Reklam
Tarım arazisi mecliste gerginliğe yol açtı

Tarım arazisi mecliste gerginliğe yol açtı

Beykoz Belediye Meclisi Ocak ayı son oturumu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in başkanlığında tamamlandı.

Ocak ayı son oturumu Başkan Yücel Çelikbilek’in başkanlığında tamamlandı. Açılış ve yoklamanın ardından 07.01.2015 tarihli tutanak oylamaya sunularak, meclis üyeleri tarafından oy birliği ile onaylandı.

İlk olarak CHP Grubunun yazılı önergesi meclise sunuldu. Önerge de; ‘2010-2004-2014 yılları arasında Beykoz Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde kimler, hangi tarihler arasında görev yapmıştır? Kamuya özel kurumlarda almış oldukları uzmanlık belgeleri var mıdır? Varsa, hangileridir? Görev almış olan danışmanların ücretler nedir? Hangi kriterlere göre artış göstermektedir?’ ifadelerine yer verilerek başkanlık makamına havalesi istendi. Ayrıca, ‘2004-2014 yılları arasında Beykoz Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevinde kimler, hangi tarihler arasında çalışmıştır?’ şeklinde CHP Grubu tarafından hazırlanan önergede başkanlık makamına havale edildi.

Gündemde olan raporlara geçildiğinde ise, mecliste hareketli saatler yaşandı. ‘Beykoz ilçesi Çubuklu Mahallesi 28 Pafta, 185 ada, 1 parsel ile Çavuşbaşı Mahallesi 3 Pafta, 7 parsel sayılı taşınmazların Tarım Dışı Amaçlı kullanımı ile ilgili Kamu Yararı Kararı alınması hakkındaki İmar Komisyonu ve Hukuk Komisyonu raporu’ mecliste gergin anların yaşanmasına sebep oldu.

Mehmet Gürel: Bu konuda yerel değil, ulusal basında da konuşabilirim!

Rapor üzerine konuşmak isteyen CHP Belediye Meclis Üyesi Mehmet Gürel, raporda bir yanlışlık olduğunu belirterek,  rahatsız olduğu bazı durumları dile getirdi. Gürel: “İmar planları; aylardır yazışmaları süren, detayları çok olan, bürokratik makam sayıları çok olan bir konudur. Özellikle imarla veya hukuk komisyonu ile alakalı komisyonların en azından 3-5 gün öncesinden haber verilmesi çok doğru olur. Çünkü, buna hazırlık yapılması ve kişilerin kendini ona göre ayarlaması gerekiyor. Bu sürekli böyle olunca şunu düşünüyorum: Hemen bir şey yapmaya çalışıyorlar, alelacele karar almaya çalışıyorlar. Bu konuya özellikle Belediye Başkanımızın müdahil olmasını rica ediyorum. Daha önceki yıllarda belediye meclis üyeleriyle özellikle bizim gibi muhalefet partinin meclis üyeleriyle, belediyenin bürokratlarının ilişkisi nasıldı, bilemiyorum. Bazı davranış tarzlarına muhatap kaldım. Bu yazışmaların kopyasını istiyorum, bana verilmiyor. Belediyenin müdürlüklerini dolaşıp, elimle boş kağıda yazarak kopyasını çıkardım. Böyle saçmalık olabilir mi? İstediğimiz resmi evrak, gizli belge değil. Belediye bürokratının,’sabahtan beride bunlarla uğraşıyoruz’ gibi bir söylemle belediye meclis üyesine yaklaşımı yanlış. İlgili kişiler lütfen bürokratlarını uyarsınlar. Yoksa ben bu konuda yerel değil, ulusal basında da bunları konuşabilirim” şeklinde konuştu.

Raporun, kamu yararı ile ilgisi yok!

Rapora değinen Gürel, 20 senelik şehir planlamaya yönelik mesleki hayatında görmediği muazzam bir kararla karşılaştığını ifade ederek; “Belediyeden bu fikri kim buldu, çok merak ediyorum. Tebrik etmek lazım. Yüksel İnşaatın bir arazisi var. Büyüklüğü, şekli çok önemli değil. Burası mutlak sulu tarım arazisi. O yüzden daha önceden yapılmış imar planlarında da tarımsal niteliği korunacak alanlara inşa eklenmemiş. Daha önceki yıllarda da buranın tarım dışı kullanım için karar çıkarmak isteyen firma başvurmuş. Olmamış, işte onun devamı bu yıllarda verdiği mücadelenin yansımasıdır. Toprak Koruma Kurumu, onay vermiş. Meclisteki gündem konusuna baktığımda, Kamu Yararına Karar alınması, diyor. Bu, kamu yararına kullanılacak bir alan açılacak demek, öyle anlıyorum. Meğer öyle değilmiş” dedi ve konu hakkında yapılan yazışmaları, sulu tarım arazisi hakkındaki yasalarla meclise açıkladı. Bu rapora, kamu yararı demenin büyük bir beceri olduğunu söyleyen Gürel, bunun kamu yararıyla uzaktan yakından ilgisi olmadığını söyledi. Gürel: “Kamu yararı demek, dini, sosyal, kültürel tesis gibi yerlerin açılarak, ortak yerlerin oluşturulmasıdır. Burada bizim ortak kullanacağımız şey, Yüksel İnşaata birkaç dönüm açıyoruz ya, onu açarken çizdiğimiz yolda bizim ortak alanımız. Bu gerekçe göstererek belediye olarak biz yazı yazıyoruz. Bunun, kamu yararı neresinde?” dedi.

Yücel Çelikbilek: 600 tane çalışanım var, hepside benim danışmanımdır!

CHP Belediye Meclis Üyesi Mehmet Gürel’in konuşmalarına cevap veren Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yazışmaların verilmesinde bir sakınca olmadığını belirterek, geçmiş dönemde bu konuda sıkıntılar yaşadıklarını ama konu hakkında gerekeni yapacağını söyledi. Gürel’in ‘ulusal basında da konuşabilirim’ söylemini tehdit olarak yorumlayan Başkan Çelikbilek:  “Bu cümle çok şık olmadı. Her yere taşıyabilirsiniz, bir mahsuru yok” dedi. CHP Grubunun verdiği önergeler hakkında da konuşan Başkan Çelikbilek, şunları ifade etti: “Özel Kalem de kim görev yapmış, ne çıkacak bundan? Kim yaparsa yapsın. Dışarıdan birisi mi yapmış, hayır. Başkanın danışmanları kimlerdir? Kim olursa olsun. Bunu nezaketen isteyebilirsiniz de. Ama ne arıyorsunuz bunun altında? 40 tane danışmanım var, ama herkes benim danışmanım. 600 tane çalışanım var, hepside benim danışmanımdır. Bunlarla bir yere varılmaya çalışılırsa, belediyenin de muhalefete bakışı değişir”.

Rapor hakkında konuşmak üzere söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi İbrahim Hocaoğlu da; “Şu an tartıştığımız konulardan bir tanesi, birinci etap çalışmaları içerisinde. Birinci etap çalışmaları içerisinde kalan tek tarım arazisi. Bizim bir merkez mahallerimiz var, bir de köyden göç alan mahallerimiz var. Biz prensip olarak merkez mahallerimizle artık daha tarımın sağlıklı bir şekilde yürütebilmesinin mümkün olmayacağını düşünüyoruz” dedi. CHP Belediye Meclis Üyesi Mehmet Gürel’in zaman zaman Hocaoğlu’nun anlatımı sırasında araya girmesi, gerginliği artırdı. İbrahim Hocaoğlu, Gürel’e; “Daha çok şey öğrenmeniz gerekiyor. Siz Beykozlu değilsiniz, Beykoz’u bilmiyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Başkan Yücel Çelikbilek ise İbrahim Hocaoğlu’nu uyararak; “Bu mecliste olan herkes Beykozludur” dedi. Başkan Çelikbilek: “Belediye olarak özellikle merkez mahalle arasında, biz şu anda mahalle aralarındaki her türlü ayrılığı kaldırmaya çalışıyoruz. Ürettikleri sıkıntılardan dolayı. Sizin tarafınızdan kamu menfaatine sığmamış gibi gözükse bile biz gelecekteki sıkıntıları görüyoruz. Yerleşim alanlarında bu tür yerlerin (tarımsal alan)  yerleşim alanından uzak alanlar içerisinde olması doğru olanıdır” diyerek raporu meclisin oyuna sundu. Rapor, oy çokluğu ile meclisten geçti.

Diğer 9 rapor ve müdür teklifi ise, oy birliği ile meclisten geçti.

Meclis bitiminde, Başkan Yardımcısı ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, Aralık ayında Beykoz Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri Bosna-Hersek ziyaretini sunum eşliğinde meclisle paylaştı.

YORUMLAR...