Reklam
Beykozlu kitap kurtlarının heyecanlı günü!

Beykozlu kitap kurtlarının heyecanlı günü!

Beykozlu ilköğretim okulu öğrencileri, okudukları çocuk kitabının yazarı ile tanışmanın heyecanını yaşadı! Öğrenciler, yazarı adeta soru yağmuruna tuttu!

İstanbul Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Yazarlar Okullarda” projesi Beykoz’da tüm hızı ile devam ediyor. Söz konusu proje kapsamında Beykoz’a gelen “ Hayal Hırsızı Bay Çatlakkafa ve Kara Bulutlar Krallığı” adlı çocuk kitabının yazarı Özlem Tokman, ilköğretim öğrencileri ile buluştu.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nin balkon katı da dahil olmak üzere salonun tamamını dolduran öğrenciler, yazarı adeta soru yağmuruna tuttu!

Yazarın Beykoz’a ikinci gelişi

Okuma alışkanlığı kazandırmak ve kitap okumada sürekliliği sağlamak amacı ile İstanbul Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Yazarlar Okullarda” adlı söyleşi projesi çerçevesinde Beykozlu ilköğretim öğrencileri ile Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde bir araya gelen yazar Özlem Tokman, daha önce de Beykoz’un farklı ilköğretim okulu öğrencileri ile bir söyleşi yapmıştı.

Salonda 11 okul vardı

İlköğretim öğrencileri için ikincisi düzenlenen söyleşi için Feridun Karakaya sahnesini bu kez Fatin Hoca İlköğretim Okulu, Atatürk ilköğretim Okulu, Görele İlköğretim Okulu, Soğuksu İlköğretim Okulu, Ferda ve Turan Takmaz İlköğretim Okulu, Gündoğdu Nene Hatun ilköğretim Okulu, Tokatköy İlköğretim Okulu, Çiğdem İlköğretim Okulu, Akbaba İsmail Özseçkin ilköğretm Okulu, Çavuşbaşı Ahmet Akça İlköğretim Okulu ve Rüzagarlıbahçe İlköğretim Okulu olmak üzere 11 okulun öğrencileri doldurdu.

Söyleşiye Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Necla Çağlayan, Görevli Araştırmacı Dilek Yıldırım, davetli okulların müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Şube Müdürü Çağlayan:  Belki içinizde yazarlarımız, şairlerimiz var

Söyleşinin başında bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, salonda bulunan ilköğretim öğrencilerine şu sözler ile seslendi: “ İyi ki varsınız, sizler ile gurur duyuyorum. Bugün burada olmamızın amacı kitap okuma alışkanlığının kazanılması, sizin yazarımız ile tanışmanız. Ayrıca belki içinizde yazarlarımız var, şairlerimiz var. Anneleriniz, babalarınız sizi okutmak için büyük fedakârlıklara katlanıyor. Bakanlığımız, öğretmenlerimiz sizin için projeler yapıyor. Bunun kıymetini bilin, her şeyi zamanında yaşayın. Derslerinizi çalışın, kitaplarınızı okuyun, oyun zamanı oyun oynayın. Sizi seviyorum, başarılar diliyorum.”

Özlem Tokman: Kitap okumak eğlendirir ve heyecanlandırır

Şube Müdürü Çağlayan’dan sonra ise “Hayal Hırsızı Bay Çatlakkafa ve Kara Bulutlar Krallığı” isimli çocuk kitabının yazarı Özlem Tokman kürsüye çıktı. Tokman’ın, okudukları kitap ile ilgili olarak yönelttiği sorulara hep bir ağızdan cevap veren çocukların keyifleri görülmeye değerdi!

Öğrencilere, küçüklüğünden beri kitap okumayı çok sevdiğini ve kitap okuyunca mutlu olduğunu anlatan Tokman, okumanın kendisini rahatlattığını söyledi. Tokman, kitap okumaktan sıkılanlara da şu tiyoyu verdi: Bir hafta boyunca her gün 5 dakika kitap okuyarak başlayın. Birinci haftanın sonunda bu süreyi her gün beşer dakika arttırın! Yarım saatten fazla kitap okumak zorunda değilsiniz.

Ancak söyleşi için ayrılan süre, çocukların meraklı sorularına yetmedi. Kitap kurtları, soruları ile yazar Tokman’ı adeta soru yağmuruna tuttular!

Uzun bir imza kuyruğu oluştu

Yazar Özlem Tokman’ın ilköğretim öğrencilerinin sorularını yanıtlamasının ardından ise İlçe Mİlli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan tarafından kendisine çiçek takdim edildi.

Söyleşi, Tokman’ın “Hayal Hırsızı Bay Çatlakkafa ve Kara Bulutlar Krallığı” adlı kitabını çocuklar için imzalaması ile son buldu. Çocuklar, okudukları macera kahramanlarının yazarına kitaplarını imzalatmanın heyecanı ile oldukça uzun bir kuyruk oluşturdular!

Özlem Tokman kimdir?

1978, Ankara doğumlu. 1995 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı. 2006 yılında Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği’ne diplomat olarak atandı. 2010 yılında Türkiye’ye dönerek mesleğine bir süre ara veren Özlem Tokman, evli ve bir çocuk annesi.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...