Reklam
Ulusal Mavi Bayrak Töreni

Ulusal Mavi Bayrak Töreni

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen ''Ulusal Mavi Bayrak Töreni'' ile 314 plaj ve 14 marina ''mavi bayrak'' ile ödüllendirilecek.

Ulusal Mavi Bayrak Töreni, 12 Haziran günü Muğla'nın Ortaca İlçesi Sarıgerme sahilindeki SARÇED plajında, Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği'nin (SARÇED) koordinasyonu ve Ortaca Kaymakamlığı'nın desteği ile yapılacak.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Epikmen, yaptığı yazılı açıklamada, 2010 yılında 314 plaj, 14 marina ve 9 yatın ''Mavi Bayrak Ödülü''ne hak kazandığına işaret ederek, ''Bu sayı ile 2009 yılına göre yüzde 11'lik bir artış olmuştur. 15 gün ara ile sezon süresince yapılan deniz suyu analizleri, AB standardında olan ve plajda ihtiyaç duyulan gerekli olanaklara sahip plajlar ile istenilen donanıma sahip marina ve yatlara, uluslararası niteliğe sahip mavi bayrak ödülü 1 yıl süre ile verilmektedir'' dedi.

Epikmen, açıklamasında dünyada 44 ülkede uygulanan mavi bayrak programı kapsamında 2010 yılında kuzey yarım küre ülkelerinde 2 bin 884 plajda ve 627 marinada mavi bayrak dalgalandırıldığını ifade ederek, şunları belirtti: ''Ülkemiz 2010 yılında 314 mavi bayraklı plajı ile dünyada İspanya, Yunanistan ve Fransa'dan sonra 4. sırada yer almaktadır. Plajların niteliği açısından ise ilk sıralarda yer almaktadır. ''Yerli ve yabancı turistlerin mavi bayraklı plajları tercih ediyor olması, turizm sektöründe mavi bayrağın ayrı bir önem kazanmasına neden olmaktadır. Mavi bayrağın diğer önemli bir fonksiyonu da, çevre yönetimi konusunda önemli bir yaptırıma sahip olmasıdır. Bu yönü ile de çevrenin korunmasına ve daha da önemlisi sürdürülebilir bir çevrenin oluşturulmasına katkıda bulunmaktadır. ''Bu şekilde hem çevre hem de turizm sektörünce kabul görmesi ile Mavi Bayrak, dünyada en çok tanınan ve bilinen turizm eko-etiketi olarak yerini almıştır.''

YORUMLAR...