlçe Başkanımız Adem Sefer üzerinden.

Aziz Babuşçu: Adem ile görüşüyoruz.

Hasan Karakaya: Maalesef  bize bu konuda bir dönüş yapılmadı. Beykoz’da 2B ile ilgili çok ciddi bir sıkıntı var. Bunun ne kadarı sizlere iletiliyor, ne kadarı iletilmiyor, açıkçası bilemiyoruz.

Aziz Babuşçu: Hepsi!

Hasan Karakaya: Bu konuda sizden bir gayret, bir çözüm önerisi bekliyoruz. Beykoz’da herkesin aynı statüde değerlendirilmesi Beykoz’da hak sahibi dediğimiz insanların mağdur olmasına sebep oluyor. Gerçek hak sahipleri ile rantiyecilerin Beykoz’da ayrılmasını talep ediyoruz. Bu konuda tespit edilen rayiç bedeller asla ve asla gerçekleri yansıtmamakta. Bu konuda geçtiğimiz hafta İstanbul Defterdarımız ile de bir görüşmemiz oldu. Bunun hükümetimize, başbakanımıza sizin üzerinizden iletilerek, ciddi bir çalışma yapılmasını; bu rayiç bedel (ile ilgili olarak) vatandaşın bir şekilde rahatlatılmasını (talep ediyoruz.) Beykozlu şu anda uyumuyor sayın Başkanım!

Aziz Babuşçu: Niye ya, uyusunlar! Yıllardır o evlerde uyuyorlar, yine uyumaya devam etsinler!

Hasan Karakaya: İnsanların en doğal hakkı olan barınma hakkı yani evlerine girilir ise, bu insanlar uyku uyuyamıyor sayın başkanım. Bizler STK başkanları olarak, muhtarlarımız olarak hep beraber aynı şekilde sıkıntı içerisindeyiz!

Aziz Babuşçu: Şimdi, sevgili kardeşim! İstanbul’un 2B ile ilgili olan ihtiyacını bu anlamda çözmeye dönük yasal düzenlemeyi, bu yasal düzenlemenin bazı yerlerde kabul görmüş olmasına rağmen, bazı yerlerde fiyat dolayısıyla itirazların olduğunu, bunların hepsini biliyoruz; hepsine vâkıfız!

Bizim yaptığımız şey bugüne kadar, insanların üzerinde oturduğu ama sahibi olmadığı mekânları sahiplendirmek ve sahipli hale getirmek ile ilgilidir. Şimdi burada fiyatlar şu ya da bu şekilde size göre ya da orada oturanlara göre çok yüksek olabilir ama dışarıdan bakan birisine göre de, normal piyasa rayiçlerinden olan fiyatlar olarak değerlendirilebilir. Ben her ikisine de, yani gerek dışarıdan bakanların yani, ‘ ben paramı ödeyerek tapumu aldım, üzerinde binamı yaptım, yıllarca da vergisini ödüyorum; siz şimdi 2B ile ilgili olarak bu araziler üzerinde bulunan insanlara tapu veriyorsunuz ve o tespit ettiğiniz bedeller de hiç de yüksek değil, hatta düşük’ diyenler de var; ama oralarda oturup ‘ bu bedeller yüksek, biz bunu ödeyemeyiz. Bizim imkânlarımızı bu aşar. Ben burada oturuyorum zaten! Buradan imar ile ilgili bir şey elde etmek niyetim yok ve bunu alabilme imkânım da yok’ diyen vatandaşlarımızın şikâyetlerinden de haberdarız.

Hasan Karakaya (araya girerek): Sayın başkanım! Burada birileri, bizim söylediğimiz bağlamda, yani ‘ o yerleri peşkeş çekmeyin’ derken haklılar. Ancak üç tane fabrikamızdan dolayı insanlar oraya gelmiş ve buraları parası ile satın alarak ve değersiz haldeyken alarak, buraları değerli hale getirmişler. Kaldı ki, yıllar yılı da emlak vergilerini ödemişler. Yani, ormandan çıkartarak ya da rant amacıyla alanları evet ben de sizin gibi düşünüyorum ama Beykoz’daki bu özel durumu olan insanları…

Aziz Babuşçu (araya girerek): Beykoz’a ayrı bir şey daha yapılmış: Oradaki Özel Proje Alanı ilân edilmek üzere Belediye’nin mülkünden satış yapılmak üzere bir başka insiyatif daha alınmış Beykoz’da.

Hasan Karakaya (araya girerek): 9 mahallede!

Aziz Babuşçu: İki, Beykoz’da parseller 400 metrekarenin altı olması itibariyle de büyük bir avantaj sağlıyor. Rayiç bedelin yüzde 50’si üzerinden uygulama yapılacak orada. 400 metre’ye kadar yüzde 50’nin altında fiyatlandırma yapılmış olmasının, Beykoz’u çok büyük oranda rahatlatacağını düşünüyoruz. Buna rağmen, Beykoz’da hala sıkıntısı olan, hala bu fiyatları ödeme konusunda zorluklar çeken insanlar da var. Yok değil, bunu da kabul ediyoruz. Biz, bunu…

Tokatköy Muhtarı Erkan Atagün (araya girerek): İl Başkanım, sizden bir şey rica edebilir miyim? Bizim karşı olduğumuz şey, yöntemi.

Aziz Babuşçu: Neyin yöntemi?

Erkan Atagün: Rayiç bedelin belirleme yöntemi. Bu çok haksız... Milli Emlak denetmenleri ve memurları sanki bir gizli örgüt gibi halktan kopuk, belediyelere fikir olarak sormuş sadece bilirkişi kapsamına sokmak için yapılmış. Ana ilkelerini internetten almışlar. Mesela, Tokatköyü’nden bir tane örnek veriyorum: Parsel numarası 2039/9, 17 bin 329 metrekare arsası var vatandaşın; TURYAP’a vermiş; bunu örnek almış.

 Aziz Babuşçu: Kaça vermiş?

Erkan Atagün: 17 milyon TL! Bu, Tokatköy’ün en sonunda, Bombalı Dere’de bir ev. Orada 5 kardeş var; ‘ Tutturursak’ deyip bir fiyat vermiş…  Metresi 983 bin TL. Şimdi onun altında tapulu, 320 TL’den veriyor. Çok eski zamandan kalma bir tapusu var. Bunu Belediye ortalamasında baz almış. 999 bin TL; en düşüğü 200 bin TL…

Aziz Babuşçu (araya girerek): Arkadaşlar, eyvallah; ben anlıyorum.

Erkan Atagün (araya girerek): Halbuki, Milli Emlak bir tek yöntem ile…

Aziz Babuşçu (araya girerek): Tamam, biliyorum ben!

Erkan Atagün (araya girerek): 1706 sayılı Kanun’da diyor ki…

Aziz Babuşçu (araya girerek): Şimdi bak!

Erkan Atagün (araya girerek): … Yani ben babam aldığı zaman dikenlik, çamur, bataklıktan bugüne kadarki birikimlerin tamamını kendimin yaptığı araziye… Halbuki, bana verdiği belge ‘tarla.’ Bahçe diye verecek, ama bugüne kadar yaptığım birikimin tamamını değer saymış. O değer, benim değerim. Lütfen, ya siz bu konuyu bilmiyorsunuz, ya da bu konuda Milli Emlak bu hükümeti kandırıyor.

Başkan Hasan Karakaya: Arkadaşlar, şöyle yapalım mı…

Erkan Atagün (araya girerek): Rica ediyorum, (bunları bir tarafa koyun.)  Yoksa, olmadık yöntemler deneyeceğiz!

Aziz Babuşçu: Deneyin! Savaş mı ilân edeceksiniz, ne yapacaksınız?

Erkan Atagün: Gerekirse yapacağız! Evimiz bu!

Aziz Babuşçu: Tamam yapın!

( kalabalıktan farklı sesler yükselir)

Aziz Babuşçu: Bu yerlerin bir kısmında fiyatların yüksek olduğu konusundaki endişeye, kaygıya katılıyorum. ‘ Niye böyle diyorsunuz?’ demiyorum. Ama çok önemli bir kısmında bu fiyatların makul hale getirilebilmesi için biz İl olarak da, milletvekillerimiz ile de, belediye başkanlarımız ile de çalıştık. Bu sonradan ‘yüzde 50’ uygulaması, bizim bu ısrarlarımız üzerine yapıldı. Şimdi böyle ayak üstü, yani siz bir şey diyorsunuz, ben bir şey söylüyorum; buradan iş çıkmaz! Bu, polemik konusu olur, bir işe yaramaz!

( Beykozluların, randevu konusunu gündeme getirmesi üzerine)

Aziz Babuşçu: Kimdi şu ana kadar sizin muhatap olduğunuz? Belediye başkanım (Yücel Çelikbilek)  ile muhatap oldunuz, ilçe başkanım  (Adem Sefer) ile muhatap oldunuz. Kim bunlar? ‘ ( Bizimle) Görüşmüyorsunuz’ diyorsunuz, kim bu görüştüğünüz adamlar?

Erkan Atagün: Burada ne işimiz var o zaman?

Aziz Babuşçu: Bu işin muhatapları bunlar. Bu işin oradaki sorumluları bunlar; başkası değil ki! Onlar benim oradaki temsilcilerim!

Erkan Atagün: Ama sivil toplum örgütleri sizden randevu istedi, vermediniz ki! O zaman nerede konuşacağız?

Hasan Karakaya: Arkadaşlar, başkanımıza teşekkür ediyoruz.

Aziz Babuşçu: Bizim programımızı sürdürmemiz lâzım.

Hasan Karakaya: Hayhay Başkanım!

Aziz Babuşçu: Adem (Sefer) bana söylediğinde, ben Adem’e, ‘evet randevu veririz, gelir arkadaşlar, görüşürüz’ dedim. Bizim de tek gündemimiz bu (2B) değil. Bir sürü gündemlerimiz var.

Hasan Karakaya: Haklısınız.

Aziz Babuşçu: O gündem içerisine şu ana kadar biz belediye başkanlarıyla, muhtarlar ile o kadar toplantılar yapmışsız. Bu konuda sizinle beraberiz biz!

Hasan Karakaya: Sayın başkanım, ben sizden şahsen randevu talep ediyorum! Şu anda programınızı bozmayın.

Bir İl Yetkilisi: Milli Emlak ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı’yla geçen hafta bir konuşma yapıldı…

Hasan Karakaya: Bakın, Milli Emlak dediğiniz kurumun yaptığı rayiç bedel tespitinden sıkıntı olduğu tekrar iletildi; ondan sonra çıkan fiyatlar yüzde 60 ile 100 arasında zamlanarak geldi. Milli Emlak denen kuruma bunu şey yapmak lâzım.

Kavacık Muhtarı Yusuf Kesici: Bize bir randevu verin sayın başkanım; bunu daha detaylı bir şekilde masaya yatıralım!

Hasan Karakaya: Arkadaşlar… Bizi saymıyorsa arkadaşlarım yapacak bir şey yok; haydi gidiyoruz!

Hasan Karakaya’nın değerlendirmesi

Geri dönüş yolunda, basın mensuplarının sorusu üzerine söz konusu etkinlik ile ilgili olarak bir değerlendirmede bulunan İl ve Yöre Dernekler Birliği Dönem Başkanı Hasan Karakaya, şunları söyledi:

Hasan Karakaya: Bu şekilde pes etmeyeceğiz!

“ Zaten biz sabah yola çıkarken de, bunun böyle olacağını, bizi nelerin beklediğini bilmediğimizi söylemiştik. Bu bağlamda amacımız, Ak Parti İl Başkanı’ndan alamadığımız randevuyu bu şekilde hem derdimizi anlatıp hem de ciddi bir randevu almaktı.

Orada az da olsa derdimizi anlatabildiğimizi ümit ediyorum. Tabii ki, İl Başkanı ( Aziz Babuşçu) da bu konuda alâkasız değil. Ama Beykoz’un ayrı bir ölçekte değerlendirilmesi gerektiğini, bunun iyi bir şekilde anlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu görüşmemizin sonucunda ümid ediyorum ki bize bu konuyla alâkalı bir randevu verip ve uzunca bir süre bu detaylarıyla birlikte konuya vakıf olacağını düşünüyorum.

Buradan zaten bir sonuç beklemiyorduk!

Buradan zaten biz bir sonuç beklemiyorduk açıkçası. Önemli olan buraya gelmemiz, İl Başkanı’na bu şekilde yaklaşmamızdı. ( Bunun) hedefine ulaştığını düşünüyorum. Ama bu şekilde pes etmeyeceğimizi düşünüyorum. Biz, çareleri tüketerek, sırasıyla gideceğiz. Bundan sonraki süreçte bir çözüm olmayacaksa ya da bize ciddi manada bir söz verilmeyecekse, bunun bir sonraki ayağının da Ankara ayağı olacağını düşünüyorum. Tekrar hep beraber oturup bir karar vereceğiz.

Babuşçu ile, Beykoz’da görüşmemiz gerektiğini düşünüyorum!

Aziz Babuşçu’dan randevu talebimiz devam edecek. O randevu Ak Parti İl’de de olmayacak; İl Başkanı’mız Beykoz’a gelerek, (bugünkü heyetin ) daha genişletilmiş bir şekliyle, ciddi bir görüşme yapmamız gerektiğini düşünüyorum.”

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...